Çocuklarda güneş yanığı tehlikesine dikkat!

Sıcak yaz günlerinin kendini fazlasıyla hissettirmeye başladığı şu günlerde, özellikle güneş ışınlarının çocuklar üzerindeki olumsuz etkilerini göz ardı etmemek gerekiyor.

Çocuklarda güneş yanığı tehlikesine dikkat!
Çocuklarda güneş yanığı tehlikesine dikkat!

Çocukların ultraviyole ışınlarına fazla maruz kalması sonucunda güneş yanıklarının oluşabileceğine dikkat çeken Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ümmü Aydoğmuş, ciltte su kabarcıklarının meydana gelmesi durumunda vakit kaybetmeden doktora danışılması gerektiğini söyledi.

Yaz aylarında sıcaklıkların artmasıyla birlikte, çocuklarda da yanıklar meydana gelebilir ve bu durum, ilerleyen dönemde cilt rahatsızlıklarına neden olabilir. Bu nedenle ebeveynler bu konuda hassas davranmalı ve çocuklarını güneşten korumalı.


Çocuklarda güneş yanıkları ile ilgili açıklamalarda bulunan Özel Esentepe Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Ümmü Aydoğmuş, çocukların yaz döneminde sıcak ve nemli havanın etkisiyle çeşitli cilt problemleri yaşayabileceğini söyledi.

Aydoğmuş; isilik, güneşten kaynaklı yanıklar, sinek ya da böcek sokmasına bağlı sıkıntıların bunların arasında yer aldığını belirterek, “Bu dönemde özellikle güneşten kaynaklı yanıklarına dikkat etmek gerekiyor. Fazla güneş ışınına maruz kalındığında ciltte kızarıklık oluşur. Ardından içi su dolu kabarıklıklar meydana gelebilir. Bununla birlikte bir süre sonra ağrı olur. Bu durumda, ciddi bir güneş yanığı söz konusudur” dedi.

Çocuklarda güneş yanığı tehlikesine karşı yüksek faktörlü güneş koruyucu sürülmeli

Bebek ve çocukların ciltlerinin yetişkinlere göre çok daha fazla hassas olduğunu ifade eden Aydoğmuş, bu nedenle UV ışınlarının etkisinde daha fazla kaldıklarına dikkat çekti.

Çocukları UV ışınlarının olumsuz etkisinden koruyabilmek adına ultraviyole ışınlarının en kuvvetli olduğu öğle saatlerinde dışarı çıkarmamak gerekiyor!

Eğer dışarı çıkılacaksa, çocuklara mutlaka uygun yüksek faktörlü koruyucu sürülmeli ve şapka takılmalı. Sıcaklıkların çok arttığı dönemde, özellikle 11.00 – 15.00 saatleri arasında mümkünse dışarı çıkmamak gerekiyor. Çünkü bu saatlerde güneşin ışınlarının etkisi daha fazladır.


Çocuklarda güneş yanığı; zaman zaman baş dönmesi, yorgunluk ve halsizlik gibi belirtiler gösterebilir. Bir süre sonra da güneş yanığı olan yerler soyulmaya başlayacaktır.

Yaz aylarında güneş ışığının zararlı etkileri neler?