Koray Akten ile proje sergisi: Silüetler, yansımalar, sokak portreleri

Fotoğrafçı ve fotoğrafçılık eğitmeni Koray Akten ve öğrencilerinin hazırladığı yeni sergi 25 Ocak-12 Şubat arası İstanbul İFSAK’ta gezilebilecek.

Koray Akten ile Proje Sergisi: Silüetler, yansımalar, sokak portreleri

Koray Akten ile Proje Sergisi: Silüetler, yansımalar, sokak portreleri

Sokak fotoğrafçılığı olarak adlandırılan fotoğrafçılık tarzı, fotoğrafçılığın özü, saf ve en zor hallerinden biri bana göre… Bu zorlayıcı fotoğrafçılık tarzı aslında hayatı, insanları, dolayısıyla kendimizi daha iyi tanımamız yolunda müthiş bir yolculuk. Bir meditasyon hali. “An”ın, o akışın, hayatın, tüm varlıkların ve kendimizin farkına varmamızı sağlayan bir yolculuk.


İşte bu tarzda kendini geliştirmek isteyen fotoğraf sevdalıları ile 2018 Aralık ayında bir araya geldik, bu işin teorisine bir göz atıp, on iki ay boyunca dört farklı dönemde açılan sınıflar halinde bol bol pratik yaptık, sahaya çıktık, fotoğraflarımızı eleştirdik, nasıl daha iyi fotoğraflar elde edebileceğimizi konuştuk, eksiklerimizin, zaaflarımızın üzerine gittik, geliştik, hayata farklı bir “göz”le “bakma”yı öğrenmeye çalıştık.

Şimdi bu on beş amatör fotoğrafçı, fotoğraf tutkusuyla dolu güzel insanı sergi açılışlarında kutlamak, onlara destek olmak ve fotoğraf yolculuklarında yanlarında olmak ister misiniz?

Biz çok isteriz sizleri de aramızda görmeyi.


Koray Akten

Koray Akten kimdir?

Fotoğraf: Ahmad Bhyri
Fotoğraf: Ahmad Bhyri

1969, İstanbul doğumlu. Galatasaray Lisesi ve İTÜ Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği mezunu.  1995 – 2015 arası bilişim ve telekom sektörlerinde pazarlama, satış, hizmet çözümleri satışı, iş geliştirme, yöneticilik, koordinasyon ve danışmanlık yaptı. 2007 yılından beri, 2009 – 2011 yılları arasında Yönetim Kurulu’nda da yer aldığı, İstanbul Fotoğraf ve Sinema Amatörleri Derneği İFSAK’ın Eğitim Birimi’nde temel fotoğrafçılık ve saha eğitmeni olarak görev yapmakta, sokak fotoğrafçılığı atölyesi ve projeleri yürütmektedir.

Serbest fotoğrafçı olan Koray Akten, ayrıca Facebook “Amatör Fotoğrafçılık Saha Eğitimi” sayfasında fotoğraf etkinlikleri düzenliyor, bire bir temel ve ileri düzey fotoğrafçılık, fotoğraf işleme dersleri veriyor, kurumsal fotoğraf kulüplerine danışmanlık yapıyor, fotoğraf projeleri ve gezileri organize ediyor.


Bilim ve diğer sanat dallarında araştırma, merak ve sorgulamayı teşvik etmek amacıyla sosyal medya üzerinden “Bugün Neyi Merak Edelim?” ve sinema sanatını sevdirmeyi, iyi filmler önermeyi hedeflediği “Sinema Hayattır” gibi sayfaları da hazırlayan Koray Akten doğum, aile ve özel gün fotoğrafçısı Dilara Akten ile evli ve bir çocuk babasıdır.

Koray Akten ile sokak fotoğrafçılığı


Deniz Alan Held
1974 Ankara doğumlu ama 2 yaşından beri Istanbullu. Çocukluk ve gençliği cimnastik ve dans çalışmalarıyla geçti. 2000 yılından beri yoga yapıyor. 2002 yılında evlenip yurtdışına yerleşti ama bir ayağı hep Istanbul'da oldu. Çocuklardan sonra, Norveç'te hayalindeki işin eğitimini alma fırsatı geçti eline. Trondheim Üniversitesi'nde Medya Bilimi ve Görsel Kültür dalında lisans ve yüksek lisans okudu. İki yıl Zürih, 10 yıl Trondheim'da yaşadıktan sonra 2014 yazında eşinin memleketi Almanya'ya yerleşti. Şİmdi iki oğlu ve eşi ile sakin bir hayat sürmekte, ve Türkiye'nin Gezi Gençleri'nce yönetileceği çağdaş bir ülke olduğu hayalini kurmakta. // ENGLISH: Born in Ankara in 1974, moved to Istanbul at age 2. Spent lots of time with gymnastic and contemporary dance at early ages. since 2000 practices rather yoga. Married to a German in 2002 and move to Zurich. Later lived 10 years in Norway/Trondheim and eventually settled down in Germany. Studied Media Science in Trondheim and finished master degree in 2012. Has two sons. Looking forward to the days that Turkey is eventually led democratically by the Gezi youth.