Bomba otobüsler yollarda: Yangınların sebebi madeni yağ

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin, son dönemde meydana gelen otobüs yangınlarının mazot yerine, 10 numara madeni yağ kullanmaktan olduğunu belirtti; “Her biri bir katliama neden olabilecek ‘bomba otobüsler’, her gün Türkiye yollarında dolaşmakta ve yetkililer de bu durumu sadece seyretmektedir.”

Bomba otobüsler yollarda: Yangınların sebebi madeni yağ

Geçen hafta iki yolcu otobüsü seyir halindeyken yanmış, Balıkesir’de Kamil Koç firmasına ait otobüste çıkan yangında ikisi çocuk beş kişi hayatını kaybederken, Manisa’da Metro Turizm firmasına ait otobüste çıkan yangında ölen ya da yaralanan olmamıştı.

Otobüs işlermeleri, yakıt ucuz olsun diye motorin yerine madeni yağ kullanıyor

CHP’li Tekin, otobüs firmalarının son dönemde akaryakıta yapılan zamlardan sonra 10 numara madeni yağ kullanmaya başladığını öne sürerek, şöyle konuştu:


“Ucuz diye sürücüler tarafından tercih edilen bu kalitesiz mazot-motorinin ‘parlama noktası’ denilen ve en az 55 derece olması gereken alevlenme noktası daha düşük olmakta, 20 ile 30 derece arasında olduğu durumlarda da yangınlara neden olmaktadır. Standartlara uygun motorin, yani mazot, normal olarak patlamaz yani yanmaz.

Oysa bu ürün patlamaktadır. Bunun nedeni bu tip kalitesiz yakıtların düşük ‘parlama noktası’ dır. Nitekim havaların ısınması ile birlikte, durup dururken, en küçük trafik kazalarında bile yangın çıkmakta ve çok sayıda kişinin yaralanmalarına-ölümlerine, maddi hasarlara neden olmaktadır’

Her yıl basına yansıyan-yansımayan çok sayıda maddi-ölümlü-yaralamalı kazalara yol açan bu husus yetkililerin ilgisizlikleri ve belli bir çevrenin rantları uğruna yıllardır ülkemizin bir gerçeği olmuştur. 10 numara yağın dışında, yurt dışından denetimsiz olarak, kaçak olarak, sınır ticareti yoluyla da ülkemize mazot-motorin girişi ve bunların piyasada satışları sürdükçe bu tür kazaların önüne geçilemeyecektir.”

Firmaların zamlardan dolayı bu yola girdiğini belirten Tekin, “Bu yangınların sorumlusu, fiyatı 7 TL ye dayandığı için otobüsüne mazot yerine, 10 numara madeni yağ atmak zorunda bırakılan şoför değil, iktidarın kendisidir” dedi.

Yollarda bayram öncesi otobüsler alev alev!

otobüs yandı

Kurban bayramına sayılı günler kala otobüslerde yangın haberleri gelmeye başladı. Balıkesir’de 5 kişinin hayatını kaybettiği yolcu otobüsü faciasından sonra dün Manisa’da bir otobüs yine alev topuna döndü. Ölen ya da yaralananın olmadığı olayda otobüs kül oldu. Aynı günün gecesi de Çeşme otoyolunda tur otobüsü yandı. Olayda can kaybı yaşanmadı.

Özellikle kurban bayramında otobüs yolculuğunu tercih edenlerin aklına ‘yolculuk yapacağım otobüs güvenli mi, yangına karşı önlemler tam olarak alındı mı, denetlemeler yeteri kadar yapılıyor mu?’ sorusu gelirken, bakanlık ve emniyet yetkililerinin çalışmalarının özellikle bayram haftasına girerken yeterli olup olmadığı tartışılıyor.

Otobüs işletmeleri İBB tarafından denetlenmeli

İBB Meclis Üyesi İYİ Partili Suat Sarı da terminallerdeki otobüslerin İBB tarafından denetlenmesini istedi.


Kurban bayramına sayılı günler kala yollardan ilk felaket haberi Balıkesir’den geldi. Kamil Koç firmasına ait yolcu otobüsü Balıkesir’e 30 kilometre mesafede Gökçeyazı Mahallesi yakınlarında birden alev aldı.

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, 5 kişinin hayatını kaybettiği otobüs yangını faciasında ilk dumanların araçtaki kahve makinesinden çıkmaya başladığını ifade etti.

