LED ampullerdeki mavi ışık gözlerde ciddi hasara neden oluyor!

Fransa Hükümeti tarafından yürütülen sağlık araştırmalarına göre güçlü LED lambalar kalıcı olarak retina hasarı yaratabiliyor ve doğal uyku düzenini bozuyor.

LED ampullerdeki mavi ışık gözlerde ciddi hasara neden oluyor!

Fransız Gıda, Çevre ve İş Sağlığı ve Güvenliği Ajansı (ANSES) güçlü LED ışıklarının ‘foto-toksik’ olduğu konusunda uyardı. Kurumun hazırladığı 400 sayfalık raporda led ışıkların geri döndürülemez retina hücresi kaybına yol açarak körlüğe yol açabileceğine dair rapor yayınladı.

ANSES yetkilileri LED ışığı maruziyeti maksimum sınırını yeniden gözden geçirmek için ısrar ediyor. Çünkü yüksek miktarlarda mavi ışık yayılıyor.


LED telefon,tablet ve dizüstü bilgisayarların göz hasarı riski oluşturmadığını fakat araba ön farlarında kullanılan güçlü lambaların hasara neden olabileceğini belirtiliyor.

araba farı led ışık

Raporda led ışığı maruziyeti, akut yüksek şiddetli LED ışığı maruziyet ve düşük yoğunluklu kronik maruziyet ayrılıyor.

Her ne kadar daha az tehlikeli olsa da, kronik maruziyette bile retina dokusunun yaşlanmasında hızlanma ve buna bağlı olarak zayıf görmenin başlamasının muhtemel olduğu belirtiliyor.

Daha uzun ömürlü, enerji verimliliğine sahip LED teknololojisi pazarın %50’sine hakim ve önümüzdeki sene % 60’ına hakim olacağı düşünülüyor.

Parlaklık açısından LED lambalar, diğer lambalara göre 5’de biri elektrik kullanarak aynı parlaklığı verebiliyor.

Bu temel teknolojide beyaz ışık üretmek için düşük dalgaboyunda LEDleri birleştiriyor , örneğin mavi veya morötesi sarı fosforla kaplanması gibi.

Yani beyaz veya soğuk ışığın spektrumunun büyük bir kısmına mavi renk hakim. Normalde ledler evlerde ve sokak aydınlatma, ofislerde, mağazalarda ve çoğu yerde kullanılabiliyor. Ayrıca araba farlarında, fenerlerde ve bazı oyuncaklarda kullanılabiliyor.

Ayrıca cep telefonu, tablet ve laptoplardaki ışığın normalde göz hasarına neden olmadığı fakat gece ve karanlıkta kullanılmasının biyolojik saati bozabileceği ve dolayısıyla uyku düzenini bozabileceğini belirtiyorlar.

Özellikle çocukların gözlerindeki kristal lenslerin tümüyle oluşmadığı düşünüldüğünden, daha duyarlı olabilecekleri belirtiliyor.

Vücudun 24 saatlik düzeninin bozulması diyabet, kalp hastalıkları ve bazı kanserlerin oluşmasına davetiye niteliği taşıyor. Ayrıca bazı LED ışıkların küçük elektrik dalgalanmalarından etkilenmesiyle stroboskopik etki oluşarak baş ağrıları,göz yorgunlukları ve yüksek kaza riskleri doğuyor.

ANSES ev aydınlatmaları için sarı ışık yayan LED lambaları tavsiye ediyor. Böylece yüksek yoğunluklu mavi ışık maruziyetini sınırlandığını ve yatmadan önce LED ekranlardan kaçınmayı tavsiye ediyor.


Ayrıca ANSES üreticilerin araç farlarındaki parlaklıkları sınırlandırması gerektiğini çünkü bazı araçların farlarının çok parlak olduğunu da belirtiyor.

Son olarak anti-mavi filitreler ve güneş gözlüklerinin etkinliğinden şüphe duyuyor.

Mavi ışık konusunun önemli bir araştırma alanı olduğu belirtiliyor.

Mavi ışık nedir? Tehlikeleri neler?

Mavi ışık nedir? Tehlikeleri neler?

Her ne kadar LED teknolojisi pazarın büyük kısmını ele geçirmiş olsa da, LED lambaların teknolojisi gereği yüksek miktarda mavi ışık yaydıkları belirtiliyor.

Mavi ışık en kısa dalga boyuna sahiptir ve Led ekranlar, akıllı telefonlar ve tabletler tarafından da yayılır. Özellikle gece çalışan kişilerin yapay ışığa maruziyetlerinden dolayı daha fazla kansere yakalanma riski olduğundan şüpheleniyorlar.

Işık vücudun melatonin üretimini kesiyor yani vücut saatinin regülasyonunda anahtar rol oynayan bir hormonu.

Bu diğer hormonları etkileyebilir. Prostat ve meme kanserinin hormonlarla ilişkili olduğu biliniyor.

Ayrıca Toledo Üniversitesi’nden araştırmacılar mavi ışığın görme hasarı ve körlüğün başlamasını hızlandırabileceğine, dair geçen sene bir uyarıda bulunmuştu.Araştırmacılar uzun süreli maruziyetin gözdeki ışığa duyarlı hücrelerin ölümüne yol açabileceğini ve bunun da maküler dejenerasyona neden olabileceğini bulmuşlardı.

Ayrıca dermatologlara göre mavi ışık cildin alt tabakasını engellendiğinden , cildi daha ince ve hassas hale getirebiliyor.

Mavi ışığa karşı C vitamininin antioksidan olduğu söyleniyor. Ayrıca geceleri karanlıkta mobil cihazları kullanmaktan kaçının.


Kaynak: GercekBilim.comDailyMail.co.uk 

Dijital ekranlarda sinsi tehlike: Mavi ışık


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.