Kopenhag şehrini keşfetmek: Tasarım ve tarihin mükemmel karışımı

Kopenhag şehrini yakından görmek, Danimarka mutfağından lezzetleri tatmak üzere tasarım ve tarihin mükemmel karışımını keşfe hazırlanın.

Kopenhag, Danimarka
Kopenhag, Danimarka

Danimarka Kuzey Denizi ve Baltık Denizi’ne kıyısı olan birçok ada ve yarımadadan oluşan başkent Kopenhag’da yapacak çok şey var.

Eski ve yeninin mükemmel karışımıyla bir araya gelmek için İskandinav ülkesi Danimarka’nın başkenti Kopenhag gezilmesi gereken büyüleyici bir rota. Tasarımcı dükkanlar, asırlık saraylar ile soğuk havanın en çok yakıştığı şehirlerden biri Kopenhag’da görülecek ve yapacak çok şey var.


Rota oluştururken ilk karşınıza çıkacak rahat ve renkli Nyhavn bölgesinde bisikletin tadını çıkarabilir, Avrupa’nın en uzun alışveriş caddesi olan Strøget’de alışveriş yapıp Tivoli Bahçeleri’nde eğlenebilirsiniz.

Kopenhag, hazineler dünyası

Tasarım mağazalarla dolu şehir merkezi, görkemli asırlık binalara, bir zamanlar kraliyet merkezi olan Rosenborg Kalesi gibi Danimarka’nın en büyük kültürel hazinelerine ev sahipliği yapıyor.

Güzel bahçelerle çevrili bu etkileyici saray Kraliyet Mücevherleri ve Danimarka Krallık Sembolleri gibi kraliyet koleksiyonlarını sergiliyor. Mutlaka görülmesi gereken bu saray ve daha fazlası için Kopenhag şehir turu bir hafta sonu tatili olarak mükemmel bir yer.

Küçük Deniz Kızı’nı keşfedin

Danimarkalı yazar Andersen’ın Meşhur Deniz Kızı masalının ünlü heykelini ziyaret ederek, masala konu trajik aşk hikayesinin kahramanını yakından görebilirsiniz. Nyhavn’ın eski liman bölgesinde granit bir taşa oturtulan Küçük Deniz heykeli, Kopenhag’daki en popüler cazibe merkezlerinden biri.


Her gün onlarca ziyaretçinin heykeli ile resmini çekmek için buraya akın ettiği yer, varlığını Carlsberg birasının kurucusu Danimarkalı Brewer Carl Jacobsen’e borçludur. 1909’da Küçük Deniz Kızı’nın bale performansına katılan Jacobsen çok etkilenerek Danimarkalı heykeltıraş Edvard Eriksen’den Küçük Deniz Kızı Heykeli’ni yaratmasını istedi.

Gastronomi durağı

Kuzeydoğu Avrupa’nın slow food – yavaş yemek akımına cevaben ünlü şef Rene Redzepi’nin açtığı Noma, dünyanın en iyi restoranı listesinde 1 numara. Herkesin diline düşen Noma Danimarka mutfağının tadını çıkarmak isteyenler için ziyaret etmenin başlı başına sebebi.

Adı iki Danimarkalı “nordisk” (İskandinav) ve “çılgın” (yiyecek) kelimelerinin heceli bir kısaltması olan 2003 yılında açılan restoran, İskandinav Mutfağı’nın yeniden düzenlenmesi ve yorumlanmasıyla tanınmaktadır. 2010, 2011, 2012 ve 2014 yıllarında 4 yıl üst üste Restaurant Dergisi tarafından Dünyanın En İyi Restoranı seçildi.

Nasıl gidilir?

Türkiye’den Kopenhag’a ulaşım KLM ile Amsterdam aktarmalı olarak gerçekleşiyor. Tatiliniz KLM ile uçağa adım attığınız an başlıyor.


KLM ile Economy Class biletler vergiler dahil tek yön 166 dolardan, gidiş dönüş 182 dolardan başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Yolculuk keyfiniz kıtalararası uçuşlardaki eğlence sistemiyle film, oyun veya müzik, atıştırmalık ya da lezzetli akşam yemeği ve içecek seçenekleri ile artıyor.

Avustralya ve Yeni Zelanda muhteşem gezi seyahat rotaları


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.