Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan çarpıcı terörist başı Öcalan açıklaması

Erdoğan: Bu iktidar savaşında; HDP-PKK kanadında yaşanan savaş, Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar mücadelesine doğru bir kayma gösteriyor. Bu süreç içerisinde Öcalan kendi iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor. 

Erdoğan’dan Öcalan açıklaması

— Tabi ilginç olan nedir; tabi burada da Apo’nun yaptığı açıklamadır. Bize oralardan ne gelir gelmez biz bunu kestirebiliyoruz. Bu iktidar savaşında HDP PKK kanadında yaşanan bu savaş, Öcalan ve Demirtaş noktasında da ciddi bir iktidar mücadelesine doğru bir kayma gösteriyor. Hatta daha da ileri, daha da bu işin içerisinde. Ben bunu biraz daha ileri taşıyorum; Avrupa’da. Bu süreç içerisinde tabi Öcalan kendi iktidarını bunların hiçbirine kaçırmak istemiyor. Bununla ilgili de çok sert açıklamaları var. Demirtaş’a hesap sormaktan tutun da, dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği inancında. Onların bu ihaneti sebebiyle onlara karşı kesin tavırları var.

— Demirtaş’a hesap sormaktan tutun da dağa hesap sormaya varıncaya kadar. Onların kendisine ihanet ettiği yönünde. Onların bu ihaneti sebebiyle onlara karşı kesin bir tavrı var. Bu süreç içerisinde yaptığı açıklamada ‘eğer siz beni destekliyorsanız, benim arkamda olan bir partiyseniz ne oraya ne şuraya değil siz kendi gücünüzü ortaya koymalısınız, herhangi bir yere değil kendi tarafsızlığınızı ortaya koymalısınız’ diye bir şey. O anlaşılıyor.


— Tabii biliyorsunuz PKK’nın bir adayı CHP adayına destek veriyor. Bir kanadı üçüncü yol diyor. Hamdolsun Binali Bey’in bunların hiçbiriyle ne ilgisi ne alakası yok. Biz sadece MHP ile kurmuş olduğumuz Cumhur İttifakı ile bu süreci götürüyoruz. Bununla ilgili bir desteğin gelemeyeceğini herkes biliyor. Ben derim ki burada bir liderlik mücadelesi var.

— Öcalan, Demirtaş’a ve dağa mesajlarını veriyor. Siyasetçi olarak ister istemez bu konularla belli ilgimiz olur. Kürt kardeşlerimin istismarına çok üzüldüm. Bölücü terör örgütünün listelerini dağın başında yapıp meclise gönderdiği milletvekilleri sizin hangi yaranıza merhem oldu. Böyle bir şey yok. Bunlarla iş tutanları biliyoruz. Bunlar görsel yazılı medyada yer aldı. PKK’nın desteğinden beslenen partilere oylarınızı vererek zayi etmeyin diyorum.

Erdoğan dan Öcalan açıklaması

Ekrem İmamoğlu’nun cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, açıklamalarında CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Ekrem İmamoğlu’nu hedef alan Erdoğan, “Bu daha belediye başkanı olmadan devletin valisine küfrediyor. Yasalarımızda küfürlerin karşılığı şu kadar yıldan şu kadar yıla bellidir” dedi.

Erdoğan açıklamasının devamında, “Benim belediye başkanlığım nasıl düştüyse onunki de düşer. Ben yaşadım çünkü. Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir” ifadelerini kullandı.

İmamoğlu-Yıldırım ortak yayınına ilişkin açıklamalarda bulunan Erdoğan, yayını beğenmediğini söyledi. “Bir defa yayında objektif bir yönetim anlayışı yoktu” iddiasında bulunan Erdoğan, “Dakikalardan soru soruş şekillerine varıncaya kadar ciddi bir tarafgirlik söz konusuydu” dedi.

Erdoğan, ortak yayın ile ilgili iddialarına şöyle devam etti: “Yıldırım’ın sözleri zaman zaman kesilmiş, rakibinin ise öyle bir sıkıntısı olmamıştır.” Erdoğan, Yıldırım’ın sözlerinin kesildiğini öne sürse de program boyunca Binali Yıldırım, rakibi Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasını kesmiş ve bu nedenle moderatör İsmail Küçükkaya’dan uyarı almıştı.

