Komünist başkan Fatih Mehmet Maçoğlu Tunceli adayı

Türkiye onu komünist başkan olarak tanıdı. 2014 seçimlerinde Tunceli’nin Ovacık ilçesi belediye başkanı olarak seçilen Fatih Mehmet Maçoğlu, 31 Mart 2019 seçimlerinde Tunceli belediye başkanlığına aday oldu.

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçimlerinde Tunceli belediye başkanlığına aday olan Maçoğlu, Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nın sunduğu ‘Çalar Saat’ programına katıldı.

İç Anadolu’da pek çok ilin toprakları kanserleşti

İstanbul’da iki tane kooperatifleri olduğunu ve burada ürettikleri ürünleri sattıklarını söyleyen Maçoğlu, satışı yaygınlaştıracaklarını kaydetti.


​Ürünlerin internetten de alınabileceğini belirten Maçoğlu, bu uygulamayı üç yıldır devam ettirdiklerini anlattı. Maçoğlu, gelecek yıl kooperatif satış merkezlerini 7-8 ile daha yayacaklarını duyurdu.

Maçoğlu: Kadın yönetime girmediği sürece o ülkenin gelişme ihtimali yok

Belediye başkanı olmasa da belediye çalışanlarının işleri yürüteceğini ifade eden Fatih Mehmet Maçoğlu, “Bir ülkede kadın yönetime girmediği sürece o ülkenin gelişme ihtimali yoktur. Fabrikayı, tarlayı, meclisi kadın yönetecek. Anlayışımız yüzde 50. Siyasette kadın kotası var, bu bir zorunluluk olarak görünüyor” diye konuştu.

Şeffaf ve sorgulanabilir belediyecilik

Fatih Mehmet Maçoğlu, daha önceki yıllarda olduğu gibi, yine kurumun 1 yılık gelir – gider ve borç tablosunu, hazırlattığı 7 metrelik afişle belediye binasına astırdı.

tunceli ovacık belediyesi gelir gider tablosu

Başkan Maçoğlu, “Harcadığımız her kuruşun hesabını halkımız bize sorsun diye hesapları halka açıyoruz. Biz yönetime geldiğimiz zaman belediye zarardaydı ve borçları vardı, şimdi belediyemiz kâra geçti ve nakit parası da var” dedi.

Mont kardeşimin, pahalı değil

Kamuoyunda ‘Komünist Başkan’ olarak bilinen Fatih Mehmet Maçoğlu, Yeni Akit’te ‘Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan kapitalist açılım’ başlığıyla yayımlanan haberi eleştirdi. Montun değerinin 425 euro olduğu yönündeki iddiaya Maçoğlu’nun yanıtı “Mont kardeşimin. Ama o kadar pahalı bir mont değil” oldu.

Yeni Akit’te yayımlanan “Komünist Başkan Fatih Mehmet Maçoğlu’ndan kapitalist açılım” başlıklı habere değinen Maçoğlu, “Bana ait değil mont, kardeşimin. Dün geldiğimde giydim. Buraya (İstanbul’a) geldiğimde üzerimde uzun bir mont vardı. Orası (Tunceli) soğuk, burası daha sıcaktı. Kardeşime ait, ama o kadar pahalı bir mont değil. O dedikleri rakamın beşte biri, altıda biri değerinde fiyatı. Bana yakışıyorsa sorun değil” ifadesini kullandı.

Fatih Mehmet Maçoğlu

Fatih Mehmet Maçoğlu: Kapitalizm yönetemiyor. Dünyada yere çakılmaya doğru gidiyor.

Oda TV’den Şenol Çarık‘ın soruları ve Maçoğlu’nun yanıtları şöyle:

Halkın sizi “komünist başkan” olarak sevmesini, sadece sol kesimden değil, sağdan cenahtan da gösterilen bu ilgiyi neye bağlıyorsunuz?

Kapitalizm yönetemiyor. Dünyada yere çakılmaya doğru gidiyor. Yoksullar, ezilenler, hor görülenler, hatta yoksul olmayanlar bile artık durumun farkında. Üst yönetimin bir alt kademeleri bile bundan rahatsız. İyi bir yönetimin olmadığı kapitalist sistemde dünya kirlenir, kaybolur, yok olur gider. Yok olmaya doğru götürülen, rantla talan edilen, kirletilen bir dünyada insanlar iyi olana, doğru olana özlem duyuyor, ona yöneliyor, ona doğru bir vicdan gelişiyor. Bundan 3-4 yıl öncesine kadar kimse beni tanımıyordu. Bence iyinin kötüye karşı alternatifini, artık bu dünyayı konuşmaya başlıyor insanlar.


Yüzde 50 kadın kotası uyguluyoruz

Ovacık’taki kooperatif faaliyetlerinizde, özellikle de üretimde kadınların oldukça etkin olduğunu görüyoruz…

Biz SMF (Sosyalist Meclisler Federasyonu)’nin siyasetini yürütüyoruz. Geleneksel olarak baktığımızda, eşitlik ilkesini önemseriz. Yönetimsel yapı içerisinde yüzde 50 kadın kotasını uygulamaktayız. Her birimde, her alanda kadın sadece çalışanolarak değil, yönetsel yapı içerisinde sözü olan, kararını alan bir irade olarak da örgütleniyor. Bizim kooperatiflerimiz de böyledir.

Ovacık’ta yerel yönetim meclisimizde ilk üç sırayı kadınlar oluşturuyor. Dersimmerkezdeki 15 (on beş) belediye meclis üyesi adayımızdan 7 (yedi)’si kadın. Bütün alanlarda buna dikkat ederek bir çalışma yürütüyoruz.

