Çekirge istilası Türkiye’ye mi geliyor? Sosyal medyada bir numarada!

Sosyal medyada dolaşıma giren görüntülerle İran ve Irak’a geldiği söylenen çekirge istilasının bir sonraki adresinin Türkiye olacağı iddia ediliyor. Ancak iddiaları doğrular nitelikte hiçbir bilgi mevcut değil.

Çekirge istilası Türkiye ye mi geliyor? Sosyal medyada bir numarada!

Çekirge istilası Türkiye’ye mi geliyor? Sosyal medyada bir numarada!

Afrika’da başlayan çekirge istilası, sosyal medyada dolaşıma giren görüntülerle bir anda gündeme oturdu. Twitter’da açılan #çekirgeistilası etiketi, bir günde binlerce tweetin atıldığı bir konuya dönüştü.


İddiaların başında ise “çekirge istilasının Türkiye’ye yöneldiği” geliyor.

Sosyal medyada dolaşıma giren görüntülerde, çekirge istilasının Türkiye’nin sınır komşuları olan İran ve Irak’ta da ortaya çıktığı iddia ediliyor. Ancak bu konuda iki ülkenin resmi makamlarından yapılmış bir açıklama yok.

Türkiye risk haritasında yer almıyor

FAO’nun yayınladığı son haritaya göre Türkiye risk bölgeleri içinde yer almıyor.

fao çekirge istilası risk haritası

Haritaya göre yeşil bölgeler risk barındırmıyor. Sarı bölgeler hafif risk alanlarını ifade ederken, turuncu bölgeler çekirgelerin ürünler için tehdit oluşturduğu ve önlem alınması gereken bölgeleri gösteriyor. Kırmızı bölgeler ise yüksek risk alanlarını ifade ediyor.

Ayrıca FAO’nun çekirge hareketleri tahminlerine göre Mart-Haziran ayları arasında çekirge sürülerinin Türkiye sınırlarına yakın bölgelere hareket edeceği öngörülmüyor.

Birleşmiş Milletler’den uyarı!

Öte yandan Birleşmiş Milletler (BM) ise Doğu Afrika ülkelerindeki çiftçilerin hayatını aylardır kabusa çeviren çöl çekirgesi sürülerinin yeniden etkisini artırabileceğini duyurdu.


Anadolu Ajansı’nın geçtiği habere göre, BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO), yayımladığı durum raporunda, Afrika Boynuzu bölgesinde özellikle Kenya, Somali ve Etiyopya’da durumun kritik olduğuna ve yeni çekirge sürülerin oluşmaya başladığına dikkati çekti.

Bölgedeki durumun “alarm verici” seviyelerde olduğu belirtilen raporda, çekirgelerin yeniden üremeye başladığı ve bu sürülerin gıda güvenliğine benzeri görülmemiş tehdit oluşturduğu aktarıldı.

Raporda, çekirgelerin etkisini göstereceği ülkeler arasında Kenya, Somali, Etiyopya, Sudan, Eritre, Suudi Arabistan, Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Kuveyt, İran ve Pakistan gösterildi.

400 katına çıkabilir!

euronews’e konuşan BM Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Acil Durum ve Rehabilitasyon Bölümü Başkanı Daniele Donati de haziran ayına kadar çekirge nüfusunun rahatlıkla 400 katına çıkabileceğini söyledi

Dikkat çeken veriler

Bir kilometrekarede yer alan 40-80 milyon çekirge, sadece bir günde 35 bin kişiye yetecek gıdayı tüketebiliyor.

Çekirge sürüleri, her gün 150 kilometre yol katedebiliyor.


Kaynak: FOA – Food and Agriculture Organization of the United Nations (Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü) – Locust Watch: New swarms forming in Horn of Africa

ABD’de Corona alarmı: Bölgesel acil durum ve OHAL ilan edilmeye başladı