Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya kayyum tebriği

Diyarbakır, Mardin ve Van büyükşehir belediyelerine kayyum atanması CHP ve HDP tarafından tepkiyle karşılanırken, MHP lideri Devlet Bahçeli, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak desteğini iletti.

Devlet Bahçeli den Süleyman Soylu ya kayyım tebriği
Devlet Bahçeli’den Süleyman Soylu’ya kayyum tebriği

MHP Lideri Devlet Bahçeli, bugün İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu arayarak Diyarbakır, Van ve Mardin belediyeleriyle ilgili operasyonlardan dolayı tebrik etti ve başarılar diledi.

MHP Lideri, bu belediyeler ile ilgili alınan tedbirin büyük, yerinde ve önemli bir operasyon olduğunu ifade etti. Terörle mücadele kapsamında hükümetin ve İçişleri Bakanı Sayın Süleyman Soylu’nun tasarruflarını desteklediklerini belirten MHP lideri Devlet Bahçeli, “Hükümete ve size desteğimiz tamdır” dedi.


CHP’den ilk tepkiler

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yıldırım Kaya: Halkın özgür iradesi ile seçtiği belediye başkanlarına yapılan; demokrasiye yapılmış bir darbedir. kayyum yağmalarını gün yüzüne çıkarttıkları İçin mi demokrasiye darbe yaptınız?

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel: Son yol ayrımındaki AKP iktidarı yine demokrasiyi değil faşizmi seçti. Büyük çoğunlukla halkın tercih ettiği belediye başkanlarını görevden almak iktidarın kendi varlığını tartışmaya açmasıdır. Seçimle gelen artık seçimle gitmiyorsa iktidarı elinde tutan darbecidir faşisttir!

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu: 31 Mart Yerel Seçimlerinde milletin oylarıyla seçilmiş Diyarbakır, Van ve Mardin Büyükşehir Belediye Başkanlarının görevlerinden alınarak yerlerine kayyum atanması demokrasiyle ve demokratik teamüllerle izah edilemez. Milletin iradesini yok saymak kabul edilemez.

CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Bekaroğlu: Bunun anlamı sadece demokrasinin iptal edilmesi değil, aynı zamanda halkın meşru siyasetten umudu kesmesinin istenmesidir. İBB seçimlerini kazanmak İçin terör gerekçesi ile kırmızı bültenle aranan Osman Öcalan’ı TRT’ye çıkaran AKP iktidarının Belediye başkanlarının 4,5 ayda terör suçlarını tespit edip görevden alması inandırıcı değildir. Bu durumun ülke bütünlüğüne herhangi bir katkısı olmayacaktır.


CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu: Darbe sadece tankla, topla ve tüfekle yapılmaz. Diyarbakır, Mardin ve Van Büyükşehir belediyelerinin seçilmiş başkanlarının 4. ayda görevden alınarak yerlerine kayyum atanması hukuka aykırı, halkın seçimle siyasal tercihlerine darbedir.


HDP’den tepki: Susmayacağız!

HDP’den Mardin, Diyarbakır ve Van büyükşehir belediyelerine yapılan kayyum atamalarına ilişkin açıklamada, “Bu uygulamaları halkımız asla kabullenmeyecektir. Daha önceden olduğu gibi iradesine, seçilmişlerine, partisine sahip çıkacaktır” denildi.

HDP’den yapılan yazılı açıklamada, kayyum görevlendirmelerine tepki gösterildi. Açıklamada, “Halkın iradesini gasp eden, sandık iradesini ve seçimleri tanımayan bir iktidar karşısında tüm demokrasi güçlerini, vicdan sahibi tüm yurttaşlarımızı, Meclis içindeki ve dışındaki tüm muhalefet partilerini, sivil toplum kuruluşlarını, sendika ve meslek birliklerini, demokratik dernekleri dayanışmaya çağırıyoruz” denildi.

NE OLMUŞTU?

Diyarbakır, Van ve Mardin büyükşehir belediye başkanları terör soruşturması kapsamında görevlerinden uzaklaştırıldı. Yerlerine Valiler kayyum olarak atandı. Üç büyükşehir belediye başkanlığı binası polis çemberine alındı.

Diyarbakır, Van ve Mardin'de belediyelere kayyım atandı


Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Selçuk Mızraklı, Mardin Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Türk ve Van Büyükşehir Belediye Başkanı Bedia Özgökçe Ertangörevlerinden uzaklaştırılırken; Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mardin Büyükşehir Belediyesine Mardin Valisi Mustafa Yaman, Van Büyükşehir Belediyesine Van Valisi Mehmet Emin Bilmez başkan vekili olarak görevlendirildi.

Diyarbakır’a kayyım olarak atanan Vali Hasan Basri Güzeloğlu açıklama yaptı