Kripto para yatırımı konusunda 5 önemli tavsiye

Risk ve fırsatlarla dolu kripto para sektöründe yatırımcıların çok dikkatli olması gerekiyor. Kripto para yatırımı konusunda 5 önemli tavsiye…

Kripto para yatırımı konusunda 5 önemli tavsiye bitcoin
Kripto para yatırımı konusunda 5 önemli tavsiye

Kripto para yatırımı, diğer finansal yatırım araçları gibi risklerle dolu ve tecrübe gerektiren bir alan. Durum böyle olunca da yatırımcıların bir takım sorumlulukları yerine getirmeleri gerekiyor. Kripto para sahibi olduktan sonra iyi gözlem, sıkı takip ve mantıklı adımlar atmak büyük önem taşıyor.

Kripto para yatırımı konusunda 5 önemli tavsiye

Intexcoin CEO’su ve Blockhain Teknolojileri Uzmanı Erdoğan Köse, kripto parası olanlara önemli tavsiyelerde bulunuyor.

Güvenli Muhafaza

Yatırımcılar, kripto para alım satım sitelerinde işlem yaparken varlıklarının tamamı ile işlem yapmamalıdırlar. Birçok sanal cüzdan var. Bunlardan en çok talep görenlerden biri tercih edilebilir. Mutlaka 2’li güvenlik doğrulama yapılmalıdır. Bunun için de çeşitli uygulamalar mevcut.

Cüzdan şifresi güçlü olmalı ve eğer unutma ihtimaliniz varsa bir yere not etmek, bu notu güvenli bir yerde muhafaza etmek gerekir. Şifresini unuttuğu için birçok kişi kripto paralarına erişemedi. Yeni yaşanan bir olay bu konunun önemini gözler önüne serdi. Bir kripto para borsasının sahibi vefat etti ve şifrelere kimse erişemediği için 140 milyon dolar değerinde bir varlığa maalesef ulaşılamıyor. Bence mutlaka bir usb cüzdan (soğuk cüzdan) edinilmelidir. Güvenli bir kaç marka var araştırıp bulunabilir.

Çeşitli kaynaklardan doğru takip

Yatırımcıların her şeyden önce bu konuda bilgi sahibi olmak için doğru kaynakları kullanmaları gerekir. Hem ülkemizdeki siteler hem de yabancı kaynaklı birçok siteden bu bilgilere ulaşabilirler. Çapraz bilgilenme yapmak faydalı olur. Araştırdığınız konu hakkında farklı kaynaklardan yararlanmak, konuyu alternatiflerinden edinilen bilgilerle pekiştirmek gerekir. Aslında bu yöntem hayatın her alanında yapılması gereken bilgi edinme tarzı olmalıdır.

Spekülasyonlar paniği tetikler

Adı üzerinde spekülasyon, yani gerçek ve somut bilgiye dayanmayan, temenni ve beklentilerin gerçekmiş ya da gerçekleşecekmiş gibi aktarılmasıdır. Bunun en güzel ve güncel örneği Bitcoin’dir. 1 yıldan fazla süredir çok değer kaybetti ve spekülatörler tekrar piyasayı yükseltmek için afaki söylemlere başladılar. Her söyleneni dinlemeden derin analizler ve araştırmalar yaparak ilerlemeli. Böyle durumlarda sakin hareket ederek, soğukkanlılığı elden bırakmamak gerekiyor.

Kripto para yatırımı konusunda kontrol yatırımcının elinde

Kripto para piyasasında kontrol sadece ona sahip olan insanların oluşturduğu topluluktadır. Tabii ki devletlerin bu alana yönelik olumlu-olumsuz yaklaşımları dalgalanmalar yaratır. Ancak kalıcı bir etki bırakmaz. Kripto paralarda tüm işleyiş ve gelişme topluluğun ona olan güveni ile belirlenir. Krizler doğaları gereği yeni fırsat alanları üretirler.

Tarih bize bunu çok kez gösterdi. Kriz dönemlerinde insanlar refleks olarak alternatif gelir ve yatırım alanlarına yönelirler ki kripto paralar günümüzde bu alanların en başında ve en dinamik olanıdır. İlk kripto para olan Bitcoin’in popülerliğini, bilinirliğini ve işlevsel güçlü bir araç olmasını sağlayan da yine bir kriz ortamı olmuştur. Geçmişte Güney Kıbrıs ve Yunanistan’da yaşanan ekonomik krizde Bitcoin insanların sorunlarını aşmada en önemli araç olmuştur.

Alternatifler değerlendirilmeli

Her şeyden önce kripto paraların riskli bir alan olduğunun bilinmesi gerektiğini vurgulayan Erdoğan Köse sözlerini şöyle noktaladı:

İyi kazançlar riskli alanlardan elde edilir. Yatırımcı bu riski bilip göze alabiliyorsa yatırım yapmalıdır. Öncelikli olarak kendilerini sarsmayacak, ufak yatırımlar yapmalılar. Farklı kripto paralardan bir sepet yapmaları risk yönetimi için daha iyi bir yöntemdir. Şunu kimse unutmasın ki gelecekte para denen meta kripto paradan başkası olmayacak.

Çok güçlü ve işlevsel bir teknolojik arka plana sahip olan kripto paralar, Blokchain sayesinde sadece ekonomide değil her alanda insanlığı uzay çağına taşıyacak en önemli teknolojilerden biri olacaktır. Blockchain teknolojisine sadece para ve kazanç olarak bakmak eksiklik olur.

Bu alanda birçok yeni fikir ve faydalı teknolojiler üreten şirketler, organizasyonlar mevcut. Yatırımcıların bunları da araştırarak hareket etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Biz de Intexcoin ile sadece bir kripto para yapmakla kalmadık, sorunlu sosyal alanlara yönelik projeler geliştirdik ve geliştirmeye de devam edeceğiz.

Bitcoin yatırımı yapanlar nasıl vergilendirilecek?