Uzmanlardan 20 yaş dişleri konusunda önemli uyarılar

Uzmanlar 20 yaş dişleri konusunda uyarıyor. Özellikle gençler dişlerini yeterli düzeyde fırçalamıyor.

20 yaş dişleri

Ergenlik yaşının düşmesi ile birlikte 20 yaş dişleri lise çağında çıkmaya başladı. Okulların açılması ile birlikte ağız ve diş bakımı ihmal edilmeye başlanıyor. Çocuklara günde üç defa dişlerini fırçalama alışkanlığı kazandırın.

Tanfer Klinik’ten Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer, 20 yaş dişleri konusunda dikkat etmesi gerekenleri anlatıyor:


Diş etleri daha sık kanıyor

Metabolizmanın değişmesi özellikle diş etlerinde ve dişlerde belirli bir takım değişiklere sebep oluyor diyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer;

Özellikle diş etleri kanamaya daha müsait hale geliyor. Yazın daha sağlıklı beslenen çocuklar, okullardaki kantin ve benzeri yerlerden, dişlerinde daha büyük problemlere sebep olan besinleri yiyip içiyorlar.

Asitli içecekleri ve şekerli atıştırmalıkları birbirlerinden özenerek daha sık tüketiyorlar. Bundan dolayı diş çürüklerinde artış oluyor, iyi fırçalanmadığı zaman diş etlerinde kanama oluyor. Okul aralarında çocuklar dişlerini fırçalamıyorlar ve bu sebeple diş eti sorunları ne yazık ki artıyor.Öğle yemeklerinden sonra da dişler fırçalanmalı!

Okul stresine bağlı olarak özellikle lise çağına gelmiş olan gençlerde, 20 yaş dişleri ile ilgili problemleri de artıyor. Okul döneminde çocuklarımıza öğle yemeklerinden sonra diş fırçalama alışkanlığı kazandırmamız önemli. Ailelerin çok dikkatli olup sabah kahvaltısından sonra ve akşam yatmadan önce çocuklarının diş fırçalamalarına dikkat etmeleri lazım.

Vücuttaki bağışıklık sisteminin zayıflaması daha başka hastalıklara sebep olabiliyor. Bu hastalıklarda kendini diş ve diş etlerinde gösteriyor; diş eti kanamaları, ağız kokuları, diş sıkmalar ve buna bağlı olarak çene problemleri okulların açılmasıyla beraber daha sık görülmeye başlanıyor.


Günde üç kere fırçalasınlar 

“Eskiden 20 yaş dişleri, 20 yaş ve sonrasında çıkmaya başlardı” diyen Ağız, Diş ve Çene Cerrahisi Uzmanı Dr. Nihat Tanfer;


“Artık erken ergenlikler başladı. 12 yaşında başlayan ergenlik dönemi 8-9 yaşlarına indi. Buna bağlı olarak 20 yaş dişleri de erken yaşlarda; ortaokulun son sınıfından lisenin dört yıllık süreci arasında çıkmaya başladı. O yüzden ailelerin bu konuda daha dikkatli olması gerekiyor. Özellikle ergenlik dönemine gelmiş olan gençlerin, dişlerini günde üç kere fırçalamasında fayda var” diyerek aileleri uyardı.

20’lik dişler çekilmeli mi? Ağrı varsa ne yapmalı?