Karpuz diyeti ile bir haftada 2 kilo verebilirsiniz!

Karpuz ile hem serinleyin, hem de karpuz diyeti ile bir haftada 2 kilo verin!

Karpuz diyeti ile bir haftada 2 kilo verebilirsiniz!

Yaz aylarının ferahlatıcı meyvesi olan karpuz, yüzde 90 oranında su barındırıyor. İçerisinde bulunan vitamin ve mineraller sayesinde kanserden, kalp sağlığına kadar birçok hastalığa iyi geliyor.

VM Medical Park Kocaeli Hastanesi Uzman Diyetisyen Öznur Bircan Oktay, karpuz diyeti ile zayıflamanın yollarını anlattı.


Tam bir kanser savaşçısı!

Karpuzun diğer meyvelerden ayıran ve sağlığımıza katkıda bulunmasını sağlayan mucizevi nedenleri şöyle sıralayabiliriz:

 • 100 gram karpuz ortalama 30 kaloridir, diyet yapanların sıklıkla tükettiği bir meyvedir. Ayrıca içeriğinde birçok vitamin ve minerali içeren yegane besinler arasındadır.
 • Yüzde 90’ı sudan oluşur, vücuttan toksik maddelerin atımını hızlandıran detoks etkisi olan bir meyvedir.
 • Likopen antioksidanı ve citrulin aminoasidini içeren, dolayısıyla kalp damar sağlığını koruyucu özelliğe sahiptir.
 • C vitamini içeriği yüksek olduğu için bağışıklık sistemini güçlendirir.
 • Kanser savaşçısı bir sebze olan domatesten 2 kat daha fazla likopen içerir. Birçok kanser türüne karşı koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Potasyumdan zengin olması nedeniyle kan basıncını düzenlemeye ve vücudun doğal sıvı dengesini dengelemeye yardımcı olur.
 • Karpuz çekirdekleri de içinde bulunan ‘cucurbocitrin’ adlı madde ile böbrek fonksiyonlarını düzenler.

Dikkat! Bir dilim karpuz bir küp şeker kalorisinde!

Karpuz faydalı bir meyve fakat unutulmamalı ki, miktar olarak dikkatli tüketilirse faydalıdır. Kişiye göre değişebilmekle beraber bir seferde 1 boydan ince dilim (4 küçük üçgen dilim) karpuz, protein içeriği yüksek bir yemekle birlikte öğün yerine tüketilebilir.

Ya da ara öğün olarak 1 dilim az yağlı peynir ya da 1 bardak kefir ile birlikte muhteşem bir ara öğün alternatifi olabilir. Glisemik indeksi yüksek bir meyve olan karpuzu protein ağırlıklı bir yemek (kırmızı et / tavuk / balık gibi ) veya peynirle birlikte tüketmek kan şekerinin hızlı yükselmesini engelleyecektir. 1 üçgen dilim kesilmiş karpuzun kalorisi, bir adet küp şekere eşittir.

Şeker ve böbrek hastaları dikkatli yesin!

Karpuzu ‘kesinlikle tüketmesin’ dediğimiz bir hastalık grubu yok. Örneğin; şeker hastaları glisemik indeksi yüksek olduğu için karpuza dikkat etmeli; fakat eğer şeker ölçümleri normal aralık değerlerindeyse ölçülü olarak tüketmelerinde bir sakınca yoktur.

Ayrıca dikkatli tüketmesi gereken bir başka grup ise böbrek hastalarıdır. Eğer hastanın kan potasyum seviyesi yüksek ise yüksek potasyum içeriğinden dolayı karpuza dikkat edilmelidir.

Yanında badem veya ceviz yiyebilirsiniz

Karpuz ile tabi ki sağlıklı kilolar vermek mümkün, fakat burada dikkat etmemiz gereken nokta tek tip beslenmemek! Çünkü tek tip besinle verilen kilolar mutlaka geri alınacaktır. Karpuz ile kilo verirken dikkat etmemiz gereken unsurlar aşağıdaki gibidir:


 • Karpuz ve az yağlı peynir tok tutar, ara öğün olarak diyette kullanılabilir.
 • Öğün olarak karpuz yanında sebze veya ceviz, badem, fındık gibi yağlı tohumlarla birlikte öğün olarak tercih edilebilir.
 • Karpuz ile diyet yaparken hayvansal kaynaklı proteinler (yumurta, et gibi…) ihmal edilmemelidir.

Karpuz diyeti ile aç kalmadan inceleceksiniz

İşte bir haftada 2 kilo verebileceğiniz peynir ve kapuz diyeti:

Kahvaltı:1 adet yumurta

 • Az yağlı peynir
 • Zeytin / ceviz
 • Mevsim yeşilliği
 • Tahıllı esmer ekmek

Ara-1:1 su bardağı yoğurt / süt / kefir

Öğle: 1 ince boydan dilim karpuz

 • Bol yeşillik (salata)
 • 10-12 adet çiğ badem / fındık/ 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
 • 1-2 dilim az yağlı beyaz peynir

Ara-2:1 porsiyon meyve

1 bardak süt / ayran / kefir

Akşam: 100-150 gr kırmızı et / tavuk / balık

 • 4 yemek kaşığı zeytinyağlı sebze yemeği
 • Tahıllı esmer ekmek

NOT: Örnek menüdür. Beslenme programı sadece kişiye özel düzenlenmelidir.

Bir haftada 3,5 kilo vermeyi garanti eden diyet programı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.