Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara için kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tüm yurdun Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı havanın etkisine gireceğini duyurdu. Hava sıcaklıklarının salı günü ülkenin kuzeybatı kesimlerinde, çarşamba ve perşembe günleri ise iç ve doğu bölgelerinde hissedilir derecede (8-12 derece) azalacak.

Meteoroloji İstanbul ve Ankara için kar yağışı uyarısı
Meteoroloji’den İstanbul ve Ankara için kar yağışı uyarısı

Meteoroloji’den yapılan son hava durumu tahminine göre İstanbul’da bu akşam kentin yüksek kesimlerinde ve il genelinde karla karışık yağmur şeklinde yağması bekleniyor. Çarşamba günü de hafif kar yağışlı olarak tahmin ediliyor.

Meteoroloji’den Ankara ve İstanbul için uyarı

İstanbul genelinde yarın akşam saatlerinden sonra başlaması beklenilen yağışın zaman zaman kuvvetlenerek yağmur şeklinde olacağı; hava sıcaklığının azalmasıyla birlikte önce kentin yüksek kesimlerinde zamanla il genelinde karla karışık yağmur şeklinde olabileceği; Çarşamba günü ise aralıklarla hafif kar yağışları görülebileceği tahmin ediliyor. Bugün (Pazartesi) günü 14 dereceye kadar yükselen hava sıcaklığının Çarşamba ve Perşembe günleri 1-2 dereceye kadar düşeceği bekleniyor.

İstanbul hava durumu:

İstanbul hava durumu 25 aralık
İstanbul 5 günlük hava tahmini

Ankara’da Salı günü sabah saatlerinde yağmur olarak başlaması beklenilen yağışın zamanla karla karışık yağmura dönmesi ve akşam saatlerinden itibaren Çarşamba günü sabah saatlerine kadar kar yağışı şeklinde devam etmesi beklenmektedir. Hava sıcaklıklarının hissedilir derecede azalması ile birlikte gecenin en düşük sıcaklıklarının Çarşamba sabahı sıfırın altında 3, Perşembe sabahı ise sıfırın altında 9 dereceye kadar düşeceği tahmin ediliyor.

Ankara hava durumu:

Ankara hava durumu 25 aralık 26 aralık

Bursa hava durumu:

Bursa hava durumu 25 26 aralık

İzmir’de sadece Salı günü yağmur ve sağanak şeklinde yağış bekleniyor. Diğer günlerde havanın parçalı bulutlu olması bekleniyor. Ancak hava sıcaklıklarındaki düşüşler İzmir ve Kıyı Ege’de de hissedilecektir. Yüksek kesimlerin kar yağışı alması bekleniyor.

Batı Karadeniz’de kuvvetli kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü: Batı Karadeniz’de 25.12.2018 Salı günü yağmur şeklinde başlayacak yağışın sabah saatlerinden sonra yükseklerinden başlayarak kar yağışına dönüşeceği ve Bolu, Kastamonu, Düzce ve Karabük çevreleri ile Zonguldak, Bartın ve Sinop‘un iç ve yüksek kesimlerinde yer yer kuvvetli (7-15 cm yüksekleri 20 cm) olması beklendiğinden; başta Bolu Dağı geçişinde olmak üzere ulaşımda aksamalar; buzlanma ve don gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

İç Ege’de kuvvetli kar yağışı uyarısı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü: Ege’de 25.12.2018 Salı günü yağmur şeklinde başlayacak yağışın öğle saatlerinden itibaren Kütahya çevrelerinde, akşam saatlerinden itibaren Afyon ve Uşak çevreleri ile Manisa‘nın doğu ve yüksek kesimlerinde kar yağışına dönüşeceği ve kuvvetli (10-20 cm) olması beklendiğinden ulaşımda aksamalar, kuvvetli buzlanma ve don olayı gibi olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olunmalıdır.

