İyileşen yetişkin corona hatalarının 4’te 3’ünde kalp hasarı oluştu!

Koronavirüsü atlatan hastalara ilişkin yapılan bir araştırmada, daha önce kalp sorunu olmayan 100 eski hastadan 78’inin emar taramasında kalp hasarı oluştuğu tespit edildi.

kalp hasarı

İyileşen yetişkin corona hatalarının 4’te 3’ünde kalp hasarı oluştu

Independent’ın haberine göre, araştırma kapsamında incelenen 45 ile 53 yaşları arasındaki Covid-19 hastası yetişkinlerin yüzde 78’inin iyileştikten haftalar sonra sonra kalp kası ve kalp zarında iltihap olduğu tespit edildi.


Manyetik rezonans görüntüleme (Emar-MRI) tekniğiyle yapılan araştırmayı yapan Alman doktorlar sonuçları hakemli tıp dergisi JAMA Kardiyoloji’de 27 Temmuz’da yayımladı.

Çalışmada incelenen 100 eski hastaların yarısının emar işlemi yapılmasından iki aydan uzun süre önce taburcu edildiği vurgulandı. 36 hastanın devam eden nefes darlığı ve genel yorgunluk hali bildirdiği, 71’inin kalp kasındaki kan yapıcıların zarar gördüğü açıklandı.

Hiçbiri kalple ilgili belirtiler göstermemişti

Çalışmanın ortak yazarı, Frankfurt Üniversitesi Hastanesi’nden kardiyalog ve klinik farmakolog Dr. Valentina Puntmann incelenen 100 hastanın hiçbirinin koronavirüsün kalpteki belirtilerinden herhangi birini deneyimlemediğini ayrıca Covid-19’a yakalanmadan önce genellikle sağlıklı bireyler olduğunu söyledi.

Puntmann “Hem hastalar hem de biz bulguların şiddeti ve yaygınlığına şaşırdık. Ve orijinal hastalığın haftalar önce kaybolmasına rağmen hala çok güçlüydüler. Hastaların çoğunun kalp kası ve kalp zarında devam eden iltihaplanma olduğuna ilişkin kanıtlar keşfettik” dedi.


Araştırmacılar Emar bulgularının miyokardit (Kalp kası iltihabı) ve perikardit (kalp zarı iltihabı) ile uyumlu olduğunu belirtti. Miyakardit, kalbin kan pompalama işlevi azalması nedeniyle düzensiz kalp ritmine yol açıyor. Perikardit rahatsızlığındaysa kalbin etrafını saran koruyucu dokular zarar görüyor ve bu da göğüs ağrısına neden oluyor.

Araştırmacılar ayrıca hastaların üçte ikisinin evde iyileştiğini ve yüzde 18’inin hiçbir Covid-19 belirtisi göstermediğini, yaklaşık yarısının da hafif-orta düzeyde hastalık belirtileri geçirdiğini açıkladı. Puntmann “Henüz kalp yetmezliği gelişimi gibi uzun dönemli doğrudan kanıtlara sahip olmasak da gelecek birkaç yılda bunun külfeti ağır olabilir” dedi.

JAMA Kardiyoloji dergisinde pazartesi günü yayımlanan bir diğer çalışmada da, Covid-19’dan ölen hastalar üzerndeki otopsiler sonucu 39’undan 16’sının kalbinde enfeksiyon tespit edildi.

Otopsilerde incelenen hastaların 78 ile 89 yaş aralığında olduğu belirtilirken, çalışmanın yazarlarından Hamburg-Eppendorf Üniversitesi Tıp Merkezi’nden kardiyolog Dirk Westermann “Covid-19 kalbe hastalığı bulaştırabilir ve ağır vakalarda virüs burada çoğalıyor gibi görünüyor. Virüsün, iyileşenlerin kalbini uzun vadede etkileyip etkilemediğine bakacak takip araştırmalarına ihtiyaç var” diye konuştu.


Kaynaklar:

Kanser hastaları corona virüsten nasıl korunmalı?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.