Türklerden vize istemeyen vizesiz seyahat edebileceğiniz şehirler

Türklerden vize istemeyen pasaport veya T.C. kimlik kartı ile seyahat edebileceğiniz şehirler hangileri? Tatil için Schengen vizesi istemeyen AB’ye alternatif Avrupa ülkeleri…

vize istemeyen üsküp

İşte antik çağlardan günümüze sayısız olaya şahitlik eden, doğasıyla tarihiyle ve eğlence hayatıyla turistlerin gözdesi olan vizesiz şehirler…

Seyahat tutkunlarının en büyük hayali dünyayı dolaşmak ancak vize uygulaması nedeniyle bu hayaller bazen ertelenebiliyor.


İyi haber: Türk vatandaşlarından 30 ila 90 gün arası turistik gezi için vize istemeyen 89 ülke bulunuyor. Bunlara sınır kapısından kolaylıkla vize veren 15 ülke ve online vize uygulaması yapan 9 ülke de eklenince, sayı 113’e çıkıyor.

Pasaport ile vizesiz seyahat edebileceğiniz ülkeler listesi:

• Andorra, Vizesiz (90 gün), Deniz ve havalimanı olmadığından vize alarak Fransa veya İspanya üzerinden geçebilirsiniz.

• Arnavutluk, Vizesiz (90 gün)

• Azerbaycan, Vizeyi Bakü Havaalanı’ndan alıyorsunuz. (30 gün)

• Beyaz Rusya, Vizesiz (30 gün)

• Bosna-Hersek, Vizesiz (90 gün)

• Ermenistan, Vizeyi sınır kapısından alıyorsunuz. (120 gün)

• Karadağ, Vizesiz (90 gün)

• Kosova, Vizesiz (90 gün)

• Makedonya, Vizesiz (90 gün)

• Moldova, Vizesiz (90 gün)

• Sırbistan, Vizesiz (90 gün)

• Vatikan, Vizesiz (90 gün), Sınır kontrolü olmadığından vize alarak İtalya’dan geçebilirsiniz.

Pasaportsuz yeni çipli kimlik kartı veya nüfus cüzdanı ile vizesiz gidilebilen ülkeler listesi:

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Vizesiz, pasaportsuz

• Gürcistan, Vizesiz, pasaportsuz (90 gün)


• Ukrayna, Vizesiz, pasaportsuz (60 gün)

Belgrad, Sırbistan

Antik çağdan itibaren sayısız savaşa sahne olan, defalarca yakılıp yıkılıp yeniden inşa edilen Sırbistan, geçmişiyle tarihe tanıklık etmek isteyenleri davet ederken, son yıllarda popülerliği giderek artan gece hayatıyla da her yaştan tatilcinin uğrak noktası.

Sokak müzisyenleri ve sevimli kafeleriyle dikkat çeken şehirde tarih yolculuğunuza Sırbistan Kalesi ile başlayabilir, rotanıza dünyanın en ünlü kiliselerinden Aziz Sava Katedrali’ni, Meclis Binası’nı, Eski Sarayı ve Nikola Tesla Müzesi’ni ekleyebilirsiniz.

Tuna ve Sava’nın kesiştiği noktada yer alan şehri, tekne turuyla keşfetmek de oldukça keyifli. Bisiklet ve yürüyüş tercih edenler ise Sava yakasındaki Ada Ciganlija’ya mutlaka uğramalı.

Saraybosna, Bosna Hersek

Türk tatilcilerin Avrupa’da görmeyi en çok istediği şehirlerden biri hiç kuşkusuz Saraybosna. Roma, Bizans ve Osmanlı’ya ev sahipliği yapmış, yakın tarihte büyük acılar yaşamış olan bu şehir bir yanıyla geçmişin izlerini taşırken bir yanıyla da adeta küllerinden doğarak capcanlı bir hayat sunuyor.

Avrupa’nın Kudüs’ü olarak bilinen Saraybosna’da, mimarisiyle hayranlık uyandıran kilise, cami ve sinagogları gezebilirsiniz. Eski Şehir olarak bilinen Bashcharshiya ve el işçiliğinin en eski bölgesi Kazandžiluk (Coppersmith), yürüyerek keşfedilebilecek yerler arasında.

Yine Eski Şehir’de yer alan Sebilj’in suyunu içtiğinizde, hayatınızın geri kalanında Saraybosna ile bir bağlantınız olacağına inanılıyor.

Üsküp, Makedonya

Vardar Nehri yatağına kurulan ve tarihi neolitik döneme kadar uzanan Üsküp; güler yüzlü insanları, eğlenceli gece hayatı ve ekonomik oluşuyla ön plana çıkan şehirlerden biri.

Makedonya Takı, şehrin tam kalbinde yer alan Büyük İskender Heykeli, Rahibe Teresa Evi, eski çarşı ve hanlar, şehirde yürüyerek keşfedilecek noktalar olarak öne çıkıyor.

Üsküp’ün panoramik manzarası için, ulaşımın teleferikle sağlandığı Vodno Dağı’nın zirvesindeki Milenyum Haçı’na çıkmalısınız. Şehir merkezine yaklaşık 17 kilometre uzaklıkta olan Matka Kanyonu ise olağanüstü güzelliğiyle Üsküp’e gitmişken görmeniz gereken yerler arasında.

Odessa, Ukrayna

Tarih, kültür ve eğlence dolu tatilinize deniz – kum – güneş üçlüsünü eklemek istiyorsanız Karadeniz’in en büyük liman şehirlerinden Odessa tam da size göre. Bu şehirdeki keyifli yolculuğunuza, şair ve ressam Taras Grigoroviç Şevçenko’nun adı verilen antik surlarla çevrili sokaklardan başlayabilirsiniz.

Tarihi ve mimarisiyle etkileyen Deribasovskaya Sokağı, Opera ve Bale Tiyatrosu ile şehrin en önemli simgelerinden Potemkin Merdivenleri mutlaka görmeniz gereken yerler arasında sıralanıyor.

Odessa’da yaşanacak en etkileyici deneyimlerden biri de yeraltı şehirleri turu. Dünyanın en büyük labirentlerinden biri olan Catacombs Turu şehirden yaklaşık dört saat uzaklıkta olsa da, bu yolculuğa kesinlikle değer.

Tiflis, Gürcistan

Kura Irmağı’nın her iki yanında uzanan Tiflis, diğer şehirlerden farklı olarak renkli bir gece hayatı vadetmiyor ama aradığınız tarih ve sakinlik ise bu şehri muhakkak görmelisiniz.

Doğal kaplıcaları ve kükürt banyoları ile ünlü şehrin en hareketli noktası, tarihi kiliselerin ve hayranlık uyandıran binaların yer aldığı Rustaveli Caddesi.

Shardeni Caddesi ise kafeleri, sanat galerileri ve restoranlarıyla modern hayattan bir kesit sunuyor.


Tiflis’te yemek konusuna ayrı bir zaman ayırmak gerekiyor çünkü bu şehir et yemekleri, pideleri, mantısı, ekşili lahanası ile yalnızca tarihe değil, gastronomiye ilgi duyanlara da ev sahipliği yapıyor.

Euro kullanmadan ucuz tatil yapabileceğiniz ülkeler listesi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.