Edirne, Manisa ve Bursa İnegöl’de yoğun sis

Sabah saatlerinde etkisini arttıran sis nedeniyle görüş mesafesi kent merkezinde 50 metreye kadar inerken, sürücüler trafikte ilerlemekte zorlandı. Edirne Emniyet Müdürlüğü ekipleri, trafiğin yoğun olduğu bölge ve kavşaklarda sürücüleri dikkatli olmaları yönünde uyardı. Kentin dört bir yanından görünen Selimiye Camisi’nin sis altındaki görüntüsü de dikkati çekti.

Edirne Meteoroloji Müdürlüğü’nden alınan bilgiye göre, Balkanlar’dan gelecek soğuk hava dalgası, Trakya’dan başlamak üzere hava sıcaklıklarını düşürecek. Hava sıcaklığının bugün en yüksek 16 derece olması beklenen Edirne‘de, yarın hava sıcaklığı ortalama 10 derece düşecek.

Manisa‘da etkili olan yoğun sis nedeniyle ulaşım aksıyor. Sis nedeniyle görüş mesafesinin yer yer 30 metreye kadar düşmesi sonucu, Sabuncubeli Tüneli’nden kent merkezine geliş ve gidiş yönünde araçların hızlarını azalttıkları gözlendi. Kara yolunda seyreden sürücüler araçlarının sis lambalarını açarak ilerliyor. Trafik ekipleri de sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarıyor. Sisin öğle saatlerine kadar etkisini sürdüreceği bildirildi.

Bursa‘nın İnegöl ilçesinde dün geceden bu yana yoğun sis hayatı olumsuz etkiliyor. Görüş mesafesinin 10 metrenin altına düştüğü yollarda, sürücüler yolda ilerlerken zorluk yaşıyor. Dün akşam saatlerinden itibaren İnegöl merkezinde etkili olan yoğun siste görüş mesafesi 10 metrenin altına düştü.

Bursa-Ankara yolu ve İnegöl Alanyurt güzergahında yollarda seyir halinde bulunan sürücüler zor anlar yaşarken, herhangi bir kazaya karışmamak için yoğun çaba harcadılar. Hava sıcaklığı en yüksek 3 derece olarak ölçülürken sis de etkisini gösterirdi. Trafik ekipleri, sürücüleri takip mesafesini korumaları ve aşırı hızdan kaçınmaları konusunda uyardı. İnegöl genelinde yoğun sis artarak devam ediyor.

Doğu Anadolu’da kar yağışı ve soğuk hava

Doğu Anadolu’da kar yağışı yeniden etkisini gösterirken, bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Ardahan’da eksi 10 derece olarak ölçüldü.

Meteoroloji 12. Bölge Müdürlüğünden yapılan açıklamada, bölge genelinde havanın parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerine kadar Erzurum, Erzincan, Kars, Ağrı ve Ardahan çevreleri aralıklı kar; Iğdır çevresi aralıklı karla karışık yağmur ve yer yer kar yağışlı geçeceğinin tahmin edildiği belirtildi.

Açıklamada, sıcaklıkların mevsim normalleri civarında seyredeceği, rüzgarın batı ve kuzeybatı yönlerden hafif kuvvette esmesinin beklendiği belirtildi. Bölgede gece en düşük hava sıcaklığı Ardahan’da eksi 10, Kars’ta eksi 8, Erzurum’da eksi 7, Ağrı’da eksi 3, Iğdır’da eksi 3 ve Erzincan’da sıfır derece ölçüldü.

Bölgede buzlanma, don ve sis uyarısı yapılan açıklamada, “Bölgemiz genelinde gece ve sabah saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer sis ve pus hadisesi beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara karşı yetkililerin, vatandaşların ve sürücülerin dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir” denildi.

Öte yandan Türkiye’nin kış turizm merkezlerinden Palandöken ve Cıbıltepe Kayak Merkezi, yerli ve yabancı kayakseverleri ağırlıyor. Çığ tehlikesinin bulunmadığı kristal karı, sarıçam ormanları ve uzun kayak pistleriyle güvenli kayak merkezlerinden olan Cıbıltepe Kayak Merkezi, kar kalınlığının bir metreye ulaşmasıyla yoğun ilgi görüyor.

Astroloji: 24 – 30 Aralık 2018 haftalık burç yorumları