Çiğ beslenme diyeti kanser diyabet tansiyona karşı koruyor!

Çiğ beslenme diyeti ile kanser, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan korunabiliriz…

Çiğ beslenme diyeti kanser diyabet tansiyona karşı koruyor!

İstanbul Bilgi Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Dr. Dilistan Shipman‘ın konuğu olarak santralistanbul Kampüsü’nde BİLGİ’li öğrencilerle bir araya gelen Elçin Oflaz, geleceğin şeflerine dünyada popülaritesi giderek artan “raw food”un inceliklerini anlattı.

“Çiğ beslenme ile kanser, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan korunabiliriz”

• “Raw food” yani “çiğ beslenme”nin enzim, vitamin ve minerallerini öldürmeden alkali yiyeceklerle beslenmeyi temel alan bir yaşam tarzı olduğunu aktaran Elçin Oflaz;


• Dünyanın birçok ülkesinde çiğ beslenme oldukça önemseniyor. Yüzde 65-70 oranında pişmemiş yiyeceklerle beslenerek yaşam kalitemizi geliştirebilir, şeker bağımlılığından kurtulabilir ve kolay kilo kontrolü sağlayabiliriz.

• Sebzeler pişirildiğinde tüm değerini yitiriyor, en büyük faydayı sebzeleri farklı tekniklerle marine ederek çiğ bir şekilde tükettiğimizde alabiliyoruz.

• Kanser, diyabet, yüksek tansiyon gibi hastalıklardan canlı, yüksek enzimli çiğ yiyecekler tüketerek korunabiliriz.

• Zeytinyağı, avokado yağı, ceviz yağı gibi doğal yağlar dengeli bir şekilde ve pişirilmeden yemeklerde kullanıldığında oldukça faydalı.

Öğrencilere dengeli ve sağlıklı beslenmenin önemini aktaran Elçin Oflaz, geleceğin şefleriyle birlikte olmaktan, vizyonlarının genişliğini ve yetkinliklerini görmekten mutluluk duyduğunu söyledi.

Elçin Oflaz ayrıca workshopta öğrencilerle misket limonlu özel turta tarifini paylaştı.

Misket Limonlu Turta tarifi:

Taban için malzemeler;

2 çay fincanı çiğ badem,

2 çay fincanı çiğ ceviz,

1 çorba kaşığı hindistancevizi tozu,

1 adet hurma,

1 tutam Himalaya tuzu,


1-2 damla misket limonu suyu.

Dolgu için malzemeler;

4 çay fincanı çiğ kaju (akşamdan suda bekletilmiş),

1 adet misket limonu suyu,

1 çorba kaşığı hindistancevizi tozu,

2/3 çay fincanı agave şurubu veya elma şurubu,

2 adet hurma (yarım saat suda bekletilmiş).

Yapılışı:

Taban için tüm malzemeyi robottan geçirerek ince un haline getirin. Hafif yapışkan bir kıvama getirin.

26 cm çapında kelepçeli kek kalıbının altına, ortadan kenarlara doğru hafifçe bastırarak yayın.

Yaklaşık 20 dakika buzlukta bekletin.

Dolgu için kajuları süzüp blendıra koyun.

Kajuların üzerine limon suyu, avokado, agave şurubu, hurma ve hindistancevizi yağını ekleyip blendırdan geçirin.

Tabanı buzluktan çıkartın, dolguyu üzerine dökün.


5 saat derin dondurucuda tuttuktan sonra 5 – 10 dakika dışarıda bekletip servis edin.

Hangi sebzeler hangi hastalıklara iyi geliyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.