Dolar TL ve Euro TL kurlarında yeni rekorlar

Dolar/TL kuru yeni haftaya da sert yükselişle başladı. Güne 5,08 üzerinde başlayan kur, günün devamında alımlarını hızlandırdı ve son saat itibariyle %3,09 kazançla 5,2465 seviyesine yükselerek tarihi rekor kırdı. Euro TL kuru da %3 kazançla 6,0688 seviyesini gördü.

Dolar TL ve Euro TL kurlarında yeni rekorlar
Dolar TL ve Euro TL kurlarında yeni rekorlar: Euro TL 6 lirayı aştı. Dolar 5,24 ile rekorunu tazeledi.

ABD ile yaşanan yaptırım krizi ve ABD’nin İran’a uygulamaya koyduğu ambargo ile düşüş yaşayan lira, döviz kurları karşısında bugün tarihi dip seviyeye geriledi.

ABD’nin İran’a dolar alımını yasaklaması ve savunma sektöründeki ithalatı engellemesi küresel piyasalarda dolar yükselişine neden olurken yurt içinde de yaptırım sürecinin devam etmesi TL varlıklarda rekor düşüş yaratıyor.


İlk olarak Adalet ve İçişleri Bakanlarına yaptırım uygulayan ABD, Türkiye’de üretilen bazı ürünlerin gümrüksüz ithalatına imkan veren düzenlemeyi gözden geçireceğini açıkladı ve yaptırımların devam edebilme riski TL varlıklardaki düşüşü hızlandırdı.

Piyasada gün içi en yüksek seviyeler:

Dolar TL 5,2465

Euro TL 6,0688

Sterling TL 6,7932

Gösterge Faiz %22,05

Gram Altın 202 TL


Sepet Kur 5,5925

BIST 100 %1,75 kayıpla 93,900 puan

Merkez Bankası’ndan Dolar’a müdahale

Merkez Bankası, zorunlu karşılıklarda (ZK) Rezerv opsiyonu mekanizması (ROM) kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırının yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürüldüğünü, bu değişiklikle yaklaşık 2.2 milyar Dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçeceğini açıkladı.

TCMB’den yapılan yazılı açıklamada, “Rezerv opsiyonu mekanizması kapsamında döviz imkânı oranı üst sınırı yüzde 45’ten yüzde 40’a düşürülmüş olup… Söz konusu değişiklik ile yaklaşık 2.2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçecektir” denildi.

TCMB açıklaması öncesi 5.1850 civarında işlem gören dolar/TL açıklama ile birlikte 5.16’nın altına gerilese de etki kısa süreli oldu ve kur yeniden TCMB açıklamaları öncesi 5.18’li seviyelere yükseldi.

ABD’li Rahip Andrew Brunson’a ev hapsi verilmesi ve iki ülkenin karşılıklı yaptırım açıklaması ardından gergin Türkiye-ABD ilişkileri baskısıyla TL negatif ayrışırken, dolar/TL bugün yeni tarihi zirve olan 5.19 seviyesini aşmıştı. bankanın döviz masası işlemcisi, “TCMB klasik olarak volatiliteden rahatsız olduğunu gösteren adımlara başladı. Hatırlamak gerekirse bu yıl ikinci çeyrekte yaklaşık 10 milyar dolarlık döviz likiditesi adımı görmüştük. Banka bu sürecin sonunda 500 baz puanlık faiz artışına da gitmişti” dedi ve ekledi:


“Kısacası bu adım bankanın piyasadaki fiyat hareketlerinden rahatsız olduğunu ifade eden ilk gelişme. Bir sonraki planlı faiz kararı 13 Eylül’de olacağı için bu adımlardan daha çok göreceğiz.”

Yüksek enflasyon ekonomi için büyük risk!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.