İran’ın dini lideri Hamaney: ABD’nin yüzüne tokadı indirdik

İran’ın dini lideri Hamaney, Irak’taki Amerikan üssüne yapılan saldırıların ardından ilk kez konuştu: “ABD’nin yüzüne tokadı indirdik! ABD’nin yozlaşmış rejiminin bölgedeki varlığı sona ermeli.” Diğer yandan İran Cumhurbaşkanı Ruhani’nin danışmanı “ABD’nin karşı saldırısı bölgede topyekün savaşa neden olur” açıklaması yaptı.

İran dini lideri Hamaney: ABD nin yüzüne tokadı indirdik
İran’ın dini lideri Hamaney, Irak’taki Amerikan üssüne yapılan saldırıların ardından ilk kez konuştu: ABD’nin yüzüne tokadı indirdik!

İran’ın dini lideri Hamaney: ABD’nin yüzüne tokadı indirdik

Hamaney’in açıklamalarından öne çıkanlar:


— Dün akşam onların (ABD’nin) yüzüne tokadı indirdik. ABD’nin yozlaşmış rejiminin bölgedeki varlığı sona ermeli.

— Şehit Süleymani sadece cesur değil, aynı zamanda insiyatif alan bir insandı. Attığı her adımın arkasında bilgelik, mantık vardı. Siyasi alanda da böyleydi. (…) Askeri güç gerekmediğinde, askeri güç kullanmazdı. Kendisi tehlikede olsa bile, çalışma arkadaşlarının hayatını korumada çok dikkatliydi. İran’daki faaliyetlerine baktığımızda, taraflı değildi, ama devrimin savunucuydu. Devrimi savunmak kırmızı çizgisiydi.

— Onun şehitliğinin yol açtıkları karşısında eğiliyorum. Onun şehit olması bu direnişi sağladı. Süleymani’nin şehitliği, dünyaya devrimimizin canlılığını gösterdi.

— ABD, Irak’ı Suudi Arabistan rejimine dönüştürmeye çalışıyor, Irak’ı sağılacak ineğe çevirmeye çalışıyor. Irak’taki liderler buna direndi, Kasım Süleymani danışmanlık yaparak bu amaca hizmet etti. Hizbullah’tan kurtulmak istediler, ki o Lübnan’ın İsrail’den bağımsızlığı için en önemli hareket.

— Hamaney’in konuşması zaman zaman dinleyicilerin “Amerika’ya ölüm” sloganlarıyla bölündü.

İran Cumhurbaşkanlığı Danışmanı: ABD’nin karşı saldırısı bölgede topyekün savaşa neden olur

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani’nin danışmanlarından Hüsamettin Aşena, ABD’nin karşı bir askeri eyleminin bölgede topyekün bir savaşa neden olacağını belirtti.

Aşena tweetinde “ABD’nin karşı bir askeri eylemi, bölgede topyekün bir savaşa neden olur. Ancak Suudiler farklı bir yol seçebilirdi – tam barış içinde olabilirlerdi” yazdı.

İran’da Kasım Süleymani’nin naaşı füze saldırılarının ardından toprağa verildi

İran’ın, Irak’taki ABD üslerine füze saldırısı düzenlemesinin ardından İran Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani’nin naaşı toprağa verildi.

Süleymani’nin naaşı İran’da memleketi Kerman’da yerel saat ile sabah 6’da toprağa verildi.

Törene katılanların ağıt yaktıkları duyuldu.

NBC’nin dış haberler baş muhabiri Richard Engel, “sembolizmin açık olduğunu, İranlıların şehitlerinin intikamını aldıktan sonra defin işlemini gerçekleştirdiklerini” söyledi.

Gazeteci Jenan Moussa da “füze saldırılarının Süleymani’nin öldürüldüğü saatte başlatıldığını, füze saldırılarının ardından da naaşının gömüldüğünü ve bunun sembolik olduğunu” aktardı.

Irak ordusu: Ayn el Esad üssüne 17, Erbil’e 5 füze atıldı

Irak ordusu, dün gece Anbar vilayetindeki Ayn el Esd hava üssüne 17, Erbil’e ise 5 füze atıldığını, füze saldırılarında ölen askerinin olmadığını açıkladı.

Ayn el Esad üssü, ABD öncülüğündeki IŞİD karşıtı koalisyonun askerlerinin barındığı üs.

Irak ordusundan yapılan açıklamada füze saldırılarının 01:45-02:45 saatleri arasında yapıldığı, üssü hedef alan 17 füzeden ikisinin patlamadığı belirtildi.

Erbil’e atılan 5 füzenin de koalisyon hedeflerini vurduğu, saldırılarda Irak güçlerinden kayıp verilmediği belirtildi.

CNN’e konuşan Amerikalı yetkililer: “Saldırılardan önce sığınaklara gidilmesi için yeteri kadar vakit oldu”; “Ayn el Esad Hava Üssü’nde konuşlanan ABD’li yok”

CNN televizyon kanalına konuşan bir ABD askeri yetkilisi, ordunun saldırılardan önce uyarılmak için yeteri kadar vakti olduğunu söyledi.


Yetkili, bu sayede tehlikeden etkilenebileceklerin sığınaklara gitmek için yeteri kadar süresi olduğunu aktardı. Yine kanala konuşan başka güvenlik yetkilileri ise Irak’taki Ayn el Esad Hava Üssü’nde ABD’lilerin olmadığını aktardı.

