İmünoterapi aşısı: Alerji tedavisinin anahtarı!

Alerjilerin bağışıklık sisteminin normalde zararsız olan maddelere karşı verdiği tepkiler olduğunu ifade eden Medicana Bahçelievler Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Yrd. Doç. Dr. Hande İkitimur, immünoterapi adı verilen aşı tedavisinin alerjik hastalıkların seyrini değiştirebilme yeteneği olan tek tedavi yöntemi olduğuna dikkat çekti.    

İmünoterapi aşısı: Alerji tedavisinin anahtarı!

Bir alerjenin solunum yolu, deri, ağız ya da enjeksiyon yolu ile vücuda girip, bağışıklık sistemi tarafından yanlış algılanmasıyla başlayan alerji, çevresel faktörlerin etkisiyle de ortaya çıktığını belirten Yrd. Doç. Dr. Hande İkitimur şu bilgileri paylaştı:

Vücudumuzun alerjik olduğu maddelere verdiği yanıtlar sonucu ortaya çıkan bulgular, kişiye veya etkilediği organa göre farklılık gösterebilir. Kimi bulgular hafif olabildiği gibi, alerjinin derecesine göre anafilaksiye (şok) de yol açabilir.


Bunun yanında alerjik reaksiyonun geliştiği organlara bağlı olarak farklı hastalıklar da ortaya çıkmaktadır. Örneğin solunum sistemi alerjileri rinit ve astıma, besin yoluyla alınan alerjenler ise anafilaksi, alerjik gastrit ve özafajit, atopik dermatit (egzama) ve göz alerjilerine (konjonktivit) sebep olmaktadır. Bunun yanında ilaç alerjileri ve arı alerjisi de sık rastlanan alerji çeşitlerindendir.

İmünoterapi aşısı alerji tedavisinin anahtarı!

Alerjenler kadar hastanın maruz kaldığı tetikleyici etmenlerin de alerjik reaksiyonun ortaya çıkmasını etkilediğini ifade eden Yrd. Doç. Dr. Hande İkitimur “Günümüzde, tetikleyiciler arasında sigara dumanı, hava kirliliği, enfeksiyonlar ve stres en önemli yere sahiptir. Çevresel kontrol ne kadar iyi sağlanırsa hastalığın kontrolü de kolaylaşır. Çevresel faktörlerin kontrolü her zaman kolay olmasa da, ev içi alerjenleri kontrol etmek alerjiden kaynaklı sıkıntıları büyük ölçüde azaltır” şeklinde bilgi verdi.


Alerjilerinizden İmmünoterapi ile Kurtulun

Alerjik hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçların uygun şekilde kullanıldığında son derece etkili olduğunu söyleyen Yrd. Doç. Dr. Hande İkitimur;”Alerji ilaçları, çoğu zaman hastalığın kontrolünü sorunsuz olarak sağlar. Alerjik hastalıklar kronik olduğu için ilaçların uzun süreli kullanılması gerekebilir.

İlaç tedavisinin yanında, vücudun alerjik reaksiyon verdiği maddelere karşı bağışıklık geliştirmesini sağlamaya yönelik İmmünoterapi adı verilen aşı tedavisi ise hem tedavi edici niteliği hem de alerjik hastalıkların seyrini değiştirebilme yeteneği olan tek tedavi yöntemidir.


Alerjenlerin reaksiyon oluşturmayacak şekilde, alerjik kişilere enjekte edilmesi ve vücudun bu maddelere karşı bağışıklık oluşturmasının sağlandığı immünoterapinin özellikle alerjik rinit ve alerjik astım gibi solunum yolu hastalıkları ile venom (arı) alerjisinin tedavisinde etkili ve güvenli olduğu gözlenmiştir. Mutlaka acil müdahalenin yapılabileceği hastane ortamında yapılması gereken immünoterapi, hastanın verdiği yanıta göre 3 veya 5 yıl arasında süren terapi esnasına bağışıklık sisteminde tolerans olarak adlandırılan değişiklikler meydana gelerek, alerjenlere karşı daha az reaksiyon verilmesini ve hastalığın semptomlarının azalmasını sağlar” dedi.

Alerjiye ne iyi gelir? Belirtileri neler?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.