İşitme kaybı çocuklarda okul başarısını nasıl etkiliyor?

Okul çağındaki çocuklarda yaşanan işitme kaybı başarıyı olumsuz yönde etkileyebiliyor.

İşitme kaybı okul başarısını etkiliyor!

İşitme kaybı çocuklarda okul başarısını nasıl etkiliyor?

Özel Bursa Anadolu Hastanesi Kulak Burun Boğaz Bölümü’nden Op. Dr. Ayhan Dağaşan, “Ebeveynler, çocukları mümkünse okul döneminden önce işitme kaybı ihtimaline karşılık kulaklarını kontrol ettirmeli ve gerekli görüldüğü taktirde tedaviye başlamalı. Çocuğun gelişimi ve başarısı için bu oldukça önemli” diyor.


Okuldaki başarının çocuğun sağlıklı olmasıyla ilişkili olduğunu belirten Op. Dr. Ayhan Dağaşan, bu dönemde yaşanan sağlık sorunlarının çocuğun motivasyonunu etkileyebileceğini söyledi.

Dağaşan, özellikle işitme kayıplarının oldukça önemli olduğunu ifade ederek, “Çocuklarda işitme sorununun genel olarak en sık nedeni orta kulak iltihabıdır. Çocuklar anatomik yapıları nedeniyle büyüklere oranla orta kulak iltihabına (otitis) daha kolay yakalanırlar.

Orta kulak boşluğu ile burun arkası boşluğunu birbirine bağlayan östaki borusu adı verilen kanal, küçük çocuklarda çok kısa ve yatıktır. Bu nedenle, nezle ve soğuk algınlığı gibi hastalıklardan sonra orta kulağa mikropların çok kolay ulaşmasına neden olur. Ayrıca kanal yatık durumda olduğu için salgıların boşalması da zorlaşır” dedi.


Erken teşhis önemli

İşitme kaybının erken dönemde belirlenmesinin oldukça önemli olduğunun altını çizen Dağaşan, bu konuda ailelerin dikkatli olması gerektiğini kaydetti.

İşitme kaybı tedavisi nedir?

“Tedavisi mümkün olmayan, genellikle çoğu doğumsal olan işitme kayıplarının da erken dönemde fark edilmesi sayesinde, özel eğitimlerle problem en aza indirilebilir. Ebeveynler çocuğun büyümesini ve gelişmesini dikkatli ve yakından takip ederse işitme kaybı erken dönemde teşhis edilebilir” diye konuştu.

Uzun süre devam eden üst solunum yolu enfeksiyonunun da orta kulak iltihabına neden olabildiğini ifade eden Op. Dr. Ayhan Dağaşan, ailelerin çocuğun kulağı ağrıdığında ve duyma sorununu fark ettiğinde zaman kaybetmeden doktora gitmeleri gerektiğine dikkat çekti.

Arkadaşlarıyla sağlıklı ilişki kuramaz

Duyma kaybı nedeniyle öğrencinin okul hayatının da etkileneceğini dile getiren Dağaşan, iyi işitmeyen bir çocuğun öğretmeninin anlattıklarını anlayamadığını ve buna bağlı olarak da sıkıntı yaşayacağını söyledi.


Dağaşan, bu durumda çocuğun arkadaşlarıyla da sağlıklı bir ilişki kuramayacağına dikkat çekerek, “Bu nedenle ebeveynler, çocukları okula başlamadan önce çocuğun kulaklarını kontrol ettirmeli ve gerekli görüldüğü taktirde tedaviye başlamalı. Çocuğun gelişimi ve başarısı için bu oldukça önemli” dedi.

İşitme kaybının nedenleri neler? Uzmanlar uyarıyor!