Dolar TL ve Euro TL kurlarında yeni rekorlar

Dolar/TL kuru yeni haftaya da sert yükselişle başladı. Güne 5,08 üzerinde başlayan kur, günün devamında alımlarını hızlandırdı ve son saat itibariyle %3,09 kazançla 5,2465 seviyesine yükselerek tarihi rekor kırdı. Euro TL kuru da %3 kazançla 6,0688 seviyesini gördü.

Dolar TL ve Euro TL kurlarında yeni rekorlar
Dolar TL ve Euro TL kurlarında yeni rekorlar: Euro TL 6 lirayı aştı. Dolar 5,24 ile rekorunu tazeledi.

ABD ile yaşanan yaptırım krizi ve ABD’nin İran’a uygulamaya koyduğu ambargo ile düşüş yaşayan lira, döviz kurları karşısında bugün tarihi dip seviyeye geriledi.

ABD’nin İran’a dolar alımını yasaklaması ve savunma sektöründeki ithalatı engellemesi küresel piyasalarda dolar yükselişine neden olurken yurt içinde de yaptırım sürecinin devam etmesi TL varlıklarda rekor düşüş yaratıyor.


İlk olarak Adalet ve İçişleri Bakanlarına yaptırım uygulayan ABD, Türkiye’de üretilen bazı ürünlerin gümrüksüz ithalatına imkan veren düzenlemeyi gözden geçireceğini açıkladı ve yaptırımların devam edebilme riski TL varlıklardaki düşüşü hızlandırdı.

Piyasada gün içi en yüksek seviyeler:

Dolar TL 5,2465

Euro TL 6,0688

Sterling TL 6,7932

Gösterge Faiz %22,05

Gram Altın 202 TL


Sepet Kur 5,5925

BIST 100 %1,75 kayıpla 93,900 puan

Merkez Bankası’ndan Dolar’a müdahale

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklarda (ZK) Rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırının yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürüldüğünü, bu değişiklikle yaklaşık 2.2 milyar Dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçeceğini açıkladı.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamada, “Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürülmüş olup… Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2.2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir” denildi.

TCMB açıklaması öncesi 5.1850 civarında işlem gören dolar/TL açıklama ile birlikte 5.16’nın altına gerilese de etki kısa süreli oldu ve kur yeniden TCMB açıklamaları öncesi 5.18’li seviyelere yükseldi.

ABD’li Rahip Andrew Brunson’a ev hapsi verilmesi ve iki ülkenin karşılıklı yaptırım açıklaması ardından gergin Türkiye-ABD ilişkileri baskısıyla TL negatif ayrışırken, dolar/TL bugün yeni tarihi zirve olan 5.19 seviyesini aşmıştı. bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB klasik olarak volatiliteden rahatsız olduğunu gösteren adımlara başladı. Hatırlamak gerekirse bu yıl ikinci çeyrekte yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz likiditesi adımı görmüştük. Banka bu sürecin sonunda 500 baz puanlık faiz artışına da gitmişti” dedi ve ekledi:


“Kısacası bu adım bankanın piyasadaki fiyat hareketlerinden rahatsız olduğunu ifade eden ilk gelişme. Bir sonraki planlı faiz kararı 13 Eylül’de olacağı için bu adımlardan daha çok göreceğiz.”

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!