Saç ekimi hangi saç tipleri için ideal? Saç ekimi sonrası bunlara dikkat!

Saç dökülmesi sorunu yaşayanların sıkça başvurduğu bir yöntem olan saç ekimi, ülkemizde son derece başarılı bir şekilde gerçekleştiriliyor.

Saç ekimi hangi saç tipleri için ideal

Saç ekimi hangi saç tipleri için ideal? Saç ekimi sonrası bunlara dikkat!

Mevcut saç dokusunun, saçın kalınlığı ve inceliğinin operasyon sonuçlarını etkilediğini söyleyen DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Dulundu, saç ekimi ile ilgili merak edilen konularda bilgiler veriyor.


Son yıllarda saç ekimi operasyonları hızla artıyor, yurtdışından saç ektirmek için gelen Türkiye’ye gelen hasta sayısı da gün geçtikçe çoğalıyor.

DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Dulundu, bunun en önemli nedeninin ülkemizde çok başarılı saç ekimi işlemi yapılması ve fiyatların uygunluğu olduğunu söylüyor.

Saç ekimi için en uygun hastaların androjenik olarak tanımlanan erkek tipi saç dökülmesine sahip hastalar olduğunu belirten Dulundu, bu hastalarda saç dökülme nedeninin yaş, hormonlar ve ailesel kalıtım olabildiğinin altını çiziyor.

Operasyon öncesi kan sulandırıcılardan uzak durulmalı

Saç ekiminde bir yaş sınırı bulunmadığını hatırlatan DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Dulundu, sözlerini şöyle sürdürüyor:


“Saç ekimine başvuran hastada önce saç analizi yapılıyor, kökleri alacağımız ense bölümü ve ekim yapılacak alan bölgeler analiz ediliyor. Çünkü saç dokusunun yapısı, saç telinin incelik ve kalınlığı elde edilecek sonuçları doğrudan etkiliyor.

Ardından saç ekimi yapacağımız hastaya bir bakıma cerrahi bir operasyon yapılacağı için kullanılacak ilaçlara karşı bir alerjisi bulunup bulunmadığını anlamak için testler yapıyoruz. Bütün bunlar tamamlandıktan sonra hastaya bu süreci anlatıyor, ekim öncesi ve sonrası dikkat etmesi gerekenleri aktarıyoruz.

Operasyondan önce hastanın aspirin, E vitamini, ginkgo biloba gibi kan sulandırıcılarını kullanmamasını istiyor, işlem sonrasında da bir süre bu ilaçları kullanmayacağı hatırlatıyoruz. Ekim yaklaşık 6-8 saat arası sürüyor ve lokal anestezi ile yapılıyor.”

Saç ekimi sonrası kimyasal içerikli ürünler kullanılmamalı

Saç ekimi sonrasında enfeksiyonlarla karşılaşmamak için ekim ve kök alım bölgesinin temiz tutulmasının önemli olduğunu ifade eden DoktorTakvimi.com uzmanlarından Dr. Öğr. Üyesi Hikmet Dulundu, ekim sonrası süreci ise şöyle anlatıyor:

“Saç ekiminden 24 saat sonra ilk saç yıkama operasyonun gerçekleştiği merkezde yapılır ve hastaya daha sonraki yıkamaları nasıl yapacağını öğretilir. Saç köklerinde oluşacak kabuklanmaların engellenmesi için saçın yıkanması ve kremlenmesi önem taşır. Ekim sonrası 15 gün boya, jöle veya kimyasal içerikli ürünleri kullanılmamalı; hamama, saunaya, havuza, denize girilmemelidir.


Yatış pozisyonuda ekim yapılan hastalarda önem arz eder. Biz hastalara sırtüstü yatmayı öneriyoruz, yüz üstü yatıldığında ekim yapılan kökler zarar görebilir. Eğer hasta operasyondan hemen sonra yolculuk yapmak durumundaysa şişme boyunluk ile seyahat ederek ekili bölgenin cama, koltuk gibi bölgelere temastan uzak durulmalı. Hastalar bu operasyonun en verimli halinin elde edilmesi için bir yıla ihtiyaç olduğunu da unutmamalı.”

Saç dökülmesine karşı çözüm önerileri


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.