Aşırı yemek güneş çarpmasını tetikleyebilir!

Acil servislere güneş çarpması ve zehirlenme şikayeti ile başvuran hasta sayısında artış yaşanıyor. Uzmanlar güneş çarpması durumunda neler yapılması ve yapılmaması gerektiği konusunda tavsiyelerde bulundu.

Dr. Firdavs Ahmedov, basit bir şey gibi algılanan güneş çarpmasının hastanın hayatını tehlikeye atacak kadar ciddi sonuçlara neden olabileceğini ifade etti. Özellikle kronik hastalıkları olan hastalar (yüksek tansiyon, böbrek hastalıkları, şeker hastalığı), kanser hastaları, aşırı kilolu veya zayıf olan kişiler, 65 yaş üzeri kişiler, 5 yaş altı çocuklar ile gebelerin risk grubunda yer aldığını belirtti.

Aşırı yemek güneş çarpmasını tetikleyebilir

Güneş çarpmasının en büyük nedeninin çok yüksek sıcaklıklara maruz kalmak olduğunu söyleyen Dr. Firdavs Ahmedov, şu bilgileri verdi:  “Hem tatil amaçlı deniz kıyısında geçirilen vakitler hem de normalin üzerinde sıcaklık seviyesine sahip ortamlarda çalışmak güneş çarpmasının en büyük nedenlerinden biridir. Yüksek sıcaklıklarda fazla alkol tüketmek, kalın giyinmek ve aşırı besin tüketmek de güneş çarpmasını tetikleyebilir.


Güneş çarpması durumunda hastaya kesinlikle alkol koklatmayınız, bilinci yerinde değilse su içirmeyiniz. Bunun yanında yiyecekler çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle vermeyiniz.”

Güneş çarpmasından korunmak için ne yapılmalı?


Güneş çarpmasından korunmak için neler yapılması gerektiği konusunda da bilgi veren Dr. Ahmedov, şu tavsiyelerde bulundu:

  • Terletmeyen ince, açık renkli ve bol giysiler tercih ediniz,
  • Güneş gözlüğü, şapka ve şemsiye gibi güneş ışığından koruyacak aksesuarlar kullanınız,
  • Mecbur kalmadıkça güneşin yoğun olduğu saatlerde (10.00-15.00) dışarıya çıkmayınız,
  • Güneşe çıkmadan 20-30 dakika önce güneş koruyucu kremler sürünüz
  • “Geniş spektrumlu” ibaresi bulunan ve koruma faktörü (SPF) 30 veya üzerinde olan kremler kullanınız.
  • Hafif yiyecekler tercih ediniz
  • Günlük en az 2,5-3 litre sıvı tüketiniz
  • Sık sık ılık duş alınız
  • Eforlu egzersizlerden kaçınınız

Sıcak çarpmasına karşı nasıl önlem alınmalı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.