Ergonomik çalışma ortamı: Masa, sandalye, monitör nasıl seçilmeli?

İş yerinde ergonomik bir çalışma ortamı için masa, sandalye, monitör, klavye, fare nasıl seçilmeli? İnsan bedeni masaya bağlı, sürekli ekrana bakar konuma uygun yaratılmadığından masa başı duruş şeklinin sağlığa zarar vermesi beklenmedik bir durum değil.

ergonomik çalışma monitör

Ergonomik çalışma ortamı: Masa, sandalye, monitör nasıl seçilmeli?

Yoğun iş temposuyla birlikte, ofisler, çalışma masaları en fazla zaman geçirilen yerler halini almaya başladı. Ancak bu hareketsiz yaşam ve sabit oturma düzeni kullanıcıların sağlığını olumsuz yönde etkilemeye, duruş problemlerini, boyun, sırt ve bel ağrılarını da artırmaya aday. Bu yaşam tarzının sağlıklarına olumsuz etki yaratmayacağından emin olmak isteyen çalışanların monitör, masa ve sandalyelerini nasıl daha ergonomik şekilde yerleştireceklerini öğrenmeleri gerekiyor.


LG, tüketicilerin sağlığını korumaya katkıda bulunmak, rahatça çalışmalarını sağlayacak ergonomik bir çalışma alanı oluşturmak için bazı ipuçları paylaştı.

Ergonomik bir masa ve sandalyeye yatırım şart

Doğru monitörü seçme ve doğru bir şekilde yerleştirme konusu çözüldükten sonra, konforunu iyileştirme konusunda ciddi olan kullanıcıların ergonomik bir masa ve sandalye sağlam bir yatırım yapması gerekiyor. Masa yüksekliği büyük bir fark yaratıyor; kullanıcı, dirseklerini masaya koyduğunda klavyenin kollarıyla 90 derecelik açı yapması gerekiyor.

Bu kural bir stant masada çalışıldığında da değişmiyor. Geleneksel bir masa tercih ediliyorsa, ergonomik bir sandalye de olmazsa olmazlardan. Klavyeden uzağa düşmemek için sandalyenin kolluklarının mutlaka masanın altına girebilmesi gerekiyor. Bu nedenle sandalye seçerken kollukların ayarlanabilir olduğundan emin olmak gerekiyor.

Ayarlanabilir bel desteği, omurgadaki basıncı azaltırken rahat bir duruş elde edilmesine de yardımcı oluyor. Sandalyenin, kullanıcının dizleri 90 derece bükülmüş olarak ayaklarının yere düz basmasını sağlayan bir yüksekliğe ayarlanması gerekiyor.

Monitör yüksekliği önemli

Hem göz yorgunluğu hem de boyun ağrısından kaçınmak için doğru monitör ekranı kadar monitör standı da çok önemli. İster basit, bağımsız bir yükseltici, ister toplam hareket özgürlüğü sunan yüksek teknoloji ürünü bir monitör kolu olsun daha sağlıklı çalışmanın çözümü monitör standı. Monitör standı ile ilgili en iyi şey, monitörünüzü rahat bir yüksekliğe yerleştirmenin yanı sıra masadaki alanı da boşaltması. Ultra geniş monitörler, sabit kalmaları için özellikle sağlam bir standa ihtiyaç duyuyorlar.


Monitör doğru konumda mı?

Monitörün yanlış pozisyonda olması göz yorgunluğuna, boynunda ve sırtta zaman içinde daha da ciddi kas-iskelet problemlerine dönüşebilen ağrılara yol açabiliyor. Monitörünüzü doğru bir şekilde konumlandırmak için şu noktalar kontrol edilebilir:

  • Monitör kullanıcıların tam olarak önünde durmalı, kullanıcı monitöre bakmak için başını çevirmeye gerek duymamalı.
  • Monitör, kullanıcıdan en az bir kol boyu (gözlerden 43 cm uzakta) olmalı.
  • Monitör parlak ışıktan uzak, pencereye doğru bir açıda, ışığı kesecek şekilde konumlandırılmalı. Çok güneşli günlerde yakınlardaki pencerelerden gelen güneş ışığı perde ve ya benzeri bir nesne yardımıyla kesilmeli.
  • Göz hizasında veya hemen altında bir yükseklikte olmalıdır. Bu, gözlerin ekranın ortasına bakması anlamına geliyor. Ekranın üst kısmını göz seviyesinden yaklaşık 17 derece daha düşük tutacak bir monitör standı kullanmak gerekiyor.

Temel olarak, kullanıcıların monitöre herhangi garip bir duruş pozisyonuna girmeden, vücutlarını germeden veya bükmeden bakabilmeleri gerekiyor. Kullanıcıların mükemmel konumu almasını kolaylaştıran çok yönlü ekran yüksekliği, eğim ayarları içeren yerleşik ergonomik özellikleri sayesinde konforlu çalışma koşulları oluşturuyor.

QHD IPS ekranlar, görüntü kalitesinin her açıdan olağanüstü olduğu anlamına geliyor, bu nedenle, kullanıcıların ekranı net bir şekilde görebilmeleri için kafalarını eğmelerine veya gözlerini yormalarına gerek kalmıyor.

lg 34WL50S monitör ekran

Göz yorgunluğunu ortadan kaldırmak için

Doğru monitör yüksekliği ve mesafesiyle bile, parlak bir bilgisayar ekranının önünde oturmak gözlere çok fazla yük bindiriyor. İyi haber şu ki, doğru monitörü seçmek, çalışırken oluşan göz yorgunluğunu azaltıyor. LG 34WL50S gibi monitörler mavi ışığı azaltıyor. Uzun belgeleri okurken bile göz konforunu sağlayan Reader Modu ile ön plana çıkıyor. Aynı zamanda gözleri yorucu titreşimlerden koruyan sabit bir görüntü oluşturmak için, titremeyi neredeyse sıfıra indiren Flicker-Safe özelliğine de sahip.

Rahat gözler için kavisli ekranlar

Monitörü yerleştirirken göz hizasını doğru ayarlamanın yanı sıra, göz yorgunluğunu azaltmanın başka bir yolu da, tüm ekranı aynı anda görmeyi kolaylaştırmak için göz eğriliğini izleyen kavisli bir monitör seçmek.

Bu seçim, düz ekranın dış kısımları görüş alanı dışında olabileceği ve göz yorgunluğuna yol açabileceğinden, büyük monitör ekranları için büyük bir fark yaratıyor. Ergonomik olarak tasarlanmış kavisli monitörler, büyük kavisli ekranı, hassas renk üretimi ve daha net, daha parlak HDR sayesinde göz yorgunluğu olmadan sürükleyici bir deneyim sunuyor.

Ergonomik klavye ve fare


Son olarak, ergonomik klavye ve farelerin kullanıcılar için gerçekten faydalı olup olmadığı hakkında birçok tartışma var. Araştırmalar, ergonomik bir klavyenin bilek sakatlanmalarına çare olmadığını gösteriyor. Bu klavyelerin diğer bir dezavantajı da, yazmayı yavaşlatması. Ayrıca kullanımı sezgisel değil ve farklı yorgunluklara neden olabiliyor.

Ofis ortamında oturarak çalışanlar için öneriler


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.