Kars turları: Kış tatili sevenler için farklı seyahat deneyimleri

Kış tatilinin vazgeçilmez noktalarından Kars, gastronomiden tarihe, kayaktan kültür turlarına kadar pek çok farklı seyahat alternatifi sunuyor.

Kars turları: Kış tatili sevenler için farklı seyahat deneyimleri

Son yıllarda popüler olan Doğu Ekspresi tren yolculukları da dahil olmak üzere her tatil zevkine uygun Kars turları düzenleyen seyahat acenteleri, şehirde deneyimlenebilecek gezi alternatiflerini sıralıyor…

Son yıllarda seyahat severlerin gözdesi haline gelen Kars, kış tatillerinin en popüler destinasyonu olarak öne çıkıyor. Sarıçam ormanlarıyla doğaseverlerin, bölgeye has peyniriyle gurmelerin, Sarıkamış’ın benzersiz pistleriyle kayak tutkunlarının cazibe merkezi olan kent, Rus ve Osmanlı mimarisinin en güzel örnekleriyle bezenmiş caddeleri ve tarihi yapılarıyla kültür turlarına ilgi gösteren tatilcileri de büyülüyor.


Doğa aktiviteleri kışın ayrı güzel

kars turları gezi seyahat tatil

Kış aylarında, karların bembeyaz bir örtüyle kapladığı Kars’ı ziyaret etmek ayrı bir keyif. Donmuş Çıldır Gölü’nde buzda sarıbalık avlamak, kızaklı at turuna katılmak, sarıçam ormanlarında yürüyüşler yaparak hala canlı olan yaban hayatın tadını çıkarmak isteyen doğaseverler için Kars, birbirinden farklı pek çok aktivite sunuyor.

Çıldır Gölü‘nde ayrıca her yıl Şubat ayında, Altın At Kış Festivali düzenlenerek ata sporumuz ciritin yaşatılması için etkinlikler düzenleniyor. Tatilsepeti’nin Çıldır Gölü’nü de içeren Kars turları tüm bu güzellikleri deneyimlemek isteyenler için ideal.

Sarıkamış’ta kayak başkadır

Sarıkamış kars kayak tatili turları

Kars şehrinin yaklaşık 50 km dışında yer alan Bayraktepe kayak merkezi, her seviyeye uygun geniş pist alternatifleriyle kayak ve snowboard tutkunlarını kendine çekiyor.

Etrafı çam ormanlarıyla kaplı pistlerde kayarken mis gibi orman ve dağ havasını içinize çekebildiğiniz Sarıkamış’ın 2634 metrelik yüksekliğiyle enfes bir manzara sunduğunu da hatırlatalım. Kayak turizminde Türkiye’nin lider markası olan tatilsepeti, hem tur hem de otel seçenekleriyle Kars’ta unutulmaz bir kayak tatili geçirmenizi sağlıyor.

Gravyeri ile meşhur Boğatepe köyü

Kars Gravyeri ile ünlü Boğatepe köyü

1900’lerin başında Rus işgalinde kalan Boğatepe köyü, o dönemde bölgede tarım ve hayvancılıkla uğraşan Malakanların diyarıydı. 1910’da köyü İsviçreli bir peynir üreticisinin ziyaret etmesiyle bugün damak tadına düşkün herkesin yakından tanıdığı Kars Gravyeri de doğmuş oldu.

Boğatepe’nin yerlileri, Malakanlar’dan devraldıkları geleneği sürdürerek bu enfes lezzetin üretimine devam etmekle kalmıyor, aynı zamanda faaliyete geçirdikleri Peynir Müzesi ile Kars Gravyeri’nin hikayesini ziyaretçilerle paylaşıyorlar.

Gastronomi turları meraklıları Kars’ın meşhur gravyerini tatmanın yanı sıra kaz suyuna bulgur, hangel, kaz budu, elma kompostosu gibi yöreye özel daha pek çok lezzeti deneyimleme fırsatını yakalıyor.


kars turları gezi seyahat tatil

Farklı kültürlerin izinde bir kent: Kars

Kars şehri, yıllar içinde kentte yaşamış birçok farklı kültürün izlerini taşıdığından, tarih ve kültür gezisi yapmak isteyenler için de birbirinden zengin alternatifler sunuyor.

Zamanında Anadolu’ya geçiş kapısı olarak inşa edilmiş Ani Harabeleri

1153 yılına tarihlenen ve muhteşem bir şehir manzarası sunan Kars Kalesi

kars turları gezi seyahat tatil

Rusların kente hakim olduğu dönemde inşa edilmiş olan, bir zamanlar askeri baloların düzenlendiği Katerina Köşkü

Günümüzde “Aşıklar Gecesi” etkinliklerine ev sahipliği yapan ünlü şair Namık Kemal‘in doğup büyüdüğü ev ve daha nice yapı, mimari güzellikleri ve taşıdıkları öykülerle ziyaretçileri tarihte bir gezintiye çıkarıyor.

kars turları gezi seyahat tatil
Doğu Ekspresi

Kars şehrini gezerken öncelikle ziyaret edilmesi gereken mekanlar:

Havariler Kilisesi olarak da bilinen Kümbet Camii.

Ebu’l Hasan-ı Harakani Türbesi.

Kale İçi ve Sukapı mahallelerini birleştiren Taş Köprü.


Sarıkamış‘ta Birinci Dünya Savaşı’nda yaşanan facianın anısına inşa edilen anıtlar.

kars turları gezi seyahat tatil

kars turları gezi seyahat tatil
Doğu Ekspresi

kars turları gezi seyahat tatil

kars turları gezi seyahat tatil

Hayalinizdeki tatil için rüya gibi 20 rota