Amazon Türkiye açıldı: Peki yeterli ürün bulunuyor mu?

Amazon.com.tr, 15 farklı kategoride milyonlarca ürünü; uygun fiyat, ücretsiz kargo, kaliteli müşteri hizmeti, kolay ve rahat online alışveriş deneyimi ayrıcalığıyla Türkiye’deki müşterilerine sunuyor. Peki yeterli ürün bulunuyor mu?

Amazon Türkiye açıldı: Peki yeterli ürün bulunuyor mu?

Türkiye’deki tüketiciler artık Amazon.com.tr üzerinden milyonlarca ürüne, 50 TL üzerindeki siparişlerde ücretsiz kargo teslimatı ile ulaşabilecek. Amazon; bini aşkın yerli işletmenin ürünleri dahil olmak üzere kitap, elektronik, spor, outdoor, oyuncak, ev dekorasyonu ve bebek ürünleri gibi 15 farklı kategoride geniş bir ürün yelpazesi sunuyor.

Amazon Türkiye Müdürü Sam Nicols, “Amacımız, müşterilerin internet üzerinden almak isteyebilecekleri her şeyi, cazip fiyatlarla sunan, dünya üzerindeki en müşteri odaklı şirket olmak. Şirketin kurulduğu 1995 yılından bu yana, Türkiye’deki yüz binlerce müşterimiz, dünyanın dört bir yanındaki Amazon mağazalarından milyonlarca ürün sipariş etti. Bugün, Türkiye’deki müşterilerimize, binden fazla yerli satıcımız ile beraber milyonlarca ürünü sunmanın heyecanını yaşıyoruz. Önümüzdeki aylar içinde, ürün yelpazemizi ve teslimat seçeneklerimizi artırarak en iyi müşteri hizmetini sunmak adına Türkiye’deki faaliyetlerimizi geliştireceğiz. Bu sayede, Türkiye’deki müşterilerimizin güvenini kazanmayı hedefliyoruz.” diyor.


Türkiye’deki tüketiciler, Amazon Alışveriş mobil uygulaması, web sitesi ya da mobil tarayıcılar üzerinden istedikleri zaman, istedikleri yerde güvenli ödeme seçenecekleriyle rahatlıkla alışveriş yapabilecekler. Ayrıca, siparişlerini kolaylıkla takip ederek, diledikleri zaman 7 gün 24 saat müşteri hizmetleriyle iletişime geçebilecek ve kullanıcı yorumlarını okuyarak arzu ettikleri şekilde büyüyen ürün yelpazesini inceleyebilecekler.

Cazip fiyatlı milyonlarca ürün

Amazon, Türkiye’deki müşterilerine, Türk ve dünya markalarından birçok ürünü cazip fiyat avantajları ile sunuyor. Amazon’un lansmana özel fırsatları arasında Paşabahçe Midas Çay Seti, Samsung Galaxy J7, Fitbit Alta HR, Regal LED TV gibi birçok farklı ürün ve daha fazlası yer alıyor. Türkiye’deki müşteriler bu fırsatları Amazon.com.tr’nin fırsatlar sayfasında bulabilecekler.

Amazon.com.tr, Türkiye’deki büyük ya da küçük birçok işletmeye de büyüme fırsatları sunuyor

amazon türkiye online alışveriş sipariş karşılaştırma

Amazon, KOBİ’lere dünya genelinde yeni müşterilere ulaşma konusunda yardımcı olmak için, altyapı ve teknik hizmetlere bu zamana kadar milyarlarca dolarlık yatırım yaptı. Amazon.com.tr’nin açılması ile birlikte Türkiye’deki işletmeler, herhangi bir ürün listeleme ücreti olmadan ürünlerini kolaylıkla Türkiye’nin dört bir yanındaki müşterilere satabilecek. Amazon bu işletmelere; listeleme araçları, 7 gün 24 saat online satış desteği, açık ve şeffaf satış koşulları, fiyatlandırma bilgileri, rapor ve analizler gibi satış artırmaya destek olacak hizmetler sunuyor.

