Corona pandemisi insanlığı asteroid çarpmasına hazırlayabilir

ABD’li bilim insanları dünya genelinde milyonlarca insan bulaşan corona virüsün gezegenimizi olası bir asteroid tehdidine karşı yürütülecek mücadeleye hazırladığı görüşünde.

Corona pandemisi insanlığı asteroid çarpmasına hazırlayabilir
Corona pandemisi insanlığı asteroid çarpmasına hazırlayabilir

ABD’li bilim insanları, corona virüs  pandemisinden de olumlu sonuçlar çıkarılabileceği görüşünde: İnsanlığı olası bir asteroid çarpmasına hazırlayabilir…

İngiliz Independent gazetesinde yer alan habere göre; bilim insanları corona virüsü ile mücadele kapsamında atılan adımlar gezegenimize hızla yaklaşan tehlikeli bir göktaşına hazırlanmamızı sağlayabileceğinin altını çiziyor.

Uzay Kaşifleri Birliği Yakın Dünya Nesneleri Komitesi’ne başkanlık Thomas Jones, konu ile ilgili yaptığı açıklamada “Corona virüsün, asteroid çarpışmasını engellemek isteyenler için iyi bir vaka çalışması olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

NASA’nın Gezegensel Savunma Sorumlusu ve Gezegensel Savunma Koordinasyon Ofisi’nin (PDCO) program yöneticisi Lindley Johnson ise pandemiyle asteroid tehlikesi arasında bazı paralellikler bulunduğunu belirtti.

Peki gezegenimiz olası bir asteroid çarpmasına kadar ne kadar hazırlıklı?

meteor çarpması asteroid

Hollywood filmlerinin en popüler konularından biri olan bu senaryoya cevap NASA’dan gelmişti.

Amerikan Havacılık ve Uzay Dairesi, NASA’ya göre, böylesi bir durumda geleceğimiz hiç de parlak değil.

Gezegenimizin göktaşı çarpmasına karşı hazır olmadığı uyarısında bulunan NASA çalışanı Dr Joseph Nuth, American Geophysical Union‘ın (Amerikan Jeofizik Birliği) toplantısında yaptığı konuşmada sürpriz bir asteroide müdahale edecek sürenin olmayabileceğinin altını çizmişti.

Her an bir asteroid çarpması gerçekleşebilir

En büyük sorunun insanlığı böyle bir durumda ne yapacağına dair kesin bir yol haritasının bulunmaması olduğunu belirten Nuth; bu denli bir riskin her an gerçekleşebileceğinin altını çizmiş ve bir de öneride bulunmuştu.

Nuth’a göre, bu riski ortadan kaldırmanın en garanti yolu uzaya tek görevi gezegenimize çarpması muhtemel asteroidleri inceleyecek bir araç göndermek.

Yeterli ödeneğin ayrılması durumunda bu aracın bir yıl içinde göreve başlayabileceğini belirten Nuth; söz konusu aracın gezegenimize çarpma olasılığı olan asteroidleri durdurabilecek kapasitede de olacağını sözlerine eklemişti.

indigo dergisi google news

Tarihte ilk kez özel bir şirket (SpaceX) uzaya insan gönderdi