AVM’ler açıldı! Bilim Kurulu üyesi: Zorunda kalmazsam AVM’ye gitmem!

AVM’lerin 4’te 3’ü açılıyor. Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, “Çok zorunda kalmazsam alışveriş merkezine gitmem” dedi.

AVM ler açıldı! Bilim Kurulu üyesi: Zorunda kalmazsam AVM ye gitmem!

Fox TV’de İsmail Küçükkaya’nun sunduğu “Çalar Saat” programına katılan Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Alpay Azap, alışveriş merkezlerinin açılışına dair çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Küçükkaya’nın “Siz AVM’ye gider misiniz” sorusu üzerine Azap, “Gitmem, çok zorunda kalmazsam gitmem” yanıtını verdi.


“AVM’ye gitmem gerekirse tedbirlere dikkat ederek giderim, işimi halledip ayrılırım” diyen Azap, salgın öncesindeki gibi topluca AVM’ye gidip vakit geçirmenin yapılmaması gerektiğini vurguladı.

Azap, eski normale dönüşün 1-2 yıl boyunca mümkün olmayacağını belirtti.

Ülke genelinde birçok AVM, bugün kapılarını açıyor.

İlk vakanın görüldüğü 11 Mart tarihinden kısa bir süre sonra AVM’ler de kapılarını müşterilerine kapatmıştı. Tartışmalı bir süreçten sonra kimi bilim insanlarının itirazları olsa da AVM’ler bugün itibarıyla açıldı.

AVM yönetimleri ile markalar arasında kira tartışması AVM’ler açılmadan bir süre önce başladı. Kimi markalar belli bir ay kira alınmamasını daha sonra ciro üzerinden kira alınmasını istiyor. Çünkü insanların bir anda AVM’lere eski alışkanlıklarında olduğu gibi aynı tempoda gitmeyeceklerini düşünüyorlar. Bugün Türkiye’deki 436 AVM’nin yaklaşık yüzde 80’inin açılması bekleniyor.

Alışveriş Merkezi Yatırımcıları Derneği (AYD) Başkanı Hüseyin Altaş açılacak AVM’lerde uygulanacak güvenlik önlemlerine ilişkin bilgiler vermişti.

Hangi AVM ve mağazalar açıldı?

HANGİLERİ AVM’LER AÇILIYOR?

İstanbul’da ünlü AVM’ler Kanyon ve Zorlu Center bugün açılıyor. Başta Multi ve Ece AVM’leri olmak üzere AVM’lerin yüzde 80’i kapılarını açıyor.

Forum İstanbul, Marmara Forum, Forum Ankara Outlet, Forum Erzurum, Forum Trabzon, Forum Gaziantep, Forum Mersin gibi bütün Forum AVM’ler açacak.

Ece bünyesinde de Marmara Park, Aqua Florya, Axis İstanbul, ANKAMall, Espark, Park Afyon, TerraCity, Antalya Migros Alışveriş Merkezi gibi AVM’ler bulunuyor.

Gülaylar Group’taki City’s Nişantaşı, Meydan, Kozyatağı, Carrefour AVM açıyor. Mall of İstanbul, Mall of Antalya, Venezia, Korupark Zafer Plaza, İsfanbul, Viaport, Viaport Marina Tuzla ilk açacak AVM’ler arasında adı geçenler.

Daha önce 1 Haziran’da açılacağını duyuran Rönesans Grup AVM’lerinin de mayısta açılış planladığı öğrenildi. Rönesans Grup’a ait AVM’ler İstanbul’da Optimum, Hilltown, Piazza, Maltepe Park, Adana Optimum AVM, Kahramanmaraş Piazza AVM, Şanlıurfa Piazza AVM, Ankara Optimum AVM, Samsun Piazza, İzmir Optimum gibi alışveriş merkezi şubeleri bulunuyor.

AVM’lerde ilk etapta mağaza açacak markalar arasında LC Waikiki, Defacto, Mavi, Koton, İpekyol, Twist, Boyner, Beymen, Vakko, Flo, Colin’s gibi markalar açılış yapacak.


AVM’lerde alınacak önlemler:

Buna göre bugün itibariyle ikinci bir düzenlemeye kadar AVM’lerde şu kurallar geçerli olacak:

• Maskesiz müşteri AVM’ye alınmayacak.

• Müşteriler AVM’ye girmeden önce ateşleri ölçülecek.

• AVM’ler termal kamera ile izlenecek, vücut ısısı yüksek olan tespit edilebilecek.

• Müşterilerin mağazalarda 2 metre sosyal mesafe kuralına uyması sağlanacak.

• AVM’lerde her 10 metrekareye bir müşteri kabul edilecek şekilde içeri insan alınacak.

• Yürüyen merdivenlerin her bir saatte bir dezenfekte edilmesine özen gösterilecek.

• AVM içindeki sinema salonları, spor salonları, restoranlar ve kuaförler kapalı kalacak.


Kuaförler ve güzellik salonları

Öte yandan uzun süredir kapalı olan kuaförler ve güzellik salonları da bugün itibarıyla yeni önlemlerle açılıyor. Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı tedbirlere göre kuaförler ve güzellik salonlarında yeni dönemin kuralları şöyle:

• Müşteriler randevu ile kabul edilecek.

• Müşterilere olabildiğince az personel ile hizmet verilecek.

• Kuaförlerde müşteriler birer koltuk boşluk bırakarak oturacaklar.


• İş yerinde satışa sunulan şampuan ve kozmetik gibi ürünler mümkün olduğunca cam tezgahın arkasına konacak, ortalıkta bulundurulmayacak.

Berberlerde yüzde 40’a varan zamlı fiyat tartışması