Ofis ortamında oturarak çalışanlar için öneriler

Tüm gün ofis ortamında oturarak çalışmak çok rahat gibi görünse de bir takım sorunları beraberinde getiriyor.

Ofis ortamında oturarak çalışanlar için öneriler

Ofis ortamında oturarak çalışanlar için öneriler

Medicana Kadıköy Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, masa başında çalışmanın yarattığı olumsuzlukları ve çözüm önerilerini anlattı.


Günümüzde kas ve iskelet sistemi hastalıklarının daha çok bilgisayar kullananlarda, öğrencilerde, yazarlarda, bankacılarda, memurlarda ve sekreter gibi ofis çalışanlarında olduğunu belirten Medicana Kadıköy Hastanesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Uzmanı Dr. Ruhsan Cihan, bu mesleği yapan kişilerde boyun, omuz, el bileği ve sırt bölgesinde ağrı görüldüğünü söylüyor.


İş başarısını ve kalitesini de düşüren rahatsızlıkların, bazı temel ergonomik önlemlerle engellenebileceğini belirten Cihan, “Uzun süre oturarak çalışmak, kalça ve bel ağrılarına, sırtın alt ve üst bölgesinde ağrılara, omuz, bilek ve boyun rahatsızlıklarına neden olabiliyor.


Kullanılan masa, sandalye, klavye, fare ile uygun çalışma koşulları yaratmak mümkün. Çalışılan ortamın uygun aydınlatılması, sıcaklığının iyi ayarlanmış olması ve gürültü düzeyinin kabul edilebilir olması da yine çalışma verimliliğini etkileyen unsurların başında geliyor” dedi.

Dr. Ruhsan Cihan, ofis ortamında alınabilecek ergonomik önlemleri şöyle sıralıyor;

 • Çalışma alanının iyi düzenlenmiş olması gerekir. Sinir-tendon hasarına neden olduğu için kolların masa yüzeyinden aşağıda kalması ve buna bağlı olarak bileklerin sürekli masa kenarına dayalı tutulmaması gereklidir.
 • Masa ve sandalyelerin kişiye özel ayarları yapılmalı. Ayaklar düz olarak yere temas etmeli, diz 90 derece açılı olarak konumlandırılmalı, sandalyede beli destekleyen parça olmalı, sırt dik, omuzlar rahat, dirsekler 90 derece açılı ve bilekler nötral pozisyonda tutulmalıdır.
 • Monitör, klavye ve fare kişiye uygun düzenlenmeli. Monitöre uzaklık, görüntüye, ekran çözünürlüğüne, yazıların okunabilirliğine ve monitörün büyüklüğüne göre ayarlanmalıdır. Ortalama olarak göz-ekran uzaklığı en az kol mesafesi kadar uzaklıkta olmalıdır.
 • Yazı yazarken sadece 2 parmak kullanılmamalı, bütün parmaklarla yazı yazılmalıdır. Klavyenin önünde yeterli boşluk olmalıdır.
 • Uygun ışık kaynağının seçilerek ofis ortamının aydınlatmasının sağlanması gerekir. Ortam ne çok aydınlık ne de çok karanlık olmalıdır.
 • Oturma ve ayakta durma sırasında vücudun uygun duruş şekli ayarlanmalıdır. Kullanılan sandalye ileri geri gidebilmeli,  360 derece dönebilmeli, yüksekliği ayarlanabilmeli, bel eğimini desteklemeli, sırt desteği ayarlanabilmeli, oturma yüzeyi yandan kalçalara baskı yapmamalıdır. Baş nötral pozisyonda tutulmalıdır. Kişi tüm alanlara rahatlıkla ulaşabilmeli ve bu sırada vücudu eğilip bükülmemelidir. Oturma postürü sürekli değiştirilmelidir.

Daha sağlıklı bir ofis çalışanı olmanın ipuçları!

 • Asansör kullanmayın (0-5 kat)
 • İş yerinde çay, kahve gibi ihtiyaçlarınızı kendiniz yürüyerek almayı tercih edin
 • Öğle arasında iş arkadaşlarınızla yürüme grubu oluşturun
 • Kurum bünyesinde spor hocası barındırabilirsiniz
 • Kurum içinde spor turnuvası düzenleyebilirsiniz
 • Boyun, nefes, omuz, ayak ve el bilek egzersizleri yapabilirsiniz
 • Sırt ve bel kaslarını çalıştıracak hareketler ve ilgili kaslara germe egzersizleri yapabilirsiniz

Ofiste yapacağınız egzersizler ile ortopedik sorunlardan kurtulun


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.