Sürekli öksürük ve hapşırma alerjik nezle olabilir!

Sokakta ve bahçelerde daha çok vakit geçirenlerde alerjik nezle nedeniyle; hapşırma krizleri, burun akıntısı ve kaşıntısı sık görülüyor.

Sürekli öksürük ve hapşırma alerjik nezle olabilir!
Sürekli öksürük ve hapşırma alerjik nezle olabilir!

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Kaan Kadıoğlu, çocuklarda alerjik nezle ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Çocukluk çağında ortaya çıkan ilk belirtileri önemseyin

Evlerde bulunan çiçek ve bitkiler polenlere karşı duyarlı olan çocukları çok fazla etkilemeyebilirken; açık havada, yeşillik alanlarda ve ormanda görülen bitkiler alerjik nezle şikayetlerinin artmasına neden olabilir. Alerjik nezleye polenlerin yanı sıra; evdeki toz, hayvan tüyleri, tütün dumanı gibi alerjenler de yol açabilmektedir.


Alerjik nezlesi olan çocuklarda astım da görülmesi, sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle aileler çocukta öksürük ve hırıltı belirtilerine karşı dikkatli olmalıdır. Çocukluk yaşlarında ilk belirtilerini veren hastalık, tedavi edilmezse kişinin tüm hayatı boyunca birlikte yaşamayı öğrenmesi gereken bir durum haline gelebilir.


Soğuk algınlığı ile karıştırılabilir

Allerjik rinit yılboyu sürebildiği gibi mevsimsel de olabilir. Mevsimsel alerjik rinitte genellikle çiçek açmayan ve polenleri rüzgar ile saçılan bitkiler büyük bir etkendir. Özellikle bitkilerdeki tozlaşma döneminde üst solunum yolları etkileniyor.


Alerjik nezle çoğunlukla soğuk algınlığıyla karıştırılabilen bir hastalıktır. Eğer alerjik nezle üç haftadan uzun sürüyorsa ve iyileşme eğilimi göstermiyorsa, mutlaka doktora başvurulması gerekir.

Çocuğunuz sürekli öksürüyor ve hapşırıyorsa alerjik nezle olabilir!

Alerjik nezle 10 belirtisi:

  1. Kaşıntılı ve sulu burun akıntısı
  2. Hapşırma krizleri
  3. Burunda yanma
  4. Gözlerde kızarıklık ve yanma
  5. Gözlerde kaşıntı ve sulanma
  6. Hırıltılı solunum
  7. Horlama
  8. Koku alamama
  9. Genizde ve damakta kaşıntı
  10. Kulaklarda tıkanma

Aşı tedavisi uygulanabilir

Alerjik nezle tedavisinin ilk adımı, alerjiye neden olan alerjenlerden kaçınmaktır. Eğer çocuktaki alerjik nezle polenlere karşı gelişiyorsa, tozlaşmanın sıkça görüldüğü aylarda, çocuğu yeşil alanlardan mümkün olduğunca uzak tutmak gerekebilir ya da tedavi altında yeşil alanlarda bulunması sağlanmalıdır.

Çevresel korunma yöntemlerinin yetersiz kaldığı durumlarda, ilaç tedavisine başvurulur. Bu ilaçlar sadece belirtilerin görüldüğü günlerde kullanıldıklarında bile, çocuğun şikayetlerini gidermeye yardımcı olabilir. İlaç tedavisi yetersiz kaldığında, çocuklarda aşı tedavisi uygulanmaktadır.


Çocuğun duyarlı olduğu alerjenlerin artan dozlarda çocuğa verilmesiyle bağışıklık sistemini düzenlemeyi amaçlayan aşı tedavisi, bir süre sonra vücudun bu alerjenleri doğal karşılayabilmesini sağlamaktadır. Alerjik belirtiler gösteren çocukların mutlaka doktor takibinde tutulması ilerleyen yıllarda hastalığın daha ciddi boyutlara ulaşmasını engelleyecektir.

Alerji, çocuğu okulda başarısızlığa götürebilir