İstanbul’un bunaltıcı ortamından Tai Chi ile uzaklaşıyorlar

Çin’in köklü “Yaşam Enerjisi Sanatlarından” olan “Tai Chi” artık parklarda yapılıyor. Binlerce yıldır Çinlilerin günü karşıladıkları spor olan Tai Chi son zamanlarda özellikle İstanbul’un parklarında ilgilenenleri bir araya getiriyor.

Bedensel ve ruhsal dinginlik sağlayarak yaşam enerjisine büyük katkı sunan bu spor müzik eşliğinde gerçekleştiriliyor.

İlgililerin sayısı her geçen gün artıyor

Türk Çin Kültür Derneği Yaşam Enerjsi Kulübü organizasyon sorumlusu Elif Kökçel sporun son aylarda yaygınlaşmakta olduğunu belirtti. Kış aylarında spor salonları, otelleri dans salonları ve yoga merkezlerinde çok sayıda grup oluşturduklarını da belirten Kökçel, yaz aylarında ise Maçka Parkı gibi merkezi parklarda Tai Chi buluşmaları düzenlediklerini dile getirdi.


Buluşmalara katılımın son haftalarda ciddi oranda arttığını da belirten Kökçel bu alanda uzman eğitmenlerin yönetimi ile çok daha fazla sayıda kişiye bu sporu tanıtmaktan mutluluk duyduklarını ifade etti.

Wudang Stili Tai Chi

Çin’de Tai-Chi eğitiminin önemli merkezlerinden biri olan Wudang bölgesinin özel stili en çok ilgi görenler arasında. Bu alanda Türkiye’nin ilerigelen eğitimenlerinden Esat Ataç ise parklarda çıplak ayakla yapılan Tai-Chi eğitimlerinin sağlık açısından büyük fayda sağladığını belirtti.


Haftanın 6 günü düzenlenen eğitimlere her geçen gün yeni katılımcılar eklenmekte olduğunu ve bu eğitimler sayesinde bireysel çalışmaların da önünün açılabildiğini dile getirdi. Şehrin bunaltıcı temposunu yine şehrin içinde çözebildiklerini söyleyen Ataç, Tai-Chi yapabilmek için özel bir gereksinim olmadığını herkesin Tai-Chi yapabileceğini ifade etti.

Tai Chi’nin ülkemizde yaygınlaşması için kurulan İnterna Tai-Chi ve Qi Gong Platformu’nun ve Wudang İstanbul grubunun Türk Çin Kültür Derneği desteği ile yoğun organizasyonlar yaptığını da belirten Ataç gerek tatil beldelerinde gerekse şehrin en merkezi parklarında eğitimler düzenleyerek insanımızın yaşam enerjilerini yakalayabilmeleri için çalışmalar yürüttüğünü söyledi.

Eğitimlere katılmak çok kolay


Wudang İstanbul grubunun Tai Chi eğitmenlerinden Murat Baltaoğlu ise eğitimlere katılmak isteyenlerin, Wudang Istanbul grubunun veya Türk Çin Kültür Derneği’nin sosyal medya hesaplarından bilgi edinebileceklerini belirtti. Baltaoğlu ayrıca, etkinliklere katılanların nefes, zihin ve beden terapileri ile kendilerini çok daha enerjik, güçlü ve dingin hissettiklerini dile getirdi.

Tai Chi: Yaşam enerjisinin parlayan yıldızı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.