Endüstri 5.0 devrimi: İnisiyatif alan yapay zeka robotlar geliyor!

Endüstri 5.0 dönemine giriliyor. Bilim kurgu filmlerinde görülen ‘insansı robotlar’  hayatımıza girmeye başladı. Yapay zeka sayesinde karar verebilen, inisiyatif alan otonom robotlar, sanayide fiilen çalışmaya başlayacak.

Endüstri 5.0 devrimi: İnisiyatif alan yapay zeka robotlar geliyor!
Endüstri 5.0 devrimi: İnisiyatif alan yapay zeka robotlar geliyor!

Tezmaksan Makina Genel Müdürü Hakan Aydoğdu “Yakın gelecekte bizleri öğrenebilen ve öğrendiğini inisiyatif olarak uygulayabilen ve bunun sonucunda üretim kapasitelerini artırarak bu bağlamda maliyetleri düşüren verimlilik odaklı çalışan makine ve robotlar ağı öngörüyoruz” dedi.

Her sanayi devrimi üretim sektöründe yeni bir dönemi başlattı. İlk sanayi devrimi, buharla çalışan makineleri hayatımıza entegre etti. Fabrikalarda iş gücü maliyetleri azaldı ve üretim kapasiteleri yükseldi. İkinci sanayi devriminde ise ‘seri üretim’ kavramı ve montaj hatları ile tanıştık. Üçüncü sanayi devriminde de teknoloji ön plana çıktı.


Otomasyon sistemleri sayesinde üretimde hata oranları minimize edildi. Gelişmiş elektronik sistemler sayesinde insan, ‘üretim gücünden’ çıkarak, ‘karar verme aşamasına’ yükseldi. Dördüncü sanayi devrimi (Endüstri 4.0) ise sanayide robotlaşmayı ve akıllı üretimi olgularını bizlere sundu. Endüstri 5.0 devrimine doğru yürüyen bu düzende, yapay zeka ve inisiyatif alan robotlar, yakın zamanda fabrikalarda yerini alacak.

Tezmaksan Makina Genel Müdürü Hakan Aydoğdu herkesin kafasında soru işareti olan ‘yapay zeka ve robotlarla üretim’ konusu hakkında açıklamalarda bulundu. Aydoğdu, yakın gelecekte ‘karar veren, inisiyatif alan’ robotların fabrikaların üretim bantlarında yer alacağını söyledi.

İnsandan tek farkı, duygusal olmayışı

“Yakın gelecekte insanlarla robotların beraber hareket ettiği ve bu işbirliği ile daha akıllı çözümlerin ortaya çıktığı bir düzen bizleri bekliyor” diyen Aydoğdu şöyle konuştu:

İnsan faktörün hiçbir zaman yok olmayacak. Koordinasyonu sağlayacak. Robotlar öğrenebilecek, anı biriktirebilecek, yapay zekası ile tecrübe edinebilecek ve bunu dış dünyaya yansıtabilecek.

Nesnelerin interneti (IoT) sayesinde birbiri ile iletişime geçebilen ve durum analizlerini yapabilen ve bu analizlerle anlamı sonuçlar çıkararak gerçek dünyaya iletişime geçebilen bir makine ağına sahip ülkeler topluluğu oluşacaktır. Bu gücü eline alan ülkeler de dünya sahnesinde oyun kurucu ülkeler olacak.

Endüstri 5.0 devrimi: İnisiyatif alan yapay zeka robotlar geliyor!

Türkiye de robot yapabilir

“Türkiye’nin taşıdığı potansiyeli düşününce ihtiyaç duyduğumuz her şeye sahibiz” diyen Aydoğdu; “Akıllı ve yapay zekaya sahip makineler üretmek; ülkemiz için bir hayal değil. Kaldı ki, tutkuyla ürettikleri teknolojilerin gücü sayesinde dünya markası olan kuruluşlarımız var. İhtiyacımız olan: Eksikleri tamamlamak ve çalışmak.

Biz sanayiciler bu hayalin peşi sıra ilerlerken; elbette kamu kuruluşlarının destekleri, teşvikleri bu noktada büyük önem taşıyor. Ar-Ge için bütçe hazırlamaları, akademik kuruluşlarla işbirliği yapmaları ve kamu teşviklerini yakından takip etmeleri gerekiyor. Ar-Ge ve inovasyon konusunda dünya trendlerini de gözlemlemeleri kendileri için epey faydalı olmaktadır” ifadelerini kullandı.

Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu
Tezmaksan Genel Müdürü Hakan Aydoğdu

Yerli yazılım ile biz de maliyetleri düşürdük

Hakan Aydoğdu, Tezmaksan olarak da bu devrimi yaşadıklarını ve çeşitli Ar-Ge projelerine imza attıklarını belirterek “Üretimimizi dolayısıyla da ihracatımızı arttırmayı hedefleyen bir ülke olarak Endüstri 4.0’ın amacı bilişim dünyası ile sanayi sektörünü bir araya getirme projesidir.

Amaç az maliyet, düşük enerji kullanımı, az alanı kaplama, daha hızlı çalışma, iki kat verim ve ayrıca daha kaliteli ürün çıkarabilmektir. Pozitif yönü ise anlık izlenebilir olması ve veri analizi ile kullanıcılarına raporlar sunarak daha analitik ve işlevsel çalışmayı sağlamaktır.

Tezmaksan Teknoloji Merkezinin de bu amaçlar doğrultusunda 2 yıldır üzerinde çalıştığı KAPASİTEMATİK isimli yazılım da yine Endüstri 4.0 gerekliliklerinden biri olarak geliştirildi. Kapasitematik; makina verimliliğini uluslararası standart ölçümleri ile anlık olarak analiz edebilen ve hatasız üretim çözümlerini, Endüstri 4.0 doğrultusunda uzaktan erişimler ile raporlama analizini yaparak şirketlerin üretim maliyetlerini düşüren bir sistemdir” dedi.

Endüstride robot kullanımı ne sağlıyor?

1. İşçilik maliyetlerinde azalma

2. Tehlikeli ve riskli yerlerde çalışanların güvenliğini arttırmak

3. Daha esnek bir üretim sistemi sağlamak


4. Daha tutarlı bir kalite kontrol sağlamak

5. Çıktı miktarını artırmak

6. Vasıflı işçilik sıkıntısını karşılayabilmek

7. Üç vardiya boyunca aralıksız çalışma kabiliyeti,

8. İnsana göre daha fazla yük kaldırma kabiliyeti,

10. Usandırıcı ve tekrarlı işlerde yeterlilik,

13. Kalite kontrol hatalarını minimuma indirme,

14. Kendini hızla amorti etme,

15. Yüksek hareket esnekliği,

16. Yüksek kar elde edilmesi.

17. Kapasitematik ile makinalar yarı yapay zekaya kavuştuklarından, operatörleri de hatadan ve riskten koruyorlar.

Endüstri 5.0 devrimi nedir?

Endüstri 5.0; insanın ve makinenin, üretim araçlarını ve verimliliğini iyileştirmek için birlikte çalışmanın yollarını buldukları bir devrimdir. 

10 yıldan daha kısa süre önces Endüstri 4.0 devrimi ile tanıştık. Ancak teknolojinin inanılmaz hızlı gelişimi, bir sonraki devrimi öngörüyor. Endüstri 5.0 kapıda!

Endüstri 4.0, fabrikaların bilişsel bilgi işlemden yararlanan ve bulut sunucularıyla ara bağlantı sağlayan Nesnelerin İnterneti (IoT) özellikli akıllı tesislere dönüştürülmesini vurguluyordu. Endüstri 5.0 ise insan ile makinenin, üretim araçlarını ve verimliliğini iyileştirmek için birlikte çalışmanın yollarını buldukları bir devrim olarak tanımlanıyor.


Endüstri 5.0 devrimide öngörülen en büyük ilerlemeler; insan zekasının ve bilişsel bilginin etkileşimini içeriyor. İnsan beyni ile yapay zeka robotların bir araya gelmesiyle sanayide hız ve mükemmellik seviyelerinde üretim yapılması bekleniyor. En önemli avatajlarından biri de yapay zeka teknolojilerinin yenilenebilir enerji üzerinde çalışarak israfı engellemesi; hem şirketlerin bütçesine katkı yapması, hem de çevreye duyarlı bir gelecek bilinci yerleşmesi.

Yapay zekaya sahip katil robotlar cepheye gitmeye hazırlanıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.