Twitter’dan Trump’a misilleme: Paylaşımı bayraklandı!

Twitter, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya şirketlerine ilişkin imzaladığı kararnamenin ifade özgürlüğünü ihlal ettiğini belirterek ‘gerici ve politize olmuş bir yaklaşım’ açıklamasını yaptı. Trump’ın Minneapolis’teki eylemcileri tehdit eden paylaşımı da Twitter tarafından bayraklandı.

Twitter Trump kararname: Paylaşımı bayraklandı!

Twitter yönetimi, ABD Başkanı Donald Trump’ın sosyal medya şirketlerine ilişkin imzaladığı kararnameye ilişkin açıklama yaptı.

Açıklamada, Trump’ın bu adımının ‘gerici ve politize olmuş’ bir yaklaşıma sahip olduğu vurgulandı.

Twitter’dan yapılan açıklamada ayrıca, kararnamenin ‘ifade özgürlüğünü ihlal ettiği’ belirtilerek şu ifadeler kullanıldı:

“Bu kararname, yasalara gerici ve politize edilmiş bir yaklaşımdır. ‘Bölüm 230’ Amerikan inovasyonunu ve ifade özgürlüğünü korur ve demokratik değerler tarafından desteklenir. Bu yasayı tek taraflı olarak aşındırmaya yönelik girişimler, çevrimiçi konuşma ve İnternet özgürlüklerinin geleceğini tehdit ediyor.”

Twitter, ABD Başkanı Trump’ın paylaşımını bayrakladı: Şiddeti yüceltiyor

Öte yandan Twitter, Trump’ın bu sabah Minneapolis’teki protestocuları tehdit ettiği paylaşımı “şiddeti yücelttiği” gerekçesiyle bayrakladı.

Trump bugün yaptığı paylaşımda, “Bazı serseriler George Floyd’un anısına saygısızlık ediyor. Şimdi Vali Tim Walz ile konuştum ve ordunun onun yanında olduğunu söyledim. Zorluk çekerlerse durumu kontrol altına alacağız. Ancak yağma başladığında kurşunlar uçmaya başlar” diye yazdı.

Trump twitter flagged bayraklanan paylaşımı

Twitter, Trump’ın bu paylaşımını kısa süre içinde bayrakladı. Paylaşımın üstünde, “Bu tweet Twitter’ın şiddeti yüceltmek ile ilgili kurallarını ihlal ediyor. Ancak Twitter bu paylaşımın yayında kalmasının kamu yararına olduğuna karar verdi” şeklinde bir uyarı bulunuyor.

Tartışma nasıl başlamıştı?

Twitter, son günlerde sosyal medya platformlarında dezenformasyonun yayılmasının önüne geçmek için bazı paylaşımlarının altına eklediği ‘bilgiyi doğrulama’ etiketini, salı günü Trump’ın California eyaletindeki ‘uzaktan oylama’ konusunda attığı tweetlere de uyguladı.

Söz konusu uyarının gündem olmasının ardından Trump olay hakkında Twitter üzerinden yaptığı açıklamada, Twitter’ı “3 Kasım’daki seçimlere müdahale etmeye çalışmak” ve “ifade özgürlüğünü kısıtlamak” ile suçladı.

Trump, çarşamba sabahı yaptığı Twitter paylaşımında ise, “Cumhuriyetçiler, sosyal medya platformlarının, muhafazakar sesleri susturmaya çalıştıklarını hissediyor. Bunun olmasına izin vermeyeceğiz, bu platformlara ya güçlü düzenlemeler uygulayacağız ya da bunları kapatacağız” tehdidinde bulundu.

Gelişmelerin ardından Trump, sosyal medya konusunda kararname imzaladı ve şunları söyledi:

“Kararnameyle sosyal medya şirketleri artık sorumluluktan muaf olmayacak. Bugün ifade özgürlüğünü en büyük tehlikelerden birinden korumak için buradayız. Twitter’ın bir içeriğin doğruluğunu kontrol etmeyi ya da görmezden gelmeyi tercih etmesi siyasi aktivizmden başka bir şey değildir.”

Mahkemelerin açılma tarihi belli oldu: HSK’dan açıklama