Erdoğan’ın ifadelerinden satırbaşları şöyle:


— Acaba Batı bununla niye bu kadar ilgileniyor konusu var. Bu tabii düşündürücü. Bugün yabancı basınla bir toplantım oldu. Bazı basın mensupları yine İstanbul seçimlerini sordu. İlgilenmeleri tabii manidar. 31 Mart seçimlerinde çok çok ciddi saldırılar oldu. Yunan basını bu işin üzerine çok farklı bir şekilde gitti.


Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir

— Ben belediye başkanı iken okuduğum bir şiir nedeniyle mahkum oldum. Bu mahkumiyet nedeniyle belediye başkanlığımı elimden aldılar. Bu daha belediye başkanı olmadan devletin valisine küfrediyor. Yasalarımızda küfürlerin karşılığı şu kadar yıldan şu kadar yıla bellidir.

— Benim belediye başkanlığım nasıl düştüyse onunki de düşer. Ben yaşadım çünkü. Cezası belli bir süreyi aşarsa başkanlığı düşecektir.

— (Oy verirseniz oyunuz boşa gider gibi bir görüntü ortaya çıkıyor sorusu üzerine) Halk cumhurbaşkanı olarak valinizin izzetini korumayacak mısınız diyor. Buna sahip çıkmak öncelikli görevlerimiz arasındadır.

— (İstanbul seçimi ile Mısır arasında nasıl bir ilgi kuruyorsunuz) Mursi içeriye alındıktan sonra CHP’nin trolleri Erdoğan’ın akıbeti de Mursi gibi olacak dediler. Şimdi de aynı şekilde, Mursi adeta orada 20-25 dakika can çekişirken en ufak bir müdahale olmadığı halde troller devreye girdiler ve Erdoğan’ın akıbeti de bu şekilde olacak dediler.

Yayını beğenmedim

— Yayını beğenmedim. Niye beğenmedim derseniz, Bir defa yayında objektif bir yönetim anlayışı yoktu. Dakikalardan soru soruş şekillerine varıncaya kadar ciddi bir tarafgirlik söz konusuydu. Bu tarafgirlikle kalmayıp sonradan, o soru soruş şekillerinde bile bazı tarafgirlikler ortaya çıkıyordu. Canlı yayın boyunca iki adayın konuşma süresinde eşitsizlik göze çarptı. Çok da ilginç bir şey, Yıldırım’ın sözleri zaman zaman kesilmiş, rakibinin ise öyle bir sıkıntısı olmamıştır. 10 kez CHP adayının müdahaleye uğradığını görüyoruz. Yıldırım’ın 26 kez sözü kesildi.


Tartışmanın yansımasını Pazar günü sandıkta göreceğiz

— Bir moderatör olarak kendisini bitirmiştir. Ben farklı isimler vermiştim ama bu isimler adaylar tarafından makul karşılanmadı ve iş bu noktaya geldi. Öyle ya da böyle bu akşamki tartışmanın yansımasını da pazar günü sandıkta göreceğiz. Bu netice kendisini çok açık net gösterecek.

— (Ortak yayına dair eleştiriler bu gibi ortak yayınları ileride engeller mi?) Bunu tabi o günün şartları onu belirler. Girmeyişimin sebebi bu tür endişeler. Her şeyde malesef bir sıkıntı, bir bozukluk var. Artık ideolojik yaklaşımlar bu tür tartışmaları bozuyor.


— (Binali Bey’in performansını yeterli görmediniz mi?) Binali Bey’in rakibinden önce siz Binali Bey’i tanımışsınızdır. Performansı değerlendirirken daha dinamik bir görüntü sergilemek, diğer taraftan da birikimiyle ağırlık gösteren bir aday… Bu şekilde ele aldığımız zaman Binali Bey’in duruşunda bir olgunluk, derinlik… İDO’dan yola çıkacaksın, milletvekili olacaksın 11-12 yıl Ulaştırma Bakanlığı yapacaksın, Başbakanlık, Meclis Başkanlığı… Başbakanlığım döneminde Binali Bey’in elinin değmediği yer yok. (Hürriyet)

Erdoğan: Terör örgütleri zihniyetinin destek verdiği Cumhur İttifakı