Amazon.com.tr Satıcı Hizmetleri Ülke Lideri Alpagut Çilingir konuyla ilgili “E-ticaret sayesinde Türkiye’nin dört bir yanındaki küçük ve büyük ölçekli işletmelerle aynı düzeyde çalışma imkanına sahip olurken, işlerini büyütme fırsatı yakalıyor. Biz de Amazon olarak, satıcıların başarılı olması için çeşitli yatırımlar yapmaya devam ediyoruz; yüklerini azaltacak araçlar sunuyor ve satışlarını artırmalarına destek oluyoruz.” dedi.

Amazon.com.tr, en küçük işletmenin en büyük markalarla rekabet edebilmesine fırsat vererek, küçük ve orta ölçekteki işletmelerin dünya çapında yüz milyonlarca müşteriye ulaşmasına destek oluyor. 2017 yılında, dünya genelinde 20.000’den fazla küçük ve orta ölçekli işletmenin Amazon’da ulaştığı ciro ise 1 milyon doları aştı.

amazon türkiye online alışveriş sipariş fiyatları

Amazon’da yeterli ürün çeşidi bulunuyor mu?

Amazon’da komisyon avantajına rağmen içeride ürün sayısı ve çeşidi az olduğu belirtiliyor.
Amazon’un merakla beklenen kendi markaları Türkiye’de hizmete açılmadı ve e-ticaret sitesinde ürün çeşidi ile birlikte sayısı da yetersiz kaldı.


Amazon, kendi stokları dışında da üreticilerin ürünlerini satışa sunabildiği bir pazaryeri olarak hizmet veriyor. Açılışla beraber dikkat ettiyseniz bazı ürünler ilk aşamada oldukça uygun fiyatlarla satıştaydı, Amazon’un 5-10 gibi şaşırtıcı derecede düşük stokları tükenince üçüncü parti satıcılar devreye girdi ve ürünler diğer e-ticaret sitelerinin fiyatlarıyla eşitlendi.

ABD’de Amazon’un kendi stoklarının çoğu zaman daha uygun olması bir gerçek fakat bunun dışında Amazon’un iş ortaklarına sunduğu bazı avantajlar da yok değil. Ama Türkiye’de içeride yeterince ürün olmayışı zaten avantaj veya bir başka deyişle kampanya beklentisini de zayıflatıyor. İlerleyen süreçte artacak ürün gamı ve avantajlar Türkiye e-ticaret pazarında yeni bir rekabeti beraberinde getirebilir.

amazon türkiye online alışveriş sipariş ücretsiz kargo

Amazon’da komisyon oranları düşük

Türkiye’nin en büyük e-ticaret pazaryerlerinin satıcılardan aldıkları komisyon oranları şu anda yüzde 15 ile yüzde 25 arasında değişiyor. Bazı ürün kategorilerinde rakamlar değişiyor olsa da çoğu zaman yüzde 10 gibi bir komisyon oranının altına düşmediğini söyleyebiliriz.

Amazon’un Türkiye’de uygulamaya başladığı komisyon oranları ise şu anda %6 ile %10 arasında değişiyor. (Bu komisyonun yanında normalde satıcılardan aldığı aylık 99 TL ücreti de şu anda alınmıyor.)

amazon türkiye online alışveriş sipariş

amazon türkiye satış komisyon oranları
Amazon Türkiye satış komisyon oranları

Amazon’da komisyon avantajına rağmen içeride ürün sayısı ve çeşidi az
Amazon’un bu komisyon oranları, yeni bir rekabetin habercisi olabilir. Ama bu oranlara rağmen içeride yeterli ürün olmayışı dikkat çekici. Biz mi beklentilerimizi yükselttik bilmiyoruz ama Amazon’da aradığını bulamayınca insan şaşırıyor.

Türkiye’de hizmet veren e-ticaret siteleri ise şu aşamada oldukça avantajlı görünüyor. Kullanıcı yorumu, ürün çeşidi ve sayısı yönüyle Amazon’dan önde olan bu e-ticaret siteleri için komisyon neredeyse ikinci planda görünüyor. Komisyonla rekabet etmekten öte daha iyi teslimat gibi müşteri deneyimine odaklanmış görünüyorlar.

amazon türkiye online alışveriş sipariş uygun fiyat


Fakat Amazon diğer ülkelerde olduğu gibi yüksek standartlarda hizmet verebilirse -ki burada en önemli şey anlaşmalı kargo ve kurye firmalarına düşüyor- rekabete ciddi bir şekilde dahil olabilir.

Konut sigortası nedir? Poliçe teminatları neleri kapsar?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.