İçişleri Bakanlığı’ndan 30 Ağustos kararı: Müsaade edilmesin

İçişleri Bakanlığı’nın 81 ilin valiliklerine yolladığı 30 Ağustos genelgesine göre Zafer Bayramı’nda tebriklerin kabulü programı yapılmayacak ve resepsiyon düzenlenmeyecek. Çelenk sunma programı ve şehitlik ziyaretleri ise asgari düzeyde gerçekleşecek.

30 ağustos

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu tarafından 19 Ağustos 2020 tarihinde gönderilen genelgede, “30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98’inci yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi” ifadelerine yer verildi.

Genelgede “Valilik ve kaymakamlıklarda tebriklerin kabulü programı yapılmaması ve resepsiyon düzenlenmemesi” ifadesi kullanıldı.


İşte o genelge:

30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98. yıl dönümü münasebetiyle il/ilçelerimizde yapılacak kutlamaların içerisinde bulunduğumuz pandemi süreci göz önüne alınarak;

• Çelenk sunma programının, Türkiye Büyük Millet Meclisinde grubu bulunan siyasi partilerden, kamu kurum ve kuruluşlarından, şehit ve gazi derneklerinden birer temsilcinin katılımıyla maske kullanımı ve mesafe kuralına riayet edilmesi suretiyle asgari düzeyde gerçekleştirilmesi,

• Valilik ve kaymakamlıklarda tebriklerin kabulü programı yapılmaması ve Valiliklerce resepsiyon düzenlenmemesi,

• Şehitlik ziyaretlerinin asgari katılımla maske kullanımı, mesafe kuralına uygun ve kısa süreli olarak icra edilmesi,

• Bütün vatandaşlarımızın evlerinin cam ve balkonlarını Şanlı Bayrağımız ile donatılmaları yönünde Valilik/Kaymakamlıklarca teşvik edici paylaşımlarda bulunulması,


• 30 Ağustos Zafer Bayramımızın 98.yıl dönümü münasebetiyle belirtilen program dışında herhangi bir etkinlik yapılmasına müsaade edilmemesi,

• Programın yapılacağı alanlarda Belediye Başkan Vekili görevlendirilmesi yapılan il ve ilçeler başta olmak üzere güvenlik tedbirlerinin en üst seviyede alınması hususlarının başta Vali Kaymakamlar olmak üzere il/ilçedeki sıralı/sorumlu amirler tarafından bizzat takip edilmesini, ilgili kurum ve kuruluşlarla gerekli koordinasyonun sağlanmasını ve uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesini önemle arz ve rica ederim.

CHP’den Süleyman Soylu’ya tepki

CHP Grup Başkanvekili Engin Özkoç, Soylu imzalı genelgeye twitter hesabından hesabından yaptığı paylaşımla tepki gösterdi:

Bakanlık’tan açıklama geldi

İçişleri Bakanlığından yapılan açıklamada 30 Ağustos Zafer Bayramı etkinliklerinin yasaklandığı haberleri yalanlanırken, valiliklere gönderilen yazının Covid19’a karşı alınacak tedbirleri belirttiği vurgulandı.

Benzer uygulamaların 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz, Ramazan ve Kurban Bayramları için de yapıldığına dikkat çekildi.


İşte o açıklama:

Türkiye Venezuela’dan peynir ithal edecek: Listede yok yok!