Dolar TL kuru 5.74’ü aştı; Lira, Dolar karşısında yüzde 5 değer kaybetti

Dolar TL 5.74 seviyesini aştı. Merkez Bankası bir hafta vadeli repo ihalelerine piyasa koşulları sebebiyle ara verdiğini duyurdu. Haftanın son işlem gününde gelişen ülke paralarının tamamı dolar karşısında düşüş yaşadı, ancak TL yüzde 5 ile en sert düşüşü yaşadı.

Dolar TL kuru 5.74 aştı; Lira, Dolar karşısında yüzde 5 değer kaybetti usd try
Dolar TL kuru 5.74’ü aştı; Lira, Dolar karşısında yüzde 5 değer kaybetti

Dolar TL kuru 5.74’ü aştı; Türk Lirası, Dolar karşısında yüzde 5 değer kaybetti!

İlk etapta 5,58’den 5,55’e gerileyen Dolar TL (USD/TRY), devamında 5,63’e yükseldi ve son saatte ise 5,7450 seviyesine çıkarak günlük bazdaki kazancını yüzde 5’e taşıdı.

Yurt içinde kurdaki yükseliş sonrası TCMB, finansal piyasalarda yaşanan gelişmeleri dikkate alarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verme kararı aldı. Bu kararın kurdaki oynaklığa etkisi sınırlı kaldı.


Uzmanlara göre Merkez Bankası’nın amacı; piyasaya daha az Türk Lirası verip TL’nin dolar karşısında değerlenmesini sağlamak. Merkez Bankası bu hamlesi ile yüzde 24 faiz yerine piyasayı yüzde 25.50’den borçlanmaya yönlendirdi.

Merkez Bankası ana fonlama aracı olarak kullandığı ve yüzde 24 seviyesindeki bir hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verildiğini açıkladı. Uzmanlara göre Merkez Bankası bu hamlesi ile bankalara bir süre yüzde 24 faiz ile Türk Lirası vermeyip, TL’yi dolar karşısında değerli kılmaya çalışacak.

Merkez Bankası’ndan yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

Finansal piyasalarda yaşanan gelişmeler dikkate alınarak, 1 hafta vadeli repo ihalelerine bir süreliğine ara verilmesi kararlaştırılmıştır.

Eski Fed ekonomisti Erkin Şahinöz Merkez’in hamlesinin örtülü bir faiz artırımı olduğuna dikkat çekerken, “Bu sistem normalde çok eleştiriliyor. Merkez Bankası’na sadeleştirsin falan dediler. Ama sizin elinizde çok güzel bir mekanizma var.

Merkez Bankası bir Para Politikası Kurulu yapmadan piyasadaki gelişmelere göre bankalara yapılan fonlamanın maliyetini yuları çekiyorsunuz. Bankalara yapılan fonlamanın maliyeti de yukarı çıktığı zaman bu piyasa faizlerine de yansıyor. Yani bütün piyasanın faizi yukarı gitmiş oluyor. Dolayısı ile kura faizi artırmak suretiyle müdahale edilmiş oldu” diye konuştu.


5.40 önemli bir dirençti

Dolar TL kurunda 5.40’ın aşılmasının önemli bir direnç olduğunu belirten Şahinöz, “5.40 önemli bir dirençti, kur orayı geçti, 5.50’yi de bugün geçinde Merkez Bankası önlem almak amacıyla böyle bir hamle yaptı. Yerinde bir hamle bu. Ama kurdaki yükselişin önüne set çekebilir mi? Çok zor. Benim endişem 5.65’inde üzerinde kapatması. 5.65’in geçilmesi halinde hareketin hızlanabileceğini vurgulamakta yarar var.” ifadesini kullandı.

Yüzde 24’ten değil, yüzde 25.50’den borç verecekler

Alternatif Bank Ekonomisti Serdar Şenol, Merkez Bankası’nın bir süre gecelik borç verme faizi olan yüzde 25.50’den piyasayı fonlayacağını ifade ediyor.

Şenol Foreks’e yaptığı açıklamada, TCMB’nin haftalık vadede repo fonlamasını durdurduğuna değinerek, “TCMB mevcut durumda haftalık vadede 93 milyar TL’lik repo fonlaması yapıyor.

Gelecek haftadan itibaren %24 düzeyinden yapılan bu fonlama yerine, piyasalar da TCMB’nin borç verme faizi olan %25.50’den repo fonlaması sağlanabilecek.” dedi.

“Örtülü bir faiz artırımı”

TEB Yatırım/BNP Paribas Stratejisti Işık Ökte, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) TL’deki negatif ayrışmadan rahatsız olup piyasaya örtülü bir faiz artırımıyla müdahale etmesini, çok önemli bir gelişme olarak değerlendirdi.

Işık Ökte Foreks’e yaptığı açıklamada, “Merkez Bankası’nın bugün lirada yaşanan 2’ye 1 negatif ayrışmadan (JPM gelişen ülke kurlar endeksi dolara karşı %1.1 satılırken, liranın %2.2 satılması) rahatsız olup piyasaya örtülü bir faiz artırımıyla müdahale etmesi çok önemliydi. Çünkü gelen dolar talebinin sadece yabancı kurumsal tahvil satışlarından değil, lokallerden de kaynaklandığını görüyorduk.


Ancak şu anki fiyatlamalarda, TL likiditesinin sıkıştırılmasının ve liranın açığa satılmasının daha maliyetli hale getirilmesinin Dolar TL üzerinde etkili olmadığını görüyoruz. TCMB rezervlerinin 2 haftada 6 milyar dolar erimesi ve jeopolitik risklerinde lira fiyatlamasına girdiğini görmek zor değil.”

İstanbul seçim anketi: Genel ve ilçe ilçe kapsamlı anketler


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.