Spor öncesi genetik testler, ani ölümlerin önüne geçebilir

Spor öncesi yapılan genetik testlerin ani ölümlerin önüne geçebileceğini belirten uzmanlar, bu alandaki çalışmaların önemine işaret ediyor.

Spor genetiği uzmanları, özellikle profesyonel sporcuların hayatlarında sadece bir kez yaptırabilecekleri genetik testler ile herhangi bir hastalığa yatkın olup olmadıklarını öğrenebileceğine dikkat çekiyor.

Spor öncesi genetik testler, ani ölümlerin önüne geçebilir

St. George Üniversitesi profesörlerinden Sanjay Sharma’nın son yayını dünyanın sayılı dergilerinden New England Journal of Medicine dergisinde yayınlandı. Aynı zamanda İngiliz Futbol Birliği Üyesi olan Dr. Sharma’nın yayını yeni başlayan futbol sezonunda tehlikenin büyüklüğünü gündeme getirdi.


Her 200 bin sporcuda 1 ani ölüm görülüyor

Spor genetiği uzmanı ve Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Genetik ve Moleküler Tanı Laboratuvarı Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Korkut Ulucan, konunun çok önemli olduğunu vurgulayarak şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dr. Sanjay Sharma’nın yayınında araştırmanın profesyonel sporcularda değil, alt yapı sporcularında yürütülmesi tehlikenin boyutunu daha da önemli kılıyor. Özellikle spor akademilerinde çok ağır antrenman programları uygulanıyor ve sporcular çoğu zaman fazlaca zorlanmış oluyor.

Ailesinde herhangi bir kalp- damar problemi olan bireyler çoğu zaman bu bilgiyi saklıyor. Yayındaki veriler incelendiğinde her 200 bin sporcuda 1 rastlanması tahmin edilen ani ölüm riskinin 14 bin 700’de 1 gibi ürkütücü boyutlara yükseldiğini gösteriyor.”

Tüm branşlarda uygulanmalı

Doç. Dr. Korkut Ulucan, araştırmanın diğer boyutunun bu bireylere ait fizyolojik testlerde herhangi bir belirti ortaya çıkmaması olduğuna dikkat çekerek bu tür testlerin sporun tüm branşlarında uygulanması gerektiğini söyledi.


Doç. Dr. Korkut Ulucan, “Sporcu, test sonuçları normal görünmesine rağmen ansızın ummadık olaylar ile karşılaşabiliyor. Olay sadece futboldan ibaret değil. Sporcuya yönelik genetik testler, diğer tüm spor branşlarını da kapsamalı” uyarısında bulundu.

Bir kez yaptırılacak genetik testle riskler azaltılabilir

Genetik testler sayesinde genç yaştaki sporcu ölümlerinin önüne geçebileceğini belirten Doç. Dr. Korkut Ulucan, şunları söyledi:

“Ailesel formları olan kalp-damar hastalıkları önceden tahmin edilebilir, önlemleri daha belirtiler başlamadan alınabilir. Özellikle profesyonel sporcular hayatlarında sadece bir kez yaptırabilecekleri genetik testler ile herhangi bir hastalığa yatkın olup olmadıklarını öğrenebilirler.

Şüpheli vakalarda önlem alınabilir

Hatırlarsanız 2003 yılında Kamerunlu futbolcu Vivien Foe, 2012 yılında Bolton Wanderers’li Muamba veya geçen yıl Londra Maratonu’nda hayatını kaybeden Matt Campell bu konuda verebileceğimiz trajik örneklerden.

Daha fazlası var, özellikle ülkemizde kayıt altına alınamayan birçok ani ölüm vakası maalesef genç sporcuları yakalıyor. Bizler bu noktada profesyonel sporcularda bu analizleri gerçekleştirip en azından şüpheli vakalarda önlem alabiliriz.


Gerek üniversitelerimizle gerekse tanı merkezleri ile yapılacak iş birliği projeleri ile genetik testler gerçekleştirilebilir ve daha fazla yaşanması muhtemel olayların önüne geçebiliriz.”

Spor gizli kalp rahatsızlıklarını tetikliyor! Kardiyolojik testler yapılmalı!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.