Limon dilimlerini yatarken baş ucunuza koyun!

Limon dilimleriyle uyumanın muhteşem faydaları…

Limon dilimlerini yatarken baş ucunuza koyun!

Limon gibi bazı kokular ferahlatıcı özelliğe sahiptir. Bu koku ortaya çıktığında sizi sadece ferahlatmakla kalmaz, sağlığınız için de oldukça iyidir. Diğer yandan daha rahat uykuya dalabilmek için uyumadan önce komodinin üzerine limon koymayı deneyebilirsiniz.
Sayısız faydası olan limonu yıllarca suyunuza, çayınıza, salatanıza koydunuz.

Peki ya komodinin üzerine koymaya ne dersiniz?

Tüm yapmanız gereken şey; bir limonu alıp, onu dörde bölmek ve içine tuz serpmek…Dilimlediğiniz limonları, komodin üzerine koyarak, uykuya dalabilirsiniz.


Peki, uyurken yanınıza limon koymanın ne gibi faydaları olabilir?

Limon dilimleriyle uyumanın faydaları:

1- Gerginliği alır: Stres birçok insanın genel sorunu… Yatakta dönüp durmanıza yol açan stres ve anksiyete gibi durumlar uyumanızı güçleştirir. Komodin üzerindeki limon ise sizi sakinleştirir. Araştırmaya göre; narenciye kokusu kişinin beyin dalgalarını ve duygularını rahatlatıyor.

2- Odaklanmayı artırır: Yatmadan önce neden odaklanmanız gerektiğini soruyor olabilirsiniz.Ama eğer beyni sürekli meşgul olan ve uykusuzluk sorunu olan bir kişiyseniz psikologlar olumlu şeylere odaklanmanız gerektiğini söylüyor. Odaklanmak için ise limon kokusu birebir…

3- Daha iyi nefes alırsınız: Uyumaya çalıştığınızda bir de burnunuz tıkanıyorsa Antioksidan ve antibakteriyel olan limonun burun deliklerinizden içeri girmesine izin verin.

4- Böcekleri uzaklaştırır: Sivrisineğin kulağınızın etrafında dolaşmasından veya gece boyu sinekler tarafından ısırılmaktan bıktıysanız bu haber tam da size göre…Limon, sivrisineklerin sevmediği bir şey. Ayrıca her tür böceği uzaklaştırır. Bu dilimler onları diğer odanın gerisinde tutar.

5- Sabahleyin enerjinizin artmasını ve pozitif olmanızı sağlar: Sabahleyin erkenden uyanmak, birçok insanın çok zorlandığı bir şey. Ancak komodin üzerindeki bu dilimler uyanma sürecinizi daha az acılı bir hale getirecek.

Limonun kokusu beyninizin serotonin seviyelerini artırır.

6- Havanın kalitesini artırır: Yalnızca etrafın güzel kokmasını sağlamıyor, aynı zamanda havayı arındırıyor. Çok güçlüdür, hatta bir odadan boya kokusunu çabucak çıkarmak için kullanabilirsiniz.

7- Kan basıncını düşürür: Limonun aroması kan basıncını düşürür. Pek çok insanın kan basıncının yüksek olduğunu düşünecek olursak, limonun insanlar için kullanışlı bir meyve olduğunu anlamak zor olmaz.

Limonun diğer faydaları neler?

Limonun diğer faydaları neler?

• İştah açıcıdır. Sindirimi kolaylaştırır ve sindirim sistemi rahatsızlıklarına iyi gelir.


• Damar sertliğini ve sertliğini önleyici etkisi vardır.

• Soğuk algınlığı, nezle, grip ve öksürük şikâyetlerini azaltır.

• Mikrop öldürücüdür. Besin zehirlenmelerinde ve böcek ısırıklarında yararlıdır.

• İdrar yollarında görülen enfeksiyonlara karşı etkilidir.

• Kanı temizler ve kan dolaşımını kolaylaştırır.

• Kalp krizi, kalp-damar rahatsızlıkları ve kanser gibi hastalıklardan vücudu koruyan bir antioksidandır.

• Rahatlatıcı etkisi ile vücuttaki ağrıları hafifletir, ateşi ve tansiyonu düşürür.

• Cilteki sivilcelere karşı oldukça etkilidir.

• Mide bulantısını ve baş dönmesini giderir.


• Limon suyu gargara yapmak için de kullanılır. Plakları temizler, dişleri beyazlatır ve diş minesini güçlendirir.

Okullar ne zaman açılacak? Yaz tatili ne zaman bitiyor? Sömester ne zaman? MEB 2018 – 2019 tatil günlerini açıkladı!


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.