Yeşil çay nasıl hazırlanır? Yeşil çayın taşıdığı önemli maddeler

Yeşil çay nasıl hazırlanır? Bir kupa yeşil çayla alınan kateşin miktarı ancak 3-4 kupa siyah çay ile alınıyor. Yeşil çay nasıl elde ediliyor?

Yeşil çay ağız ve diş sağlığına iyi geliyor!

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

Yapılan araştırmalarda bitkilerin her geçen gün farklı sağlık faydalarının ortaya çıkması, sağlığını doğal yollarla korumak isteyenleri gün içerisinde daha fazla bitki çayı içmeye yönlendiriyor.


Özellikle sağlığı korumada en önemli destekçilerden antioksidan ihtiyacını, bitki ve meyve poşet çayların tüketimi ile sağlamak ülkemizde de giderek yaygınlaşıyor. Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik;

Antioksidan açısından en zengin çay çeşidi olan yeşil çayın günde 4-5 kupa içilmesinin günlük antioksidan ihtiyacını karşılamak için yeterli olacağını belirterek önemli bilgiler paylaştı.

Yeşil çayın, çay bitkisi Camellia sinensis’in fermantasyon uygulanmamış yaprakları olduğunu söyleyen Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik, kimyasal yapısı siyah çaya benzese de yeşil çayın antioksidan etki gösteren polifenollere siyah çaydan daha fazla sahip olduğunu belirtti.

Sezik “Çay bitkisinin tepesindeki tomurcuk halindeki ve altındaki 2-3 yaprağın toplanıp kurutulması ile elde edilen yeşil çayın günde 3-4 kupa içilmesi uygun miktarlarda antioksidan madde alınmasına yetiyor.” dedi.

Yeşil çayın taşıdığı önemli maddeler

Yeşil çayın, polifenol yapıdaki (kateşinler, flavonoller), kafein, teanin (amino asit) gibi maddeler içerdiğini söyleyen Sezik;

“Yeşil çayın sağlık için yarar sağlaması sahip olduğu maddelerin bilinen etkileri ile bilhassa kateşinlerden dolayıdır. Yeşil çayda, antioksidan etkiyi sağlayan kateşinler yüksek oranda bulunur. Kateşinlerin miktarı ise yeşil çayın kökenine göre % 6-20 arasında değişebilmektedir.” açıklamasında bulundu.

Siyah çayda kateşinler yok mu?

Siyah çaydaki kateşin miktarı ile ilgili bilgi de paylaşan Sezik;


“Siyah çay; çay bitkisinin yapraklarının fermentasyona tabi tutulması ile elde edildiği için kateşin miktarı fermentasyon sırasında azalmaktadır. 1 kupa yeşil çay ile alınan kateşin miktarı ancak 3-4 kupa siyah çay ile alınabilmektedir.” dedi.

yeşil çay neye iyi gelir nasıl hazırlanır

Yeşil çay nasıl hazırlanır?

Kateşinlerin önemli bir kısmının demlemenin ilk 5 dakikasında poşetten suya geçtiğini belirten Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik;

“Eğer ortamda limon bulunursa suya geçiş hızı artmaktadır. Dolayısıyla, kupaya konan poşet yeşil çay üzerine, sıcak su ilâve edip 5 dakika civarında tutulur. Poşet bu süre sonunda çıkarıldığında, kupadaki sıvıda yeterli antioksidan madde yoğunluğu sağlanmış olur.”

“Değişik ülkelerdeki farklı hazırlama şeklinin, kateşinlerin miktarını etkilemediği gösterilmiştir. Yeşil çayı kokulandırmak için kupaya 6-7 biberiye yaprağını kırıp atılabilir. Güzel bir aroma sağlamanın yanında biberiye yaprağının da antioksidan etkisinden yararlanmak mümkün olur.” şeklinde açıklamalarda bulundu.

Piyasada farklı bitki ve meyvelerle lezzetlendirilmiş birçok poşet yeşil çay alternatifi bulunmaktadır. Damak tadına göre seçim yapılarak günlük antioksidan desteği alınabilir.

Yapılan bilimsel çalışmalar yeşil çayın sağlığa olan olumlu etkilerini gösteriyor

Yapılan yeni çalışmalarda, teanin adlı amino asit ile kafeinin beynin performans artırıcı etkisini desteklediği belirten Sezik; farelerle yapılan bir deneyde de yeşil çayın öğrenme ve hafızayı geliştirdiği gösterdiğini söyledi.

Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik; devamlı yeşil çay içen Uzak Doğu ülkelerinde yapılmış epidemik çalışmaların sonuçlarının ana hatlarını ise şöyle açıkladı:

Günde 4 – 5 kupa yeşil çay içilmesi halinde;

  • Kalp-damar hastalıklarına yakalanma riski azalmış,
  • Kişilerin total kolesterol oranı yeşil çay içmeyenlere göre % 11 civarında düşük çıkmış,
  • Antioksidan etkiden dolayı, kolon, göğüs, küçük hücreli akciğer kanseri, prostat kanseri gibi kanserlere karşı koruyucu etki sağladığı tespit edilmiş,
  • 2017 yılında, Çin. Japonya ve Singapur’da 465.274 hasta dosyasından 3694 karaciğer kanseri vakasının dosyaları incelenmiş. Her gün yeşil çay içen kadınlarda karaciğer kanserine yakalanma ihtimalinin daha düşük olduğu sonucuna ulaşılmıştır.

Düzenli yeşil çay tüketimi kalp-damar sistemini olumlu etkiliyor


Günde 4-5 kupa yeşil çay içilmesi ve kalp-damar sistemine pozitif etkilerinin yanında iyi ve ucuz bir antioksidan etki sağlanabileceğini söyleyen Fitoterapi Derneği Başkanı Prof. Dr. Ekrem Sezik; “Teaninin etkileri de ilâve edilirse, yeşil çay içmenin keyif vermenin yanında sağlığa önemli yararlarının da olduğunu söylemek gerekir.” dedi.

Yeşil çaydaki teanin etkisi nedir?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.