CNN’e konuşan Iraklı yetkililer ise kendilerinden saldırılar sırasında hayatını kaybeden birilerinin olmadığını söyledi.

İran’ın İngilizce televizyon kanalı Press TV ise füzelerin amaçlanan Amerikan hedeflerine isabet ettiğini söyledi.

Daha önce Amerikan televizyonlarına konuşan bazı Amerikalı yetkililer, İran’ın kimi hedeflerinin isabet etmediğini ifade etmişti.

İngiltere İran’ın füze saldırılarını kınadı, Tahran’a tansiyonu azaltma çağrısı yaptı

İngiltere, İran’ın Irak’taki Amerikan üslerine yönelik füze saldırılarını kınadı, tansiyonu azaltma çağrısı yaptı.

İngiltere Dışişleri Bakanı Dominic Raab, “İngiliz güçlerinin de aralarında olduğu Koalisyona ev sahipliği yapan Irak askeri üslerine yönelik İran’ın bu füze saldırısını kınıyoruz” dedi.

Bakan Raab sözlerini, “İran’a bu pervasız ve tehlikeli saldırılarını tekrarlamama ve acilen tansiyonu azaltma çağrısı yapıyoruz” şeklinde sürdürdü.

Danimarka ve Norveç orduları: Irak’taki füze saldırılarında ölen ya da yaralanan askerimiz yok

Danimarka ve Norveç orduları, İran’ın Irak’taki Ayn el Esad hava üssüne düzenlediği füze saldırılarında, üste bulunan askerlerinin zarar görmediğini açıkladı.

Danimarka ordusunun Twitter’dan yaptığı açıklamada “Ölen ya da yaralanan askerimiz yok” denildi.

Danimarka’nın IŞİD’e karşı mücadele eden uluslararası koalisyona destek vermek üzere, üste yaklaşık 130 askeri bulunuyor.

Üste yaklaşık 70 askeri bulunan Norveç de askerlerinin güvende olduğunu açıkladı.

Reuters’a konuşan Norçev ordu sözcüsü Brynjar Stordal, İran’ın füze saldırılarında ölen ya da yaralanan askerleri olmadığını söyledi.

Piyasaların İran’ın ABD üslerine saldırısına ilk tepkisi: Petrol, altın ve Japon yeni yükseldi

 • İran’ın ABD’nin Irak’taki hava üslerini vurmasının ardından petrol yaklaşık yüzde 4 yükseldi.
 • ABD tipi ham petrol (WTI) vadelileri yüzde 4,4 kadar yükseldi.
 • Brent tipi ham petrolün vadelileri 70 doların üzerine çıkarak yüzde 3,59 kadar arttı.
 • Kazançlarının bir kısmını veren Brent tipi petrolün varil fiyatı TSİ 06:35’te 69,38 dolar seviyesinden işlem görüyor.
 • Piyasalarda güvenli limanlara duyulan talebin artmasıyla Japon yeni ve altın yükseldi.
 • Amerikan dolarının Japon yeni’ne karşı yüzde 0,28 değer kaybettiği görüldü.
 • ABD devlet tahvillerinin ve açılan Asya piyasalarındaki hisse senetlerinin ise düştüğü görüldü.
 • Japonya’nın Nikkei endeksi yüzde 2,2; Avustralya hisseleri ise yüzde 1 düştü.
 • Amerikan hisse senetlerinin vadelilerinin de düştüğü gözlendi.
 • ING’nin Asya Pasifik bölgesi şef ekonomisti olan Rob Carnell, bunun basit bir riskten kaçış olduğu yorumunda bulundu.
 • Altının ons fiyatı spot piyasada yüzde 1,80% yükselerek 1.602 dolara kadar çıktı.

BAE Enerji Bakanı: Gerginlik tırmanıyor ancak savaş görmeyeceğiz, petrol arzı etkilenmez

Birleşik Arap Emirlikleri Enerji Bakanı Suheyl el-Mezrui, “Savaş görmeyeceğiz. İstediğimiz son şey Orta Doğu’da tansiyonun daha da artması” dedi.

Abu Dhabi’de katıldığı konferansta İran’ın Irak’taki ABD hedeflerine düzenlediği füze saldırılarını değerlendiren el-Mezrui, durumun Hürmüz Boğazı’ndan yapılan petrol ticaretine yönelik acil bir risk oluşturmadığını söyledi.

Yaşananın savaş olmadığını ve abartılmaması gerektiğini belirten el- Mezrui “Müttefikimiz ABD ile komşumuz İran arasındaki gerilimin tırmandığı açık, ve görmek istediğimiz son şey Orta Doğu’da tansiyonun daha da yükselmesi” diye konuştu.

El-Mezrui petrol tedariğinde kesintiye dair korku provoke edecek bir durum olmadığını da ekleyerek “Çok felaket bir tırmanış olmadığı sürece – ki bunun işaretlerini görmüyoruz – arzda bir kesinti öngörmüyoruz” diye konuştu.

flydubai Havayolları Bağdat uçuşunu iptal etti

Birleşik Arap Emirlikleri’ne ait flydubai Havayolları, İran’ın füze saldırıları ardından bugün Irak’ın başkenti Bağdat’a yapılacak olan seferini iptal etti.

Havayolu şirketi Irak’ın Basra ve Necef kentlerine uçuşlarının ise normal şekilde yapılacağını duyurdu.


Havayolu şirketi “Yetkililerle irtibat halindeyiz ve durumu yakından takip etmeyi sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

İran Devrim Muhafızları: ABD üssüne saldırıda 80 ABD askeri öldü


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.