İçerik pazarlamasında mutlaka işinize yarayacak 4 tavsiye!

Sadece en iyi materyalleri içeren, o eşsiz içerik!

İçerik pazarlamasında mutlaka işinize yarayacak 4 tavsiye!

İçerik nedir? Bir sınırı var mıdır? Bazen bir cümle, bir kelime de içerik olarak adlandırılabilir… Binlerce kelimelik bir metin, 20 dakikalık bir video da aynı şekilde. Peki standartları bu kadar değişken olan içerik pazarlaması kavramı içinde, hangi normu baz almalıyız? Kalite. Yani, kullanıcı ihtiyacına cevap verilebilirlik yönüne… Onlarca, hatta yüzlerce içerik, tek bir içeriğin verdiği cevabı veremeyebilir.

İçeriğin başarısını ölçülebilir metriklerle değerlendirin

Exclion İnternet Hizmetleri kurucu ortaklarından İlker Önal’a göre içerik pazarlama tarafında yapılan en büyük hatalardan bir tanesi; bu sürecin sadece bir blog gönderisi hazırlayıp, yayına alıp sonlandırmakla bittiğini düşünmek. Ancak başarılı bir içerik stratejisi, içeriğin yayına girdiği ve insanlara ulaştığı andan sonra, etkili bir ölçüm süreci ile sonlanabilir.


İçeriğin trafik sonuçlarını Google Analytics gibi platformlardan, paylaşım metriklerini sosyal medya kanallarından, satış ya da başvuru talebi gibi hedef davranışları CRM kanallarından mutlaka ölçmeli, değerlendirmeli ve gelecek stratejinizi buna göre oluşturmalısınız.

İçerik pazarlamasında son yılların en çok konuşulan konularından birisi, storytelling kavramının önemi.

Hikayesi olmayan bir işi pazarlamak, satmak imkansız olabilir. Ancak içerik derken, çok geniş, hatta sınırları olmayan bir dünyadan bahsettiğimizi göz önünde bulundurursak, bunun bir şart olmadığını söyleyebiliriz.


Verinin merkezde olduğu içerikler başta olmak üzere, başarılı bir iç kurguya sahip her içerik başarılı olabilir. Unutmayın ki, özellikle arama motoru ziyaretçisine odaklanılmış içeriklerde en önemli konu, iyi bir kullanıcı deneyimi yaşatmak. Soruya iyi bir cevap verebilmek… Bazen bir hikaye değil, iyi bir cevap istenir. İçerik pazarlaması ile ilgilenen herkes bunun farkında olmalı.

Anahtar kelime kurallarını boş verin!

Arama motorları konusuna girmişken, içeriğin DNA’sını değiştiren anahtar kelime ‘kurallarına’ da değinmek lazım. Her içerik trafik odaklıdır, her içerik hedef kitlesine ulaşmak, yayınlandığı mecranın bilinirliğine katkı sağlamak ve dolaylı ya da doğrudan reklama katkı sağlama amacıyla hazırlanır. Ancak artık neredeyse her içerik sağlayıcısının, yayıncının odaklandığı ‘anahtar kelime yoğunluğuna sahip’ içerik düşüncesi, kaliteden spam içeriğe doğru giden bir eğri oluşturdu.

İyi bir içerikte, yüzde 2 ya da 3 anahtar kelime olmalıdır, giriş paragrafında bir kere, toplamda x sayıda olmalı gibi bir şehir efsanesi yarattık ve hepimiz ciddi birer savunucusuyuz.

Google, anahtar kelimenin yüzde 2 oranında olduğu içeriği ilk sıraya koymuyor.


Kullanıcıların en çok zaman geçirdiği, tatmin olduğu içeriğe değer veriyor. Bu kuralların olmadığı dönemde içeriğin kalitesi için çaba gösterilirdi, şimdi ise sihirli bir formülü uygulamaya çalışarak, başarıya ulaşmaya çalışıyoruz. Exclion internet hizmetleri kurucu ortağı İlker Önal pazarlama trendlerinin sürekli geliştiğini ve gelişmeleri yakından takip etmek gerektiğini vurguladı.

Pazarlamanın en etkin araçlarından biri olan içeriğin etkileri


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.