İran Devrim Muhafızları: ABD üssüne saldırıda 80 ABD askeri öldü

İran Devrim Muhafızları istihbarat kaynakları, Irak’ta bulunan ABD üslerine yönelik füze saldırısında 80 ABD askerinin öldüğünü duyurdu. Açıklamada Amerikan askerleri için ‘terörist’ ifadesinin kullanılması dikkat çekti. Öte yandan Türkiye’deki İncirlik Üssü’ne kargo uçağı indi. Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu Bağdat’a gidiyor.

İran Devrim Muhafızları: ABD üssüne saldırıda 80 ABD askeri öldü

İran devlet televizyonun, “General Süleymani’nin intikamı alındı” şeklinde duyurduğu haberde, Devrim Muhafızları’nın Irak’ın el Anbar şehrinde bulunan Aynul-Esad hava üssüne saldırısında 80 ABD askerinin öldüğü ve 200 askerin yaralandığı açıklamasına yer verildi.

“ABD hava savunma sistemleri hiçbir karşılık veremedi”

Aynul-Esad hava üssüne 15 füze atıldığını ve 20 noktanın hedef alındığını açıklayan İran Devrim Muhafızları istihbarat kaynağı; “ABD hava savunma sistemleri saldırımız karşısında hiçbir karşılık veremedi” açıklamasını yaptı.


İran Devrim Muhafızları Ordusu, gece yerel saatle 01.30 sıralarında ABD’nin Irak’ta bulunan Aynul-Esad hava üssüne saldırı düzenledi. Ayrıca Irak’ın Erbil kentine de 5 füze düştüğü aktarıldı. Iraklı yetkililer, kayıplar arasında Iraklıların olmadığını açıkladı.

İranlı yetkililer ilk yaptıkları açıklamada, saldırının Devrim Muhafızları Kudüs Gücü Komutanı General Kasım Süleymani‘nin intikamı için yapıldığını söyleyerek, ABD’nin karşılık vermesi halinde topyekun savaşın başlayabileceği uyarısında bulundu. İran’ın ABD üslerine yönelik füze saldırısının ardından Süleymani’nin cenazesinin defnedildiği belirtildi.

İran: Meşru müdafaa adına orantılı adımlar atıldı

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif, ABD üslerine yönelik füze saldırısına ilişkin yaptığı açıklamada, “İran, BM Anlaşması’nın 51. maddesine göre meşru müdafaa adına orantılı adımlarını atmış ve tamamlamıştır” dedi.

ABD ile İran arasında aylardır devam eden gerilim cuma günü İran Devrim Muhafızları Komutanı Tümgeneral Kasım Süleymani ile üst düzey İranlı yetkililerin Irak’ta insansız hava aracı (İHA) ile öldürülmesi sonrasında Tahran yönetiminden bugün misilleme geldi. İran, ABD’nin Irak’taki iki üssünü vurdu.

İran devlet televizyonu bu saldırının arkasından peş peşe iddialar ortaya attı. İran devlet televizyonu tarafından yapılan açıklamada en az 80 “ABD teröristinin” öldürüldüğü belirtildi. İran Devrim Muhafızları’ndan üst düzey bir yetkiliye dayandırılan haberi uluslararası haber ajansları son dakika gelişmesi olarak aktardı. Haberde, Amerikan askerlerine “terörist” denirken, toplamda 15 füze fırlatıldığı belirtildi.

“ABD karşılık verirse 100 hedefi gözümüze kestirdik”

İran devlet televizyonunun haberinde füzelerin hiçbirinin engellenmediği belirtilirken, “Eğer Washington karşılık verirse bölgede İran’ın vuracağı 100 hedefi gözümüze kestirdik” ifadesi kullanıldı. Haberde ABD’ye ait helikopterlerin ve askeri mühimmatın da ciddi hasar gördüğü öne sürüldü.


Irak’tan saldırının detayları paylaşıldı: 30 dakika sürdü

Saldırıların ardından Irak yönetiminden de bir açıklama geldi… Irak ordusu, yerel saatle gece 01:45 ve 02:15 arasında 22 füze fırlatıldığını ve bunlardan 17’sinin Ayn el Esad Hava Üssü’ne düştüğünü açıkladı. Yetkililer 2 füzenin patlamadığını açıklarken 5 füzenin de Erbil’e düştüğünü ve hepsinin Koalisyon merkezini vurduğunu belirtti. Iraklı yetkililer, saldırılarda herhangi bir Iraklının yaralanmadığını duyurdu.

Yaşananların ardından İran devlet televizyonu, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani bir açıklama yaptı. Canlı yayında açıklamalarda bulunan İran Cumhurbaşkanı Ruhani, “Washington Kasım Süleymani’yi öldürerek kolumuzu kesmiş olabilir ama bu saldırıyla Amerika’nın bölgedeki bacağı kesildi” ifadesini kullandı.

Öte yandan İran’ın Dışişleri Bakanı Cevad Zarif saldırının ardından açıklama yaptı. Zarif, İran’ın Irak’taki hedeflerini vurması konusunda, “Meşru savunma” ifadesini kullandı.

İran haber ajansından Trump’a ‘kurgusal suikast’ görüntüleri paylaşıldı

İncirlik Üssü’nde hareketli dakikalar! Kargo uçağı iniş yaptı!

İran’ın Irak’taki ABD üssüne düzenlendiği saldırı sonrası gözler İncirlik’te… Sabah saatlerinde ABD’nin Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’ne bir kargo uçağı indi.

incirlik üssü hareketli abd kargo uçağı iran

İran, Devrim Muhafızları Komutanı Kasım Süleymani’ye düzenlenen suikast sonrası Irak’ta bulunan ABD üssü Ayn El Esad’a balistik füzeli saldırı düzenledi. Saldırının ardından ABD’nin Adana’da bulunan İncirlik Hava Üssü’ne sabah saatlerinde bir kargo uçağı inmesi dikkati çekti.

Çavuşoğlu Bağdat’a gidiyor

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, yarın Irak’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirecek.


Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, bölgede son yaşanan gelişmeler neticesinde artan gerginliğin azaltılması amacıyla 9 Ocak tarihinde Irak’a günübirlik bir ziyaret gerçekleştirecek. Ziyaret esnasında bölgedeki gelişmelerin yanı sıra ikili ilişkiler de ele alınacak.

İran’dan Kiev’e giden Ukrayna Havayolları uçağı düştü