ABD Kuveyt’teki Arifjan üssünden tüm askerlerini çekiyor

İran’ın ABD’nin Irak’taki üslerini vurmasının ardından sıcak bir gelişme yaşandı. Reuters’ın son dakika geçtiği habere göre ABD, Kuveyt’teki Arifjan üssünden tüm askerlerini çekme kararı aldı.

ABD Kuveyt Arifjan üssü tüm askerlerini çekiyor

İran’ın ABD’nin Irak’taki üslerini vurmasının ardından tüm gözler bölgeye çevrildi. Dünyanın gündemine oturan saldırı sonrası ABD’nin hamleleri merakla beklenirken, sıcak bir gelişme yaşandı.

Reuters’ın son dakika duyurduğu habere göre ABD, Kuveyt’teki Arifjan üssünden çekilme kararı aldı.


Kuveyt Savunma Bakanı, söz konusu kampın yönetiminden sorumlu komutandan bir mektup aldıklarını ve tüm ABD askerlerinin üç gün içinde çekileceğinin bildirildiğini duyurdu.

Mektubun beklenmedik bir gelişme olduğunu belirten bakan, “ABD Savunma Bakanlığı’yla detayları öğrenmek için irtibat halindeyiz” ifadelerini kullandı.

kuwait Arifjan base kuveyt amerikan üssü

İran hükümet sözcüsü: ABD karşılık verirse daha başka tedbirler alırız

İran hükümet sözcüsü Ali Rabiei, Devrim Muhafızları’nın Irak’taki Amerikan güçlerine yönelik saldırısını övdü, ABD’nin karşılık vermesi durumunda Tahran’ın daha ağır saldırılar düzenleyeceği uyarısında bulundu.

Rabiei, “Biz militan değiliz ve bu bizim meşru hakkımız. ABD karşılık verirse, daha başka tedbirler alacağız” dedi.

Irak: İran saldırı öncesi resmi yoldan Başbakan’ı bilgilendirdi, saldırının düzenleneceği noktaları açıklamadı

Irak Başbakanlık ofisi, İran’ın Irak’taki Amerikan üslerine düzenlediği saldırının öncesinde, İranlı yetkililerin Kasım Süleymani suikastına verilecek karşılığın “an meselesi” olduğu bilgisini Bağdat’la paylaştıklarını açıkladı.

Başbakanlık ofisinden yapılan açıklamada, Başbakan Adil Abdül Mehdi’nin saldırı öncesinde İran’dan resmi, sesli bir mesaj aldığı kaydedildi.

Mesajda, Tahran’ın Adil Abdül Mehdi’ye sadece Amerikan askerlerinin bulunduğu hedeflerin vurulacağını bildirdiği, ancak belirlenen hedefleri açıklamadığı öğrenildi.


Erbil’deki Amerikan noktalarının vurulmasının ardından Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nden açıklama: “Kürdistan Bölgesi’ni çekişmenin içine çekmeyin”

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY) liderleri, Çarşamba günü Irak Şam İslam Devleti’ne (IŞİD) karşı mücadelede ABD öncülüğündeki koalisyonun “hayati” olduğunu söyledi ve koalisyon üyelerine örgütün yeniden canlanmasına izin vermemeleri çağrısı yaptı.

IKBY Başkanı, Başbakanı ve Parlamento Sözcüsü Çarşamba günü İran’ın Irak’taki ABD noktalarına düzenlediği saldırının ardından bir araya geldi. İran’ın füze saldırısı düzenlediği yerler arasında, IKBY’nin başkenti Erbil de vardı.

Yapılan yazılı açıklamada, “Kürdistan Bölgesi askeri adımların sorunları çözmeyeceğini yinelemektedir” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Kürdistan Bölgesi tansiyonun azaltılmasını ve sorunların diyalog ve diplomasiyle çözülmesini desteklemektedir. İstikrar ve barış arayışındadır ve bütün tarafları Kürdistan Bölgesi’ni çekişmenin içine çekmemeleri konusunda uyarmaktadır.”

Avrupa Komisyonu: Diyaloğa yer açmak için silahların kullanımı acilen durdurulmalı

Avrupa Komisyonu, Washington ve Tahran arasında artan gerilimin ışığında, silah kullanımının “acilen sona erdirilmesi” ve “diyaloğun yeniden başlatılması” çağrısı yaptı,

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Londra’ya ziyaretinden önce yaptığı basın açıklamasında, “Diyaloğa yer açmak için silahların kullanımı acilen durdurulmalı” dedi.


“Diyaloğun yeniden canlanması için mümkün olan her şeyin yapılması çağrısında bulunuyoruz” diyen Ursula von der Leyen, Londra ziyareti sırasında konuyu İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile de ele alacağını söyledi.

İran’daki depremlerin nedeni ABD’nin HAARP silahı mı?