Abdullah Gül 55 milletvekiliyle parti kuracak dedi tarih verdi!

AK Parti’nin kurucularından, eski cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün 4 ay içinde 55 milletvekili, eski bakan, bir medya patronu ve iki STK başkanı ile yeni bir parti kuracağı iddia edildi.

Abdullah Gül 55 milletvekiliyle parti kuracak dedi tarih verdi!

Milliyet’ten Talat Atilla’nın haberine göre, Gül ile Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın arasındaki ayrışmanın Gezi eylemleriyle başladığı ‘her iki cenahın’ da ortak görüşü.

Atilla, Gül’ün ayrışmaya gerekçe olarak şu olayı gösterdiğini söyledi: “Cumhurbaşkanlığı görevimin bitmesinden bir süre sonra Kayseri’yi ziyaret ettim. Aynı gün AK Parti’nin Kayseri il teşkilatı binaya kilit vurarak çaycı dâhil herkesi izinli ilan etmiş. Oysa o gün Kayseri il binasına giderek AK Parti’ye kayıt yaptıracaktım!”

Bu olayın neden Erdoğan veya kamuoyuyla paylaşılmadığı sorusunun cevaplanması gerektiğini savunan Atilla, Gül’ün ocak ayında başlayacağı çalışmalarını nisan ayında bir dizi eylemle tamamlamayı amaçladığını söyledi.

AK Parti’nin kurucu kadrosunda yer alan Gül, birkaç gün önce de eski Bakan Ömer Dinçer’in babasının cenazesine katılmıştı. Cenaze namazı sırasında, mevcut AK Parti yönetimi ile mesafeli olan isimlerin 11. Cumhurbaşkanı’nın etrafında toplanıp onunla birlikte saf tuttuğu; mevcut AK Parti yönetiminden Genel Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan ile eski bakanlar İsmet Yılmaz ve Nihat Ergün‘ün ise Gül ve çevresindekilerden uzakta, yan yana durduğu görülmüştü.

“Erdoğan’a siyasi operasyon”

Milliyet yazarı Talat Atilla, Abdullah Gül’ün, önemli bir siyasetçinin lojistik desteği, bir medya patronunun yol göstericiliği, tanınmış iki STK başkanının mıntıka temizliği ve bakanlık yapmış vekillerin de olduğu grupla Erdoğan’a ‘siyasi operasyonlara’ hazırlandığı bilgisini aldığını belirtti.

Atilla’nın ‘güçlü bilgilerim var’ dediği iddiasına göre, 4 ay içinde çeşitli partilerden ayrılacak veya ayrılmaya ikna edilecek 55 milletvekiline Gül liderlik yapacak.

Abdullah Gül, 24 Haziran’da çatı aday olarak düşünülmüştü

Abdullah Gül, 24 Haziran seçimlerinden önce Cumhurbaşkanlığı seçimi için Millet İttifakı’nın çatı adayı olarak düşünülmüştü. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve Saadet Partisi lideri Temel Karamollaoğlu, Gül ismi üzerinde uzlaşmış; İYİ Parti lideri Meral Akşener’e teklif sunmuştu. Ancak Akşener şu sözlerle kabul etmemişti:

“Ben Sayın Gül’ün adaylığından büyük mutluluk duyarım. Sayın Gül aday olduğu takdirde gerçekten çok sevinirim, başarılar dilerim. Ama bir yıl evvel yola çıkmış ve her gittiği yerde adaylığını 100 bin imza üzerinden ilan etmiş bir kadın olarak; benim bu adaylığımı geriye almam mümkün değil.”

CHP İstanbul ve Ankara adayları belli oldu