Fatih Mehmet Maçoğlu: Ben nohutçu başkanım
Ovacık ilçesi kendi markasıyla kurubaklagil üretiyor

Fatih Mehmet Maçoğlu: Ben nohutçu başkanım

Takip ettiğim kadarıyla bütün platformlarda icraatlarınızı anlatıyorsunuz. Kimseyle, başka siyasi çevrelerle polemiğe girmiyorsunuz. Ancak, belli siyasi çevreler, özellikle de bazı sol yapılar sizin faaliyetlerinizi değersizleştirmek istiyor, küçük görüyorsanki. Size”Nohutçu Başkan”, “Fasulyeci Başkan” diyorlar. Ne diyorsunuz bu söylemler için?

(Gülerek) Ben ‘nohutçu başkanım’ evet, bu hiç sorun değil. O bizim üretimimizdir, alın terimizdir. Ve bu üretim sadece bizim değildir. Bu üretimi geliştiren halktır. Söz sahibi halktır. Bize karşı söylemiş oldukları her şey halkı bağlıyor.


Ben sağlık memuruyken, insanlara sağlığıyla ile ilgili acil serviste hizmet ederken, ‘sağlıkçıdır’ dediklerinde gocunmam mı gerekir? Şimdi de yerel yönetimde en çok da üretim üzerine, tarımsal faaliyet yapıyorsam, “nohutçu”, “fasulyeci” ya da ne derse desinler, sorun yok.

200’ün üzerinde öğrenciye burs verdik

Kimilerinin küçümsediği bu tarımsal faaliyetler sonucunda birçok öğrencinin okumasına destek oldunuz değil mi?

Evet, 200’ün üzerinde öğrenciye burs verdik.


Ovacık’ta bir model yarattınız. Şimdi de TKP’den Tunceli Belediye Başkan Adayısınız. Peki, Tunceli belediye başkanı seçilmeniz durumunda neler yapmayı düşünüyorsunuz?

Ovacık, şu ana kadar yapılanların üzerine koyarak yürüyecektir. Bizim başladığımız yer Ovacık. Bu, bizim için önemlidir. Öncesi var tabi; Hozat, Mazgirt var, ama Türkiye’de komünist gelenek üzerine cisimleştiği yer orası: Ovacık. Hayati Güngören yoldaşımız orada aday.

Ovacık halkı aslında sisteme karşı iradesi olan bir halk. Bu bilinçle hareket ediyor.

Merkez ve Ovacık ile birlikte şimdi Pülümür, Nazımiye, Mazgirt, Akpazar, Hozat’ta ve Mersin Mut’ta yani toplam sekiz yerde DDHD (Dersim Demokratik Halk Dayanışması)’nin adaylarıyla, ittifak adaylarıyla TKP listelerinden seçime giriyoruz.

Ovacık’ta Hayati Güngören, Pülümür’de Birgül Çiçek Ateş, Mazgirt’te Derya Öz, Hozat’ta Yılmaz Cesur,Nazımiye’de Sebahat Babayiğit, Akpazar’da Ali Avcıoğlu,Mersin Mut’ta Devrim Şimşek arkadaşlarımız adaylarımızdır.

komünist başkan dersim tkp belediye başkan adayı
Fatih Mehmet Maçoğlu, Türkiye Komünist Partisi (TKP) Tunceli belediye başkan adayı

Biz kazanacağız

Birkaç gün önce bir anket yayınlandı. Tunceli’de oy oranları; HDP yüzde 32, TKP yani siz yüzde 21, diğerleri yüzde 22 ve kararsız yüzde 23 şeklinde açıklandı. Anket sonuçlarını, rakamları nasıl değerlendiriyorsunuz?

(Gülerek) Türkiye’de ‘diğer’ denildiğinde yüzde 1’in altı için denilmiyor muydu? Yüzde 23 için ‘diğer’ denir mi? Biz kazanacağız! Halkımız bu konularda çok vicdanlı bir halk. Yönü doğruya dönüktür. Halkımızın bu süreçte aydınları, devrimcileri vicdanları destekleyeceğini düşünüyorum.


Sizin herhangi bir anket çalışmanız var mı?

Biz halkın içindeyiz. Her ne kadar araştırma şirketlerimiz olmasa da biz de çalışmalarımızı yapıyoruz. O yüzden diyorum: Biz kazanacağız!

Kimse kimsenin üzerinde tahakküm kuramaz. Rakamları söylemiyoruz. Ama halkımızla birlikteyiz. Onların bize yaklaşımından, elimizi sıkarken bize gülümsemelerinden, sözlerinden, aldığımız tepkilerden biliyoruz.

Halkımız 31 Mart’ta yine bir ilki yazacaktır

31 Mart akşamı Tunceli Belediye başkanlığını kazandığınız takdirde bildiğim kadarıyla Türkiye’de ilk kez bir ilin belediyesi komünist parti tarafından yönetilecek. İlçe örnekleri var ama il bazında bu ilk olacak…


Olduğu zaman ilk olacak, evet. Burada hep ilk var, eğitimde hep bir numaradır. Kadına yönelik şiddet, taciz vb. olaylarda ise Türkiye’de hep en son sıradadır. Halkımız 31 Mart’ta yine bir ilki yazacaktır. Bütün halkımızı TKP adaylarına oy vermeye çağırıyoruz.

8 farklı şirketten seçim anketi: Ankara son anketler