Yücel Yılmaz, Büyükşehir Belediye İtfaiye ekiplerinin yangına çok kısa sürede müdahale ettiğini “Araçta 34 yolcu ve biri şoför 3 mürettabat bulunuyor. Dumanlar kahve makinesinden gelmeye başlamış. Aldığımız bilgiler o yönde. Aracın orta kısmından dumanlar çıkmış. Muavin fark edince kaptanı uyarmış, sağa çekmişler. Ancak kapılar açıldıktan sonra oksijen hızla içeri girince duman ve alev hızlanmış. Yangın büyüyünce araç içinde panik ve izdiham yaşanmış.” dedi. Alev topuna dönen araçtan çıkmayı başaramayan 5 kişi feci şekilde hayatını kaybetti. Ölenlerin 2’si çocuktu.

Sadece 1 gün sonra 2 oobüs yangını daha oldu

Felaketten 24 saat geçtikten sonra Manisa’nın Kırkağaç ilçesinde bir yolcu otobüsü daha yandı. İtfaiye ekiplerinin yoğun çabaları sonrası yangın söndürülürken, 9 yolcusu bulunan otobüste şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.

Dün saat 19.30 sıralarında İzmir istikametinden İstanbul yönüne doğru giden 34 FS 4802 plakalı yolcu otobüsünde, Manisa Kırkağaç ilçesi D-565 karayolu Firdanlar mevkiinde henüz bilinmeyen bir sebepten dolayı yangın çıktı. Motor bölümünde başlayan yangın bir anda tüm otobüsü sardı. Yangını önceden fark eden şoför ve muavinler yolcuların tahliye işlemini gerçekleştirirken, olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına hemen müdahalede bulundu. Söndürme işlemleri sırasında yol trafiğe kapatılırken, itfaiye ekiplerinin yoğun çabaları sonrası yangın söndürüldü. Söndürme çalışmalarının ardından yol tekrar trafiğe açılırken, otobüs küle döndü. 9 yolcusu bulunan otobüste şans eseri ölen ya da yaralanan olmadı.

Dün gece de İzmir’in Çeşme ilçesinde, bir tur otobüsü seyir halindeyken henüz belirlenemeyen bir nedenle yandı. İzmir – Çeşme Otoyolu üzerinde meydana gelen olayda iddiaya göre; Kemal Çetin (28) yönetimindeki 35 AFT 980 plakalı tur otobüsü seyir halindeyken henüz belirlenemeyen bir nedenle, otobüsün arka kısmından dumanlar yükselmeye başladı. Bunun üzerine, otobüs şoförü Kemal Çetin, aracını emniyet şeridine çekerek yangın tüpü ile müdahale etmeye çalıştı. Kısa sürede büyüyen yangın, otobüsün büyük bir bölümünü sardı. Durumun bildirilmesi üzerine olay yerine itfaiye ekipleri sevk edildi. İhbar üzerine olay yerine gelen itfaiye ekipleri yangına müdahalede bulundu. Yapılan çalışmalar sonucunda, otobüsteki yangın tamamen söndürüldü.

“10 numara yağ, yangın riskini artırıyor!”

Trafik ve Yol Güvenliği Uzmanı olan İyi Partili İBB Meclis Üyesi Dr. Suat Sarı, hiçbir standarda uymayan 10 numara yağın yangın riskini arttırdığına dikkat çekerek, otobüs terminallerine giren-çıkan tüm otobüslerin 10 numara yağ kullanıp kullanmadığının İBB tarafından denetlenmesini önerdi.

Merdiven altı üretimler


Türkiye’de akaryakıt ürünlerinden alınan ÖTV ve KDV’nin dünyanın hiçbir ülkesinde bu denli yüksek olmadığın vurgulayan Sarı, “Yoğun olarak akaryakıt kullanan tüketici, özellikle de taşımacılık sektörü zarar etmemek için daha ucuza elde edilen ancak aracın motoruna ve çevreye büyük zarar veren 10 numara yağ olarak isimlendirilen, hiçbir standarda uymayan, merdiven altı denilen yerlerde üretilen bu maddeyi kullanmaktadırlar” dedi.

Türkiye’de trafik: Büyük tehlikeler atlatarak yaşamaya devam ediyoruz