Gezici anketi: Türkiye’nin en güvenilir isimleri

Gezici Araştırma, Türkiye genelinde halkın en çok güven duyduğu isimleri belirledi. Anket sonuçlarına göre halkın en çok gazetecilere güvendiği belirlendi. Uğur Dündar listenin birinci sırasında yer aldı.

Gezici anketi: Türkiye nin en güvenilir isimleri uğur dündar
Gezici anketi Türkiye’nin en güvenilir isimleri: Uğur Dündar en çok güvenilen isim oldu.

Gezici Araştırma Merkezi, Türkiye genelinde halkın en çok güven duyduğu isimleri belirledi. Uğur Dündar, en güvenilir isimler listesinde zirvede yer alırken, Acun Ilıcalı, İsmail Küçükkaya, Hande Fırat ile Ahmet Hakan ilk beşte yer alan diğer isimler oldu.

Gezici’nin ‘Türkiye’nin en güvenilen isimleri’ anketi 24 Ocak – 6 Şubat 2019 tarihinde, Türkiye genelinde TÜİK verilerinden örneklem oluşturularak 30 il ve 38 ilçeye bağlı 84 mahalle ve köyde, 18 yaş ve üstü seçmen nüfusunu temsil eden 3 bin 764 kişinin katılımıyla yüz yüze görüşülerek gerçekleştirildi.


Araştırmanın istatistiki hata payı güven sınırları içerisinde ± %2,5. Araştırma sonuçları gerek sahada, gerekse bilgisayar ortamında çeşitli kontrollere tabi tutuldu, elde edilen bulguların tutarlılığı gözlemlendi. Örneklemin seçilmesinde çok aşamalı, tabakalı yöntem ile görüşülerek denekler belirlendi ve cinsiyet-yaş kotası uygulandı.

Uğur Dündar en çok güvenilen isim oldu

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en güvenilir isimleri sıralamasında zirveyi Uğur Dündar aldı. İkinci sırada Acun Ilıcalı bulunurken, üçüncü sırada İsmail Küçükkaya dördüncü sırada Hande Fırat, beşinci sırada ise Ahmet Hakan yer aldı.


382 ismin yer aldığı listenin ilk 55’i şöyle sıralandı:

 1. Uğur Dündar
 2. Acun Ilıcalı
 3. İsmail Küçükkaya
 4. Hande Fırat
 5. Ahmet Hakan
 6. Didem Arslan
 7. Vahap Munyar
 8. Yılmaz Özdil
 9. Fatih Portakal
 10. Fatih Altaylı
 11. Müge Anlı
 12. Canan Karatay
 13. Nihat Hatipoğlu
 14. Hakan Çelik
 15. Osman Müftüoğlu
 16. Cem Yılmaz
 17. İlber Ortaylı
 18. Soner Yalçın
 19. Ertuğrul Özkök
 20. Orhan Gencebay
 21. Ali Koç
 22. Şirin Payzın
 23. Saygı Öztürk
 24. İlker Başbuğ
 25. Murat Boz
 26. Melih Altınok
 27. Özgür Demirtaş
 28. Emin Çölaşan
 29. Yılmaz Erdoğan
 30. Kıvanç Tatlıtuğ
 31. Fatih Terim
 32. Seda Sayan
 33. Volkan Konak
 34. Tarkan
 35. Abbas Güçlü
 36. Erkan Tan
 37. Abdurrahman Dilipak
 38. Deniz Zeyrek
 39. Emin Çapa
 40. Hülya Avşar
 41. Cem Seymen
 42. Ali Ağaoğlu
 43. Banu Avar
 44. Müjdat Gezen
 45. Fazıl Say
 46. Sıla Gençoğlu
 47. Haluk Levent
 48. Ayşe Arman
 49. İhsan Eliaçık
 50. Kerem Alkin
 51. Ferit Şahenk
 52. İzzetin Doğan
 53. Serdar Turgut
 54. Buket Aydın
 55. Murat Yıldırım

Halk en çok gazetecilere güveniyor

En güvenilen isimler listesindeki gazeteciler dikkat çekti. 55 kişilik listede 28 tane gazeteci ve haberci yer aldı. İlk sırada bulunan Uğur Dündar ile üçüncü sırada İsmail Küçükkaya, dördüncü sırada yer alan Hande Fırat, beşinci sırada Ahmet Hakan halkın habercilere olan güvenini ortaya koydu. En güvenilir 55 kişinin 44’ünün erkek, 11’inin ise kadın olduğu görüldü.

En güvenilen siyasetçi Süleyman Soylu; ikinci Özgür Özel

Araştırma sonuçlarına göre Türkiye’nin en çok güven duyduğu siyasiler sıralamasında zirveyi Süleyman Soylu aldı.


İkinci sırada Özgür Özel bulunurken, üçüncü sırada Hulusi Akar, dördüncü sırada Binali Yıldırım, beşinci sırada ise Muharrem İnce yer aldı. Listede sadece 4 kadın siyasetçi yer aldı.

235 siyasetçinin yer aldığı listenin ilk 34’ü şöyle sıralandı:

 1. Süleyman Soylu
 2. Özgür Özel
 3. Hulusi Akar
 4. Binali Yıldırım
 5. Muharrem İnce
 6. Fethi Yıldız
 7. Ümit Özdağ
 8. Selin Sayek Böke
 9. Mevlüt Çavuşoğlu
 10. Berat Albayrak
 11. Numan Kurtulmuş
 12. Mehmet Özhaseki
 13. Ali Babacan
 14. Semih Yalçın
 15. Oğuz Kaan Salıcı
 16. Mustafa Şentop
 17. Hakkı Saruhan Oluç
 18. Sera Kadıgil
 19. Koray Aydın
 20. Durmuş Yılmaz
 21. Barış Yarkadaş
 22. Umut Oran
 23. Ahmet Şık
 24. Abdüllatif Şener
 25. Cem Uzan
 26. Meral Danış Bektaş
 27. Önay Alpago
 28. Abdullah Gül
 29. Bülent Tezcan
 30. İbrahim Kalın
 31. Ali Türkşen
 32. Mustafa Sarıgül
 33. Sinan Oğan
 34. Zülfü Livaneli

ORC 31 Mart 2019 yerel seçim anketi: 10 şehirde sonuçları


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.