Erdoğan: Merkez Bankası Başkanını görevden aldık çünkü laf dinlemiyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldık, çünkü laf dinlemiyordu. Yeni arkadaşımızla yola devam ettik ve dedik ki faiz oranlarını düşüreceğiz.

Erdoğan: Merkez Bankası Başkanını görevden aldık, çünkü laf dinlemiyordu
Erdoğan: Merkez Bankası Başkanı’nı görevden aldık, çünkü laf dinlemiyordu

Cumhurbaşkanı Erdoğan partisinin grup toplantısında konuştu. Erdoğan Merkez Bankası Başkanı’nın görevden alınmasına dair “görevden aldık, çünkü laf dinlemiyordu” dedi.

Erdoğan konuya dair, “Yeni arkadaşımızla yola devam ettik ve dedik ki faiz oranlarını düşüreceğiz, çünkü faiz bir ülkenin kalkınmasında en büyük zulümdür… Bu adımlar atılınca hava değişti ve bakın enflasyonda tek haneye düştük” ifadelerini kullandı.


Erdoğan’ın konuşmasında öne çıkanlar:

— Ülkemiz diğer alanlarla birlikte ekonomide de fevkalade ileriye taşıdık. 2013-2018 arasında yüzde 5 üzerinde büyüttük. Satın alma paritesine göre dünyanın en büyük 13’üncü ekonomisi konumundayız. 20 dünya ülke arasındaki Türkiye içinde. Bu bir şey ifade ediyor. Küçük bir hamleyle bu listede birkaç basamak yükselebilecek bir yerdeyiz.

— İhracatımızı 36 milyar dolardan 171 milyar dolara yükselttik. Cari dengemiz tarihimizde ilk defa 5 milyar dolar fazla verir hale geldi. Turizmde 42 milyona ulaştık, yıl sonuna kadar 50 milyona ulaşacağız.

— Döviz rezervlerimiz epey azalmıştı, şimdi toparlandı 105 milyar dolar seviyesine yükseldi. Başbakanlığım döneminde 135-136 milyar dolara çıkmıştı. Geçenlerde ana muhalefetin parti sözcüsü çıkmış IMF ile ilgili olarak, 23,5 milyar dolardan biz devraldık. Bunu 2013’ün mayısında sıfırladık.

— Bizim IMF ile ilgimiz yok. Biz iktidara çamur atarız diye gayret içinde. Atamazsın. Sizin buraya ne diliniz, ne ağzınız ulaşamaz. Haddinizi bileceksiniz. Bunları yapacak gücünüz yok. Zaten IMF olayını dert eden sizsiniz. Bunu azaltan da biziz. Şimdi Türkiye’nin IMF’ye borcu yok.


Erdoğan ABD ziyaretiyle ilgili olarak da “önce telefonda görüşeceğiz, o görüşmeye göre karar vereceğiz” değerlendirmesini yaptı.

Süleyman Soylu: Gerekirse milletimden ve İmamoğlu’ndan özür dilerim