Dijital hipnoz etkisi nedir? Bu uyarılara dikkat!

Keyifle başladığı oyunun bir süre sonra esiri olan çocuk, dijital bir hipnoz etkisiyle beslenme ve uyku düzensizliğinin yanı sıra neredeyse tüm gününü sosyal etkileşimden uzak bir şekilde geçirebiliyor.

dijital hipnoz

Uzun yaz tatilinde telefon, bilgisayar ve televizyon karşısında geçirebileceği zamanın artmasıyla, fiziksel ve psikolojik açıdan risk altında bulunan çocuklar için anne babaların dikkat etmesi gereken önemli noktaları Emsey Hospital Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Uzmanı Dr. Fırat Hamidi’den öğrendik.

Eğitim öğrenim dönemini okulda yoğun ders programı ile  geçiren çocuklar için yaz dönemi, yapmak istedikleri aktiviteler için sınırsız bir zaman dilimi anlamına geliyor. Ancak her anne babanın önemsediği tek şey, çocuklarının kaliteli ve verimli bir tatil geçirmesidir.


Günümüzde tablet bilgisayar telefon gibi yeni nesil cihazların kolay ulaşılabilir olması, çocukların uyarandan oldukça zengin yoğun keyif ve haz içerikli video oyunlarla zamanının büyük bir kısmını harcaması demek.

Bu oyunların özellikle level atlamalı ve online oynanabilmesi, alışkanlıktan öte bağımlılık yapma riskini beraberinde getiriyor. Bunun yanı sıra hareketsiz kalan çocukta vücudun duruş şekline bağlı kas ağrıları, sinir sıkışmaları ve göz sorunları gibi fiziksel ve ortopedik rahatsızlıklar kaçınılmaz hale geliyor.

Çocuklarınızı dijital hipnoz etkisinden korumak için bu uyarılara dikkat:

• Çocuklarınızı olabildiğince tablet telefon vb. dijital cihazlarla ile geç tanıştırın, 3 yaşından küçük ise yanında dahi kullanmayın.


• Tablet, PC, TV, oyun konsolları ile geçirilecek süreyi önceden belirleyip bir kural haline getirin, bu konuda taviz vermekten kaçının. (günde maksimum 1-2 saat)

• Erişkinler kadar tek başına bir şeyler ile meşgul olma becerisine sahip olmayan çocuklar normal olarak sürekli yanınıza sıkıldım diye geleceklerdir, onları zamanlarını keyifle geçirecek ve aynı zamanda el-göz koordinasyonu, motor becerilerini geliştirecek aktivite ve etkinliklere yönlendirin.

• Çocuklar oyun oynamayı severler ve bunun için sürekli oyun arkadaşlarına ihtiyaç duyarlar “canım sıkılıyor” diyen bir çocuğu tek başına bırakmak, kısa bir süre için bile olsa oyalanmaları için dijital cihazlara yönlendirmek en büyük yanlıştır. Meşguliyetinize ara verip birlikte oyunlar oynamak, vakit geçirmek çocuklarınızın psikolojik gelişimine büyük katkı sağlayacaktır.

• Onlardan beklediğiniz davranışı önce siz sergileyin. Çocuklar anne ve babalarının davranışlarını rol model alır. Sürekli tablet ya da telefon ile meşgul olan bir ebeveyn çocuklarını bu konuda uzaklaştırma çabası yetersiz kalacaktır.


• Özellikle 2-3 yaş döneminde sırf yemek yemesi için tablet telefon vb.  cihazlar ile meşgul etmekten kaçının. Aksi takdirde çok erken dönemde bu cihazlarla tanışan çocuğun sosyal ve duygusal gelişiminde büyük hasarlar oluşabilir.

Mavi ışık nedir? Dijital ekranlardaki sinsi tehlikeye dikkat!


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.