Arkeolog Sinan Sertel ‘ağaç kesme’ tartışması sonrası bıçaklanarak öldürüldü

Olmypos Antik Kenti’nde kazı yapan ekipte yer alan arkeolog Sinan Sertel, ‘ağaç kesme’ tartışması sonrası kalbinden bıçaklanarak öldürüldü.

Arkeolog Sinan Sertel 'ağaç kesme' tartışması sonrası bıçaklanarak öldürüldü

Olmypos Antik Kenti’nde devam eden kazı çalışmalarında yer alan arkeolog Sinan Sertel, bıçaklanarak öldürüldü.

Olay, Kemer’e bağlı Ulupınar Mahallesi Çıralı sahilinde meydana geldi.


Sertel ile bölgede oturduğu belirtilen S.P. isimli kişi arasında kazı çalışmaları sırasında ağaç kesildiği iddiaları üzerine tartışma çıkarken, tartışma sırasında  S.P, Sertel’i göğsünden bıçakladı.

Saldırı sonrası hastaneye kaldırılan Sertel, burada yaşamını yitirdi.


Çevre savunucuları Büyüknohutçu çifti de öldürülmüştü

Büyüknohutçu çifti de öldürülmüştü

Yaşam alanı savunucuları Ali Ulvi Büyüknohutçu ve Aysin Büyüknohutçu’nun Antalya Finike’de bir kiralık katil tarafından öldürülmesinin üzerinden iki yıl geçti. 9 Mayıs 2017 tarihinde gerçekleşen cinayetin üzerinden geçen sürede katil zanlısının cezaevinde şüpheli intiharı ve kendisine yardım ettiği ileri sürülen eşinin tahliye edilmesi; davanın üstünün kapatılması endişesini çoğalttı.

Ekoloji örgütleri ve yaşam alanı savunucuları yaptıkları eylemler ve açıklamalarla cinayeti unutturmamakta kararlı olduklarını vurguladılar ve adalet talebini dile getirdiler. Öte yandan çiftin çocuklarının tehdit edildiğine dikkat çekildi.

Doğayı ve yaşamı yağmalayanların egemen güçler tarafından kayırıldıklarını, korunup kollandıklarını belirten Ekoloji Birliği, rant uğruna yapılanlara yasal zemin hazırlandığını vurguladı.

Açıklamada, Büyüknohutçu cinayetleri ile bu güçlerin kendilerine karşı mücadele edenlere karşı ne denli acımasız olabileceklerinin ve gerekirse gözlerini kırpmadan insanları öldürebileceklerinin görüldüğünü ifade etti.

Alakır cinayeti


2005 yılında Karadeniz sahil yoluna karşı mücadele eden Avukat Cihan Eren’in öldürülmesini de hatırlatan Ekoloji Birliği, Alakır Vadisi’nin korunması için mücadele eden Birkan ve Tuğba çiftine yönelik HES şirketlerinin tehditlerine de dikkat çekti.

Şule Çet davasında sanıktan bu kadarına da pes dedirtecek sözler: Siz de kızınıza sahip çıksaydınız