Dudak kuruma ve çatlamalarına karşı pratik öneriler

Dudaklar özellikle soğuk ve kuru havanın etkisiyle kuruyor ve çatlaklar oluşuyor. Dudak kuruma ve çatlamalarına karşı pratik öneriler…

Dudak kuruma ve çatlamalarına karşı pratik öneriler

Dudak kuruma nedenleri neler?

Yetersiz sıvı alımının ve kötü beslenmenin de dudak çatlaması ve dudak kurumasına neden olduğunu söyleyen Liv Hospital Ulus Dermatoloji Uzmanı Dr. Figen Akın dudak kuruma sorununa karşı alınabilecek önlemleri anlattı.

  • Kuru ve soğuk hava
  • Diş hastalıkları
  • Alerji
  • Vücudun çok su kaybetmesi
  • Dudak ısırma ve dudak yalama
  • B12 Vitamini eksikliği
  • Sigara tüketimi
  • Dudak egzaması
  • A Vitamini fazlalığı

Dudak kuruma ve çatlaması ile baş etmek için:

Dudak kuruma ve çatlakları ile mücadelenin en bilinen yöntemi düzenli olarak nemlendirmektir. Sabah dışarı çıkmadan ve gece yatmadan önce kullanacağınız nemlendirici ile dudak kuruluğunun önüne geçebilirsiniz.


Vücut susuz kaldığında da dudak kuruluğu ve çatlakları oluşabileceğinden su tüketmek dudak bakımı için çok önemlidir. Günde 2 ya da 3 litre su tüketmeyi ihmal etmeyin. Su içmek hem cildinize hem de dudaklarınıza bakım yapacaktır.

Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağı ile dudaklarınıza bakım yapabilirsiniz.

Pek çok kişi dudak kuruluğunu azaltmak için diliyle dudağını ıslatır. Ancak şunu unutmamak gerekir: Her ıslanma sonrası dudak daha da kurur. Dudak daha da kurumaya başlar. O yüzden dille ıslatmanın mümkün olduğunca engellenmesi gerekir.

Kozmetik ürünlerde dudak kuruluğuna neden olabilir. Kullanılan rujların son kullanma tarihi çok önemlidir. Ömrü bittiğinde ruju mutlaka yenilemek gerekir. Aksi halde dudağın nefes almasını engelleyerek dudak çatlamalarına neden olabilir.

Hasarlanmayan hiçbir şey iyileşmez!

Dudak bakımı için evde yapabilecek çok basit uygulamaları ve kliniklerde yapılması gereken kök hücre ile nem aşısı uygulamalarını Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahı Op. Dr. Evrim Uçkunkaya anlattı.


Evde yapılacak dudak bakımı için öncelikli cilde uygun olan dermaroller’ı öneren Op. Dr. Uçkunkaya; “Gül yağı ve vazelin ile dudaklarınızı nemlendirebilir ve çatlakların onarılması sağlayabilirsiniz. Aynı zamanda şeker ve zeytinyağı ile yapacağınız dudak peelingi ile daha sağlıklı dudaklara sahip olabilirsiniz” diyor.

Dermaroller nedir?

Evde çok kolay yapılabilen bir uygulama olan dermaroller’ın ağrısız ve acısız bir uygulama olduğunu belirten Op. Dr. Evrim Uçkunkaya; “Hasarlanmayan hiçbir şey iyileşmez. Dermaroller’ın ucundaki ince uçlu iğneler, dudak üzerinde hasar oluşturarak ölü derinin atılmasını ve hücrelerin yenilenerek yerine sağlıklı hücrelerin gelmesini sağlar. Uygulamadan sonra gözenekler 10-15 saniye açık kalır.

Böylece uygulama sonrasında bölgeye uygulanan vitamin, nemlendirici, antioksidan kremler ya da Hyalüronik asit desteği,  daha hızlı ve daha kolay deri altına ulaşır. Hiçbir ürün kullanmasanız bile, uygulama sonrasında gözenekler açılacağı için cildiniz oksijen alacak, kanlanma artacak ve daha sağlıklı bir görünüme kavuşacaksınız. Hassas ve alerjik cilde sahipseniz daha küçük milimetrelerdeki dermaroller kullanmanızı öneririm.” diyor.

Gül yağı ve vazelin karışımıyla çatlaklara son!

Kuruyan ve çatlayan dudaklar için gül yağının mucizevi etkisinden faydalanın diyen Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Gül yağı, antioksidan ve antibakteriyel özelliğe sahiptir. Kışın dudak bakımınızda gül yağı ile vazelini karıştırarak kullanırsanız, çatlakları ortadan kaldırabilirsiniz. Nemini kaybedip kuruyan ve çatlayan dudaklarda ilerleyen aşamada yanma ve acı hissi de oluşur. 1.5 kaşık esmer şekere, 2.5 buçuk kaşık zeytinyağını ekleyerek dudaklarınıza çok bastırmadan peeling uygulayarak ölü deriden kurtulabilirsiniz. Şeker dudağınızın üzerindeki ölü deriyi atarken, zeytinyağı ise dudağınızı nemlendirecektir” dedi.

Nem aşısı ve Kök hücre ile dudak bariyerinizi artırın

Kış aylarında dudak ve cilt bakımı için Hyalüronik asit destekli nem aşısının en sık tercih edilen uygulama olduğunu söyleyen Op. Dr. Evrim Uçkunkaya, “Hyalüronik asit dediğimiz şey aslında şekerdir ve dudağa enjekte edildiğinde su molekülleriyle birleşerek uygulandığı bölgeye nem verir. Nem aşısı, dudak içerisine ve etrafına uygulanabilir. İçerisine ilave edilen aminoaistler ve vitaminlerle dudak bariyeri artırılarak daha sağlıklı bir görünüm elde edilir. Aynı zamanda Kök Hücre uygulaması ile cildin yapı taşlarını yeniden üretebiliyor ve cilde nem kazandırabiliyoruz.


İncelen ve kuruyan deriyi içten nemlendirmek ve güçlendirmek için PRP uygulaması da çok etkili sonuç veriyor. PRP uygulamasının 2’şer hafta arayla en az 4 kez yapılması ve yılda 1 kez tekrarlanması gerekiyor. Dudağa yapılan yağ enjeksiyonları ile de dudaktaki kanlanmayı arttırarak daha sağlıklı ve diri görünmesini sağlayabiliyoruz” diyor.

Cilt kuruluğu nedenleri neler? Kışın nelere dikkat edilmeli?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.