Ameliyatta oksijen yerine azot verilen minik Ege’nin yaşam savaşı

İzmir Torbalı’da ameliyatta oksijen yerine azot verilen minik Ege’nin ameliyat sırasında kalbi durdu, beyninde ödem oluştu. Hayata tekrar döndürülen Ege ne yazık ki beyin felci oldu.

Göz ameliyatından beyin felciyle çıkan 5.5 yaşındaki Ege’yle ilgili “Kimsenin kusuru yoktur” diye rapor hazırlanmıştı. Ölümden dönen ve yatağa bağımlı kalan Ege’ye 21 dakika boyunca oksijen yerine azot gazı verildiği ortaya çıktı.

İzmir’de 5.5 yaşındaki Ege Avcı, 10 Aralık 2018’de Torbalı Devlet Hastanesi’nde şaşılık nedeniyle ameliyata girdi. Ameliyat sırasında kalbi durdu, beyninde ödem oluştu. Hayata tekrar döndürülen Ege ne yazık ki beyin felci oldu.


Ege’ye anestezi sırasında oksijen yerine azot gazı verildiği tespit edildi. Ailenin şikayeti üzerine başlatılan soruşturmada savcının isteği ile rapor hazırlayan bilirkişi “Kimsede kusur yok” dedi.

Korkunç ihmal ve yalan ortaya çıktı

Ailenin itirazı üzerine savcılığın görevlendirdiği teknik heyet ise korkunç ihmali ve hastanenin yalanını ortaya çıkardı.

Ameliyatta oksijen yerine azot verilen minik Ege yaşam savaşı
Ameliyatta oksijen yerine azot verilen minik Ege’nin yaşam savaşı

Rapora göre oksijen yerine azot verilmiş:

1) Ege’ye ameliyatta 21 dakika boyunca oksijen yerine azot gazı verilmiş.

2) Maske yüzüne hatalı takılmış.

3) Azot oranının hatalı olduğu bilgisi cihaz ekranında yer aldığı halde hiçbir görevli fark etmemiş. Gözü yaşlı anne İpek Avcı, “En ağır cezayı alsınlar. Başka can yakamasınlar” dedi.

Tüple nefes alabiliyor

20 gün önce taburcu edilen Ege, nefes borusuna takılan bir tüp sayesinde soluk alıp verebiliyor.

En büyük hayali


Ege’nin annesi İpek Avcı anlattı: Bir an bile olsun yanından ayrılmıyoruz. Evimizi küçük bir sağlık merkezine çevirdik. Aldığı nefes bile benim için bir umut. Yeniden anne diyeceği günün hayalini kuruyorum.

Anestezi nedir? Anesteziyoloji nasıl ortaya çıktı?