Google’da etil alkol araması rekor kırdı! Vatandaş kimyager oldu!

5 yıllık enflasyonun yüzde 75 olmasına karşın rakı fiyatındaki artış yüzde 142, bira fiyatındaki artış yüzde 134 seviyesinde. 2019 yılındaki 100 liralık vergi gelirinin 10 lirasını içki ve sigara üzerinden alınan ÖTV oluşturdu. Sonuç: 2019’da Google’da “etil alkol” yazarak yapılan arama sayısı 2015’in 5,5 katı

Google etil alkol araması rekor kırdı! Vatandaş kimyager oldu!

Bu yılın ilk 10 ayında bütçe açığı 100,7 milyar lira olarak gerçekleşti. Vergi toplamakta zorlanan hükümet israf kalemlerini azaltmaya da yanaşmıyor. Diğer yandan tek seferlik sürdürülebilir olmayan imar barışı, bedelli askerlik, Merkez Bankası ihtiyat akçesi gibi günü kurtarma operasyonları da bütçeyi kurtarmaya yetmiyor. Durum böyle olunca yurttaşın tüketim harcamaları vergilendirilerek kriz halkın sırtına yıkılıyor. Bu noktada hazinenin en verimli gelir ettiği kalemlerin başında da alkol ve sigaradan toplanan Özel Tüketim Vergisi geliyor.

Tüm Avrupa ülkeleri arasında özellikle içkiden Türkiye kadar vergi alan başka bir ülke yok. O kadar ki Türkiye yapımı içkiler Türkiye’de daha pahalı satılıyor.


Yurttaşlar içki fiyatlarının fahiş şekilde vergilendirilmesinin ardından evde içki yapımına rağbet gösteriyor. Her gün binlerce insan Google’da “evde içki nasıl yapılabilir” sorusunu soruyor. Etil alkol satışları ise patlamış durumda.

Aynı zamanda maalesef kaçak içki imalathanelerinde bu durumu fırsata çeviren ve halk sağlığıyla oynayan tüccarlar da ayyuka çıktı. Bu nedenle neredeyse her hafta kaçak içkiden hayatını kaybeden yurttaş haberlerini okuyoruz.

Ne kadar vergi toplandı?

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın verilerine göre bu yılın ilk 10 ayında içkiden toplanan ÖTV tutarı 12 milyar 112 milyon lira. Bu tutar yaklaşık 540 milyar liralık vergi gelirlerinin yüzde 2,2’si ediyor. Öte yandan sigaradan toplanan 42 milyar 124 milyon liralık ÖTV’de eklendiğinde vergi gelirlerinin tam yüzde 10’unu içki ve sigaradan toplanan ÖTV oluşturuyor. Fakat bu oran özellikle son yıllarda bu hale gelmiş durumda. Geçmişte içki ve sigaradan toplanan ÖTV’nin toplam vergi gelirleri içindeki payı çok daha düşük seviyedeydi.

Google’da yapılan ‘etil alkol’ aramaları rekor kırdı!

Son 5 yıldır halkın alım gücünün enflasyon karşısında hızla değer kaybetmesi yurttaşları alternatif aramaya yönlendiriyor. Vergiler yüzünden içki tüketimini marketlerden karşılamayan insanlar etil alkolle evde içki yapımına başlıyor. Bu yıl Google’da “etil alkol” yazarak yapılan aramaların sayısı 5 yıl öncesine göre neredeyse 6 katına çıkmış durumda.

“Etil alkol” araması yıllara göre ne kadar arttı:

 • 2016: 2015’e göre yüzde 23,8 arttı
 • 2017: 2016’ya göre yüzde 99,8 arttı
 • 2018: 2017’ye göre yüzde 41,2 arttı
 • 2019: 2018’e göre yüzde 55,7 arttı.

SONUÇ: Google’da “etil alkol” yazarak yapılan arama sayısı 2019’da 2015’ten yüzde 444 daha fazla. Başka bir deyişle yapılan arama sayısı 5,5 katına çıkmış durumda.


Alkol zamları, ortalama enflasyonun çok üzerinde!

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre içkilere gelen zam ortalama enflasyonun çok üzerinde. Durum böyle olunca enflasyon oranı kadar zam alan ücretliler alkollü içkiler karşısında alım gücünü kaybediyor. Rakıya gelen zam oranı son 10 yılda yüzde 423, son 5 yılda ise yüzde 142. Buna karşılık son 10 yılda TÜFE sepetinin ortalama fiyatındaki artış oranı yüzde 159 iken son 5 yıldaki artış oranı yüzde 75. Başka bir ifadeyle rakı fiyatı diğer bütün mallara gelen ortalama zamlardan 2,5 kat daha fazla zamlandı. Diğer alkollü içeceklerde de durum farklı değil.

Türk Lirası, bira karşısında eriyor!

TÜİK verilerine göre ekim ayı itibariyle ortalama bira fiyatı 11,3 lira. Buna karşılık geçen yıl ekim ayında bu tutar 9,2 liraydı. Böylece enflasyonun yüzde 8,5 olduğu ülkede bira fiyatının artış oranı yüzde 36,1. Biraların ortalama fiyatı ise 10 yıl öncesine göre yüzde 401 oranında artış kaydetti.

Yıllara göre 200 lirayla kaç bira alınabilir?

 • 2009: 88,9 şişe
 • 2018: 21,7 şişe
 • 2019: 17,7 şişe

*Veriler TÜİK’in ortalama bira fiyatı verilerinden derlenmiştir.

ÖTV’nin payı yüzde 65 artırıldı

2002 Kasım’da yüzde 34 oy almasına rağmen TBMM’deki koltukların yüzde 60’ından fazlasına sahip olan AKP ilk kez 2003 bütçesini hazırlayıp onayladı. O yıl içki ve sigara üzerinden toplanan ÖTV’nin vergi gelirleri içindeki payı 2002’ye göre yüzde 65 artırıldı. 2019’a dek oran giderek arttı. Bütçenin battığı 2019 yılında ise günah vergilerinin toplam vergi gelirleri içindeki payı yüzde 10’u buldu.

Toplam vergi gelirlerinin ne kadar içki ve sigaradan toplanan ÖTV’dir?

 • 2000: 100 liralık vergi gelirinin 3 lirası
 • 2001: 100 liralık vergi gelirinin 3,1 lirası
 • 2002: 100 liralık vergi gelirinin 4 lirası
 • 2003: 100 liralık vergi gelirinin 6,6 lirası (AKP’nin hazırladığı ilk bütçe)
 • 2004: 100 liralık vergi gelirinin 7,4 lirası
 • 2009: 100 liralık vergi gelirinin 7,9 lirası
 • 2014: 100 liralık vergi gelirinin 8,2 lirası
 • 2019: 100 liralık vergi gelirinin 10 lirası (Bütçe açığı rekor kırdı)

*Veri kaynağı: Muhasebat Genel Müdürlüğü

**2019 verisi yılın ilk 10 ayı için derlenmiştir.


Kaynak: BirGün / Ozan Gündoğdu

Kirayı geciktirenlere kötü haber: Yasal faiz uygulanacak!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.