Türkiye ABD’ye 500 bin maske ve 2 bin litre dezenfektan gönderecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “ABD’ye yardım gönderiyoruz. Biz kendimize yeterli olmanın ötesinde, dostlarımıza destek verecek seviyelere ulaştık” demişti. Türkiye’den ABD’ye gönderilecek sağlık malzemelerinin içeriği belli oldu. 500 bin cerrahi maske, 2 bin litre dezenfektan gönderiliyor.

Türkiye ABD ye 500 bin maske ve 2 bin litre dezenfektan gönderecek

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın dün akşam yaptığı “ABD’ye yardım gönderiyoruz” açıklaması yapmıştı. Türkiye ABD’ye 500 bin maske ve 2 bin litre dezenfektan gönderecek.

Cumhurbaşkanı Erdoğan dün akşam yaptığı açıklamada; “Biz kendimize yeterli olmanın ötesinde, dostlarımıza destek verecek seviyelere ulaştık. Bugüne kadar 55 ülkeye malzeme desteği verdik. Son olarak ABD’ye, maske, siperlik, N95 maske, tulum ve dezenfektanlardan oluşan malzemeleri yarın gönderiyoruz” demişti.

Bu açıklamadan kısa bir süre sonra ise İletişim Başkanı Fahrettin Altun, ABD’ye gönderilecek malzemeleri sıralamıştı.

2 bin litre dezenfektan da paket içinde

Bu malzemeler arasında 500 bin cerrahi maske, 4 bin koruyucu önlük, 1500 koruyucu gözlük, 400 adet N95 maske, 500 yüz koruma maskesi ve 2 bin litre dezenfektan bulunuyordu.

Türkiye’den gönderilecek malzemeler ABD basınında gündem oldu… ABD’nin önde gelen medya platformlarından CNN, “Türkiye, ABD’ye tıbbi malzeme gönderiyor” başlığıyla duyurdu. Jennifer Hansler ve Gül Tüysüz’ün haberinde ise yardımların ABD’de nasıl dağıtılacağı sorgulandı.

Türkiye’nin salgının başlamasının ardından 55 ülkeye tıbbi malzeme ve ekipman gönderdiğinin hatırlatıldığı haberde, “Fakat bu malzemelerin tam olarak nerelere gönderileceği belirsiz. Bu malzemelerin salı akşamına doğru Maryland’deki Andrews Üssü’ne ulaşması bekleniyor. CNN, Beyaz Saray ve FEMA’ya (Federal Acil Durum Yönetim Ajansı) bu soruyu sordu” ifadesi yer aldı.

Milli Savunma Bakanlığı: TSK’ya ait uçakla ulaştırılacak

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, bugün Twitter üzerinden malzemelerin teslim süreci ile ilgili açıklama yaptı.

MSB’nin resmi Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatlarıyla hazırlanan ve COVID- 19 ile mücadelede kullanılacak olan tıbbi yardım malzemeleri, Türk Silahlı Kuvvetlerimize ait A400M tipi uçak ile ABD’ye ulaştırılacak” denildi.

Açıklamada, MSB ve Sağlık Bakanlığı tarafından hazırlanan ve ABD’ye ulaştırılacak sağlık malzemeleri arasında maske, yüz koruyucu siperlik, N95 maske ve tulum olduğu da duyuruldu.

Türkiye’nin maske ve tıbbi malzeme yardımı yaptığı ülkeler