Dolar/TL 7,26’yı, Gram Altın 395 TL’yi aşarak yeni zirveyi gördü

Geçtiğimiz hafta 7,0 seviyesini gören Dolar/TL (USD/TRY) kuru yeni haftaya da bu seviye üzerinde başladı ve kademeli olarak önce 7,10, ardından da 7,20 seviyesine yükseldi. Kur, bugün sabah seansında 7,25 ile 2018’de görülen tarihi zirveyi (7,23) aşarak rekor tazelemesinin ardından son saatte yeniden atağa geçti ve 7,2610 ile yeni rekoru gördü.

Dolar/TL 7,26 yı, Gram Altın 395 TL yi aşarak yeni zirveyi gördü tarihi rekor

Dolar/TL 7,26’yı, Gram Altın 395 TL’yi aşarak yeni zirveyi gördü

Koronavirüs salgınının küresel ekonomiye verdiği hasarı dizginlemek için Fed ve ECB başta olmak üzere tüm merkez bankaları parasal genişleme ve faiz indirimi adımları attı. Fed, son olarak yabancı merkez bankaları ile swap anlaşması yaparken Türkiye ile de anlaşma yapıp yapmayacağı merak ediliyordu.


Fed tarafından resmi bir açıklama gelmemesine karşın bölgesel Fed yetkilisinin swap hattı anlaşmalarının ABD ile karşılıklı güven ilişkisine ve en yüksek kredi standartlarına sahip olan ülkelerle yapıldığını açıklaması üzerine beklentiler de azaldı ve bu TL’ye negatif yansıdı.

Dün yabancı yatırımcılarla görüşen Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, swap görüşmelerinin sürdüğünü açıklarken rezervlerdeki azalma endişelerine karşın ise rezervlerin yeterli seviyelerde olduğunu söyledi.

Öte yandan BDDK’nın TL’deki düşüşü sınırlamak için attığı adımların sermaye kontrolü olduğu yönündeki kaygılara ise sermaye kontrolü olmadığı ve serbest piyasa şartlarının korunduğu açıklamasını yaptı.

Küresel piyasalarda risk iştahının düşük olması, doların değer kazanması ve gelişen ülke paralarının da baskılanmasına paralel değer kaybı yaşayan Lira, son gelişmelerle kaybını hızlandırdı ve bugün gelişen ülke paralarından negatif ayrışarak en çok düşüş yaşayan para birimi oldu.

Türk Lirası, bugün dolar karşısında tarihi düşük seviyeye inerken günlük bazdaki kaybı da yüzde 1 seviyesinde gerçekleşti.

Gram altın da rekor tazeledi


Ons altının 1,700 dolar altında yatay işlem görmesine karşın dolar kurundaki atak nedeniyle yurt içinde altın fiyatları da rekor tazeledi. Gram altın 395,700 TL, çeyrek altın 646 TL ve Cumhuriyet altını 2 bin 575 TL ile zirve yaptı.

BDDK’dan internette döviz kuru manipülasyonu için yönetmelik